پرولاپس رحم چیست و چگونه درمان می شود

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

پرولاپس رحم

پرولاپس رحم

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • یبوست
  • مشکل درادرار کردن
  • نشت ادرار(بی اختیاری)
  • برآمدگی
  • درددرهنگام ادرارکردن

پرولاپس رحم

پرولاپس رحم زمانی ایجاد میشود که گردن رحم در خارج از محل خود به درون واژن می افتد. پرولاپس رحم ممکن است باعث پری یا فشار در واژن، درد پشت، مقاربت دردناک، مشکلات مثانه و اختلال در اجابت مزاج شود. عضلات و رباط در لگن رحم را در محل خود نگه میدارد. هنگامی که آنها ضعیف یا کشیده شوند ، رحم می تواند از طریق سوراخ واژن به درون واژن آویزان شود. پرولاپس شدید رحم زمانی رخ می دهد که رحم خارج از واژن قرار میگیرد. زایمان واژینال متعدد، تضعیف عضلات لگن با توجه به سن، سرفه مزمن یا یبوست، چاقی، بلند کردن اجسام سنگین، و عمل جراحی لگن می تواند به یک رحم پرولاپس منجر شود. درمان با تمرینات کف لگن، کرم استروژن، جراحی و یا با وسیله ای به نام pessary، که سبب نگه داشتن رحم در جای خود میشود که به اکثر زنان مبتلا به پرولاپس رحم کمک میکند.

آیا میدانید

شرایط دیگری همراه با پرولاپس رحم اتفاق می افتد. سیستوسل زمانی رخ میدهد که دیواره جلویی رحم ضعیف میشود و دیواره ی رحم به درون واژن متمایل میشود. این میتواند سبب ادرار سخت و فوریت در ادرار و عفونت دستگاه ادراری بشود. انتروسل وضعیتی است که در آن روده کوچک به داخل واژن متمایل میشود و باعث احساس کشیدگی و کمر درد میشود. رکتوسل زمانی رخ میدهد که مقعد به واژن فشار وارد کند که باعث اجابت مزاج دشوار میشود.

خود مراقبتی در پرولاپس رحم

مراقبت از خود از یک پرولاپس رحم شامل همکاری با دکتر خود برای یادگیری ورزش kegel برای انجام آن در خانه که می تواند به تقویت عضلات کف لگن کمک کند.

پزشک چگونه پرولاپس رحم را تشخیص میدهد

تشخیص : دکتر شما می تواند پرولاپس رحم را با در نظر گرفتن سابقه پزشکی و انجام یک معاینه لگنی تشخیص دهد.

عوامل خطر ابتلا به پرولاپس رحم

عوامل خطرساز : داشتن زایمان های متعدد از طریق واژن ، یائسگی، سن، سرفه مزمن، یبوست، چاقی، جراحی لگن، داشتن شغلی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارد (مانند یک پرستار)

درمان پرولاپس رحم

درمان پرولاپس رحم شامل: تمرینات Kegel برای تقویت کف لگن ، استروژن ، کرم یا شیاف مهبل ، یک دستگاه برای نگه داشتن رحم در سر جای خود ، جراحی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما علائم پرولاپس رحم دارید با دکتر خود تماس بگیرید. اگر شما مشکل ادرار کردن یا اجابت مزاج دارید یا اگر رحم به طور کامل از واژن بیرون امد کمک های فوری پزشکی دریافت نمایید.

انتظار میرود در پرولاپس رحم

موارد خفیف پرولاپس رحم ممکن است بدون علامت باشد. هنگامی که علائمی مانند کمردرد، پری یا فشار در مهبل (واژن)، و یا تکرر ادرار رخ می دهد. ممکن است در طول روز و یا در حالت ایستاده و یا راه رفتن برای یک مدت طولانی بدتر شود. بسته به شدت بیماری و سلامت یک زن، درمان ممکن است شامل تمرینات کف لگن، کرم استروژن، جراحی، یا وسیله ای به نام pessary، که رحم را در جای خود نگه میدارد باشد.

میزان ابتلا به نام بیماری : پرولاپس رحم

در حدود 50 از زنانی که چند نوزاد به دنیا آورده اند مقداری از پرولاپس رحم داشته اند.

حقایقی درمورد پرولاپس رحم

10% تا 20 از زنان مبتلا به پرولاپس لگن دارای علائم هستند.

عوامل تشدید کننده پرولاپس رحم

سرفه، زور زدن، بلند کردن اجسام سنگین، چاقی وضعیت را وخیم تر میکند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید