هر چه کمتر بخوابید، بیشتر می­خورید

view

در جدیدترین مطالعه ی صورت پذیرفته در مجله ی سیگ نتایج نشان داده اند که الگوهای خواب نادرست و بروز هرگونه اختلال در میزان خواب افراد، می تواند باعث مصرف بیشتر غذا در افراد باشد که می تواند در طولانی مدت باعث افزایش وزن و چاقی در افراد گردد.

در مطالعات اخیر محققان در مورد عوامل تاثیرگذار بر چاقی و اضافه وزن افرا، د پژوهش های بسیاری انجام داده اند.

هزاران نفر در دنیا از اختلالات خواب رنج می برند؛ کیفیت زندگی این افراد در مخاطره قرار گرفته است.

تاثیر الگوی خواب بر دریافت کالری

 هر چقدر کیفیت خواب شبانه فرد بهتر باشد، توانایی فرد در انجام امور و وظایف روزانه ی وی بیشتر خواهد بود و فرد بهتر از عهده ی کارهای روزانه اش برخواهد آمد

 محققان بر این باورند که میزان مصرف غذا در افراد تحت فاکتورهای مختلفی همچون فاکتورهای عاطفی، بیولوژیکی و محیطی قرار دارد. یکی از عوامل مهم در میزان اشتهای فرد، کیفیت خواب شبانه ی وی می باشد. به عنوان مثال در فردی که خواب شبانه ی نامناسبی را تجربه نموده است، هورمون کنترل کننده ی اشتها که لپتین نام دارد تحت تاثیر قرار می گیرد و فرد میل بیشتری برای خوردن خواهد داشت.

در چنین مواردی فرد بدون هیچگونه تفکری برای جبران انرژی از دست رفته در شب شروع به دریافت انرژی می نماید در نتیجه کیفیت خواب شبانه ی فرد تاثیر بسزایی بر میزان مواد غذایی مصرفی وی در طول روز خواهد داشت، تحقیقات نشان داده است افرادیکه از الگوی خواب نامناسب و اختلالات خواب رنج می برند بهتر است در طول روز بر میزان مواد غذایی مصرفی خود کنترل بیشتری داشته باشند.
منبع: sciencedaily.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید