مواد غذایی مناسب در دوران حاملگی

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

آنچه که مادر در طول دوران بارداری دریافت می کند مستقیماً بر سلامت جنین تاثیر می گذارد. بهتر است مادران باردار از یک رژیم غذایی سلامت و متعادل پیروی نمایند. در دوران بارداری بهتر است مادران از میوه ها و سبزیجات بیشتر مصرف نمایند. در یکی از مطالعات صورت گرفته در زمینه ی تاثیر تغذیه در دوران بارداری بر روی جنین، نتایج نشان داده اند نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری از هله هوله های نامناسب مصرف نمودند، بیشتر تمایل به مصرق مواد غذایی ناسالم، پرچربی و پرشکر دارند؛ در این نوزادان احتمال بروز عارضه های مزمن در سالهای بعد زندگیشان هم ، بیشتر از سایر نوزادان است.

 

طبق توصیه ی انجمن قلب امریکا، بهتر است مادران باردار 2 تا 4 واحد میوه در طول روز مصرف نمایند. بهتر است این مادران در طول روز از مقادیر کافی سبزیجات بهره مند شوند. به مادران باردار توصیه می شود تا حداقل 4 واحد سبزیجات در طول روز مصرف نمایند.

یکی از میوه های مناسب برای زنان باردار پرتقال است. مصرف پرتقال در دوران بارداری می تواند از بروز کم آبی در بدن مادر جلوگیری نماید. پرتقال حاوی مقادیر زیادی فولات است. مصرف فولات به قدر کافی در دوران بارداری می تواند از بروز عارضه های مغزی در جنین جلوگیری نماید. آنتی اکسیدان های موجود در پرتقال می تواند از بروز آسیب های سلولی جلوگیری می نماید.

آووکادو یکی دیگر از مواد غذایی است که بهتر است زنان باردار آنرا مصرف نمایند. فولات آووکادو بیش از سایر میوه هاست. آووکادو حاوی مقادیر زیادی ویتامین کا، کولین، فیبر، منیزیوم، پتاسیم و آهن است. مصرف آوو کادو می تواند از بروز تهوع در دوران بارداری جلوگیری نماید. آووکادو  به رشد مغز و اعصاب جنین کمک می نماید.

موز از دیگر مواد غذایی مناسب برای مادران باردار است. موز حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است . در موز ویتامین ب، ث و فیبر وجود دارد. اضافه کردن موز به  زنجیره ی غذایی مادر باردار می تواند به از بین بردن یبوست کمک نماید.

مصرف لیمو و یا نوشیدنی های حاوی لیمو می تواند باعث از بین رفتن احساس تهوع در دوران بارداری شود. لیمو حاوی مقادیر زیادی ویتامین سی است. ویتامین سی می تواند به  از بین بردن یبوست بارداری کمک نماید. از آنجاییکه مصرف لیمو باعث از بین رفتن سطح مینای  دندان می شود، حتماً پس از مصرف آن مسواک بزنید.

سیب هم حاوی مقادیر زیادی فیبر است. ویتامین آ و ویتامین سی و پتاسیم نیز در سیب وجود دارد. بر طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات، مصرف سیب در دوران بارداری می تواند از بروز آسم و آلرژی در دوران بزرگسالی جنین جلوگیری نماید.


منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید