هر چه یبوست بیشتر احتمال نارسایی مزمن کلیه بیشتر

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 

در یک مطالعه جدید که در آمریکا که با همکاری  ۳/۵ میلیون بزرگسال انجام شد مشخص شد آنهایی که در ۷ ساله گذشته یبوست مزمن و یا مصرف داروی مسهل داشته اند درصد زیادی از آنها دچار نارسایی مزمن کلیه CKD می شوند.

 

نکته جالبتر اینکه هرچه یبوست شدیدتر باشد احتمال بروز و شدت نارسایی کلیه بیشتر است.

 

شاید این یافته برای پزشکان نفرولوژیست ، سورپرایز خاصی را به همراه نداشته است چون تحقیقات چند ساله گذشته اثر منفی یبوست را بر روی بیماری های قلبی و عروقی ثابت کرده است. این مسیرهای آسیب عروقی یادشده دقیقا با مسیر درگیری های کلیه مشابهت و اشتراکاتی دارد.


 

 

 

اما نکته جالب تاثیر میکروب روده در تحریک و تشدید این عارضه ها است. بنظر می‌رسد تغییرات در نوع باکتری های روده باعث ایجاد گونه ای خاص از میکروب روده ای می شوند  که باعث تحریک روندهای التهابی در بدن می گردد.

 

اگر چه تا اثبات نهایی این فرضیه به فرصت بیشتری نیازمندیم ولی شاید مصرف پروبیوتیک ها، مایعات فراوان و فیبر بیشتر ودر واقع درمان یبوست ، پزشکان و بیماران نقش مهمی در توقف و یا ایجاد نارسایی مزمن داشته باشد.

بب بیماران عزیز توصیه می کنم که در ویزیت های سرپایی که نزد پزشکتان مراجعه می نمایید و یا در ویزیت های آنلاین در مورد از روش درمان صحیح درمان صحیح یبوست اطلاعات کافی دریافت نمایید

 

منبع: Huffpost
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید