پادکست دکترهمه: آیا هیدرونفروز کلیه کودکان با ختنه بهبود می یابد؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

هیدرونفروز کلیه کودکان با ختنه بهبود می یابد؟

هیدرونفروز کلیه جنین و به دنبال آن نوزادی یکی از موارد شایع مراجعات پزشکی به مطبهای متخصصین کودکان،  نفرولوژیست ها و اورولوژیست ها است.

برای دریافت توضیح کامل این پادکست را بشنوید 

 

 

تخت ختنه بیبی فیکس  

 

در هیدرونفروز، سیستم جمع آوری کننده ادرار در داخل کلیه ها کمی گشاد تر یا به اصطلاح رایج در گزارشات رادیولوژی متسع تر است.  در بسیاری از اوقات هیدرونفروز خفیف بوده و با گذر زمان بهبود پیدا میکند. اما گاهی میزان و شدت گشادی سیستم جمع آوری کننده ادرار ممکن است بیانگر وجود یک مشکل در سیستم تخلیه ادرار از کلیه ها به سمت بیرون باشد.

 

 

این تنگی ها ممکن است در محل اتصال لگنچه کلیه ها به حالب و  حالب به مثانه و یا مجرای خروجی ادرار و یا بدلیل ریفلاکس ادراری باشد.  بر اساس نوع و میزان تنگی و ریفلاکس یا برگشت ادراری ممکن است روش های مختلفی برای پیگیری و درمان این بیماران صورت گیرد که برای مشاهده این روند می توانید به مبحث هیدرونفروز جنینی و ریفلاکس که در وب سایت دکتر همه در گذشته نوشته ام مراجعه کنید.
اما یکی از باورهای  نادرست در مورد هیدرونفروز آن است که بسیاری از والدین تصور می‌کنند که با ختنه، هیدرونفروز از بین خواهد رفت. شاید استفاده از واژه باور نادرست، در این مورد مناسب نباشد چون گاهی در توضیحاتی که ما پزشکان به بیماران در مورد ختنه کردن در کودکان مبتلا به هیدرونفروز می دهیم سوء برداشت اتفاق می‌افتد.
توصیه پزشکان برای ختنه کردن به این دلیل است که افرادی که ختنه نمی کنند در معرض بیشتر عفونت ادراری قرار می گیرند. عفونت ادراری در بیمارانی که مبتلا به تنگی های دستگاه ادراری و یا برگشت ادراری هستند می توانند مشکلات بسیار شدیدی که همراه با ایجاد عارضه های غیر قابل برگشت کلیه است گردد.
پس توصیه ما برای ختنه کردن کودکان مبتلا به هیدرونفروز کلیه ها به دلیل آن است که می خواهیم احتمال عفونت ادراری در این افراد را تا حد ممکن کمتر نماییم.

 تخت ختنه بیبی فیکس 

بیشتر بخوانید 

پادکست آیا شب ادراری با ژنتیک ارتباط دارد؟
آیا شب ادراری یک پدیده ژنیتیک است و اگر هست نیازی به درمان دارد
پادکست دکترهمه: قبل از انجام ام آر آی چه وسایلی را باید به تکنسین تحویل داد؟
اگر تا بحال ام آر آی انجام داده باشید حتما مشاهده کردید که ورودتان به اتاق ام ار آی در صورت استفا...
پادکست کمک های اولیه در زمان سوختگی
با استفاده از کمک های بموقع و مناسب می توانید از شدت سوختگی بکاهید  
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۸ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید