موادغذایی نامناسب برای معده و سیستم گوارش

view

مصرف مواد غذایی مختلف همراه با اثرات متفاوتی بر سیستم گوارش انسان است. در برخی موارد مصرفی بعضی از مواد غذایی می تواند باعث بروز سوء هاضمه در انسان گردد. بهتر است به منظور جلوگیری از بروز اختلالات عملکرد سیستم گوارش از مصرف مواد غذایی زیر اجتناب نمایید.

1- مواد غذایی و میوه های ترش:

مصرف میوه های ترش مانند گریپ فروت می توانند باعث بروز مشکلات معده و سوء هاضمه در افراد شود.

2- مصرف سرخ کردنی ها

بهتر است بجای استفاده از مواد غذایی سرخ شده از غذاهای کباب شدده و بخار پز استفاده نمایید. همچنین اگر از مشکل سوءهاضمه رنج می برید مصرف انواع سس های پرچرب دسرهای پرخانه و گوشتهای چرب را کنار بگذارید.

3- مصرف بیش از اندازه ی مواد غذایی سرشار از فیبر

 اگر چه مصرف مواد غذایی حاوی فیبر مانند سبزیجات و میوه ها و غلات کامل برای بدن انسان مفید هستند اما مصرف بیش از اندازه ی این مواد غذایی می تواند باعث ایجاد اختلالات سیستم گوارش شوند و نفخ در پی داشته باشند. بهتر است مواد غذایی حاوی فیبر را کم کم به زنجیره ی غذایی خود بیافزایید.

4- کلم ها:

مصرف انواع کلم شامل کلم پیچ، کلم بروکلی، کلم بروکسل و ... حاوی قندهایی اند که می توانند باعث بروز نفخ شوند. همچنین از آنجاییکه این مواد غذایی سرشار از فیبر هستند می توانند باعث بروز اختلالات سیستم گوارش شوند. اگر تمایل به مصرف زیاد کلم دارید و از طرف دیگر نمی خواهید دچار سوء هاضمه شوید بهتر است کلم را بصورت پخته مصرف نمایید.

5- مواد غذایی حاوی قند فروکتوز:

انواع نوشیدنی های شیرین شده مانند نوشابه ها، آبمیوه ها، شکلات و شیرینی های حاوی مقادیر زیادی فروکتوز هستند. فروکتوز می تواند باعث بروز نفخ و اسهال در انسان شود.

6- مواد غذایی پر ادویه:

مصرف مواد غذایی پر ادویه می تواند باعث بروز سوء هاضمه در انسان شود. بهتر است از مقدار کمی ادویه در غذای خود استفاده کنید.

7- لبنیات:

در افراد مبتلا به عارضه ی عدم تحمل لاکتوز مصرف لبنیات می تواند باعث بروز اختلالات گوارشی در فرد شوند. در این افراد سیستم گوارش قارد به تولید آنزیم مورد نیاز برای هضم لاکتوز مواد لبنی نمی باشد.

8- حبوبات:

مصرف حبوبات اگر چه همراه با فلوراید بسیاری است اما قندهایی در حبوبات وجود دارد که هضم حبوبات را برای سیستم گوارش دشوار می سازد. بهتر است برای پیشگیری از بروز نفخ، ناشی از حبوبات چند ساعت قبل مصرف آنرا خیس دهید.دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید