چه چیزی سلامت اسپرم را تعیین می کند؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

افزایش شانس باروری با اسپرم سالم

شاید لازم باشد بدانید که چه عواملی در شیوه زندگی می توانند روی اسپرم شما تاثیر بگذارند و چه کاری می توانید برای بهبود باروری خود انجام دهید

اگر شما و شریک زندگی خود در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید ، ممکن است در مورد سلامت اسپرم خود لازم باشد که اطلاعاتی به دست آورید. ابتدا لازم است عواملی که می تواند در باروری مردان تاثیر بگذارد درک کنید و سپس اقداماتی را برای کمک به اسپرم خود در باردار شدن همسرتان در نظر بگیرید.

 

اسپرم

چه چیزی سلامت اسپرم را تعیین می کند؟

دستگاه تولید مثل مرد

سلامت اسپرم به عوامل مختلفی از جمله کمیت ، حرکت و ساختار آن بستگی دارد:

تعداد اسپرم

 در هر انزال شما - مایع منی که در یک انزال تخلیه می شود-، باید حداقل 15 میلیون اسپرم در میلی لیتر داشته باشد. وجود اسپرم به تعداد خیلی کم در انزال ممکن است بارداری را دشوار کند، زیرا در این حالت تعداد کمتری اسپرم برای باروری تخمک در دسترس است.

تحرک اسپرم

 برای رسیدن و لقاح تخمک، اسپرم باید حرکت کند - باید از طریق دهانه رحم به رحم و لوله های فالوپ رحم یک زن برشد. اگر حداقل 40 از اسپرم شما در حال حرکت باشد، احتمالاً همسرتان بارور خواهد شد.

ساختار (مورفولوژی) اسپرم .

اسپرمهای معمولی دارای سرهای بیضی شکل و دمهای بلند هستند که برای به جلو رفتن آنها به کار می روند. اگرچه این فاکتور به اندازه کمبود تعداد اسپرم یا عدم تحرک آن از اهمیت خاصی برخوردار نیست ، هرچه اسپرم بیشتری با شکل و ساختار طبیعی داشته باشید ، احتمال باروری بیشتر است.

چه عواملی باعث ایجاد مشکلات باروری مردان می شود؟

بیماری های مختلف می تواند به بروز مشکلات باروری در مردان بینجامد.

مشکل در هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز - قسمت هایی از مغز که به بیضه ها سیگنال می دهند تا تستوسترون و اسپرم تولید کنند (هیپوگنادیسم ثانویه)

بیماری بیضه ها

اختلالات انتقال اسپرم

سن هم می تواند نقش داشته باشد. توانایی حرکت اسپرم و نسبت اسپرم معمولی با افزایش سن کاهش می یابد و در باروری خصوصاً بعد از 50 سالگی تاثیر می گذارد.

 

منبع: mayoclinic
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۱ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید