نقش ورزش در سلامتی انسان

view

اگر چه در خصوص تاثیرات مثبت ورزش بر روی بهبود سلامت عمومی و همچنین بهبود سلامت قلب انسان به کرّات شنیده اید اما باید بدانید که انجام ورزش علاوه بر منافع می تواند دارای معایی نیز باشد. ب

رای مثال انجام ورزشهای شدید برای افرادیکه دچار عارضه های قلبی هستند می تواند مهلک و همراه با خطر مرگ و میر باشد.

در تحقیقاتی که اخیراً در امریکا به انجام رسیده است محققان به دنبال بررسی تاثیرات مهلک انجام ورزشهای با شدت زیاد بر روی سلامت قلب انسانها پرداخته اند. در این مطالعه که در مجله ی فیزیولوژی امریکا به چاپ رسیده است محققان تاثیر انجام ورزشهای شدید را بر روی کاردیومیوپاتی بطنی آرتیموژنیک مورد بررسی قرار دادند. کاردیومیوپاتی بطنی آرتیموژنیک گونه ای اختلال نادر است که با انجام یک جلسه ورزش شدید فرد می تواند دچار ایست قلبی شود.

کاردیومیوپاتی بطنی آرتیموژنیک نوعی اختلال ژنتیکی است که ممکن است تا لحظه ی آخر بدون هیچ نشانه ای باشد.

هنگام بروز این عارضه شکاف هایی بین سلولهای دیواره ی قلب ایجاد می گردد که این شکاف ها بر میزان عملکرد قلب در تحمل استرس تاثیر می گذارد. انجام ورزش های شدید احتمال بروز کاردیومیوپاتی بطنی آرتیموژنیک را تا میزان زیادی افزایش می دهد.

در صورتیکه این اختلال در ابتدا تشخیص داده شود می تواند کمک شایانی جلوگیری از بروز مرگ و میر نماید.

نشانه ها ی اولیه ی بروز کاردیومیوپاتی بطنی آرتیموژنیک شامل: احساس سبکی در سر، تپش قلب و ... است که متاسفانه خاص این اختلال نیستند و ممکن است با مشکلات دیگر قلبی اشتباه گرفته شوند.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید