مکمل ها جزو فهرست دارویی ایران نیستند

view
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،دکتر مصطفی کریمی افزود: مکمل های غذایی در هیچ کشوری جزو فهرست دارویی نیستند زیرا این فرآورده ها فقط رژیم غذایی افراد را تکمیل می کنند و برعکس دارو به نسخه نیازی ندارند.
 
 
وی به تشریح دلایل قرار نداشتن مکمل ها در فهرست دارویی کشور پرداخت و افزود: هر فرآورده ای که اثرات فارماکولوژیکی مشخصی دارد یعنی روی سیستم بدن اثر می گذارد و چگونگی تاثیر و عوارض آن شناخته شده است به عنوان دارو محسوب می شود و در فهرست دارویی کشور قرار می گیرد.
کریمی تاکید کرد: اثرات، عوارض و هزینه اثربخشی داروها باید مشخص باشد تا بتواند در فهرست دارویی کشور قرار گیرد.
 
 
قایم مقام مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مولفه های زیادی در ثبت یک دارو در فهرست دارویی کشور مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: این مولفه ها در «شورای بررسی و تدوین داروی ایران» مصوب می شود و پس از آن در فهرست دارویی کشور قرار می گیرد.
کریمی درباره مکمل ها گفت: مکمل ها در حقیقت متشکل از موادی مانند ویتامین و گلوکزامین ها (نوعی مکمل خوراکی به اشکال مختلف قرص، کپسول و پودر) هستند که به بهبود تغذیه کمک می کنند.
 
 
وی اضافه کرد: بطور مثال برخی افراد به علت رژیم های غذایی خود دچار کمبود ویتامین و ریزمغذی هایی می شوند که آن را به صورت ویتامین ها و مواد معدنی اضافه می کنند و در قالب مکمل ها می توانند دریافت کنند.
 
**ایمنی مکمل ها استعلام می شود
شکوفه نیکفر، دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران در سازمان غذا و دارو نیز در عین حال به نکته ای اشاره کرد وآن ایمنی مکمل ها بود.
وی افزود: فقط در مورد مساله ایمنی مکمل ها از دبیرخانه شورای بررسی و تدوین داروها ایران، استعلام صورت می گیرد.
 
 
پوی خاطرنشان کرد: با جلسات هماهنگی بین اداره کل مکمل ها و دبیرخانه شورای تدوین دارو، تصمیم گرفته می شود که مواد مورد استفاده در مکمل ها و میزان آنها به چه صورت باشد و اگر این مکمل ها در زمره دارو قرارنگیرند مجوز دارند که در اداره مکمل ها ثبت شوند.
 
 
نیکفر اظهار داشت: فهرست رسمی داروهای ایران در سایت سازمان غذا و دارو به نشانی FDA.GOV.IR نیز منتشر شده و آخرین تغییرات و اصلاحاتی که در این فهرست صورت می گیرد قابل مشاهده است.
 
هم اکنون یکهزار و 200 مولکول دارویی ، سه هزار شکل دارویی و 6 هزار پروانه دارویی در فهرست دارویی کشور موجود است و سالانه پنج تا 6 قلم به مولکول های دارویی فهرست دارویی کشور اضافه می شود.
 
 
فارماکوپه‌ها کتاب‌های دارای فهرست کاملی از داروهای موجود در بازار هستند. در این کتاب ها اطلاعات دارویی، موارد مصرف، عوارض جانبی، نحوه نگهداری داروها و مواد اولیه، روش آنالیز مواد اولیه و جانبی مشتمل بر روش‌های فیزیکی و شیمیایی و استانداردهای مورد استفاده در داروسازی و صنایع غذایی درج شده است

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید