همه چیز درباره سرطان گلو

view

همه چیز درباره سرطان گلو

سرطان گلو

علاِئم سرطان گلو

  • خستگی
  • صدای خشن
  • برآمدگی
  • گلو درد
  • مشکل بلعیدن
  • تعریق بیش از حد
  • از دست دادن وزن (غیر ارادی)

درباره سرطان گلو

سرطان گلو یک نام کلی برای انواع مختلفی از سرطان است. این سرطان ها عبارتند از سرطان های حنجره (حنجره)، تارهای صوتی، گلو (حلق) و لوزه ها. در مردان ، افراد بالای 50 سال، معتاد به الکل، و کاربران توتون و تنباکو شایع تر است. سرطان حنجره خطرناک است. هر کسی باعلائم بلع مشکل، خشونت صدا و سرفه مزمن، نیازاست که به پزشک مراجعه کند. به خاطر داشته باشید که شرایط شایع تر و کمتر نگران کننده می تواند علائمی مشابه ایجاد کند.

آیا میدانید احتمال ابتلا به سرطان گلو در مردان 10 برابر بیشتر از زنان است.استعمال توتون و تنباکو در 85 درصد از سرطان های سر و گردن نقش دارد. به نظر می رسد ، یک نوشیدنی چای مانند ساخته شده از برگ گیاه یربا yerba، احتمالا به دلیل نوشیدن بسیار گرم آن ، از طریق نی، خطر ابتلا به سرطان گلو را افزایش میدهد. کارشناسان بر این باورند که افزایش سرطان گلو در 20 سال گذشته ممکن است در نتیجه عفونت HPV باشد. HPV یک ویروس است که می تواند در هنگام رابطه جنسی ، از جمله رابطه جنسی دهانی منتقل شود.

خود مراقبتی در سرطان گلو

یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم به شما کمک میکند تا احساس بهتری داشته باشید. استرس را با استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب مانند تنفس و مدیتیشن، کاهش دهید.

پزشک چگونه سرطان گلو را تشخیص میدهد

پزشک از شما سوال پرسیده و شما را معاینه میکند. ممکن است یک سی تی اسکن، MRI، بیوپسی، و یا تست های دیگر نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید :

تشخیص اولیه سرطان سینه

عوامل خطر ابتلا به سرطان گلو

سن بیش از 50 سال، مرد بودن، سیگار کشیدن و یا استفاده از هر نوع دخانیات، رابطه جنسی دهانی محافظت نشده با شرکای متعدد، ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، نوشیدن yerba داغ، قرار گرفتن در معرض آزبست، داشتن GERD (رفلاکس معده به مری یا برگشت اسید معده).

درمان سرطان گلو

درمان سرطان گلو عبارتند از: جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر گونه علائم از جمله خشونت صدای پیشرونده، بلع مشکل، و یا یک توده در گردن که برای بیش از دو یا سه هفته طول کشیده، را دارید به زودی به پزشک مراجعه کنید. اگر شما دچار علائم شدید تر مانند سرفه خونی، تنگی نفس، درد قفسه سینه یا مشکل تنفسی، هستید، بلافاصله با یک دکتر تماس گرفته و یا رفتن به بخش اورژانس بروید.

انتظار میرود در سرطان گلو

در صورت امکان، درمان برای از بین بردن سرطان متمرکز می شود. درمان شامل اشعه درمانی، شیمی درمانی و جراحی است. هنگامی که زود درمان شود، 90 سرطان گلو قابل درمان هستند. اگر سرطان به غدد لنفاوی مجاور منتشر شود، 50 -60 از موارد قابل درمان است. اگر سرطان به اندامهای دیگر منتشر شده باشد، روی افزایش عمر و کاهش علائم به جای درمان این بیماری تمرکز میشود. برخی از افراد نیاز گفتار درمانی و یا کمک با بلع پس از درمان.در صورت امکان، درمان در از بین بردن سرطان تمرکز می کنند. درمان شامل اشعه درمانی، شیمی درمانی و جراحی است. هنگامی که زود درمان شود، 90 سرطان گلو قابل درمان هستند. اگر سرطان به غدد لنفاوی مجاور، 50 -60 از موارد قابل درمان است. اگر سرطان به اندامهای دیگر منتشر، درمان در افزایش عمر و کاهش علائم به جای درمان این بیماری متمرکز است. برخی از افراد نیاز به گفتار درمانی و یا کمک به بلع پس از درمان دارند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید