چه کودکانی نیاز به گفتار درمانی دارند؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

برخی از کودکان برای ادای برخی اصوات و لغات دچار مشکل هستند. گاهی این اشکال در تلفظ باعث عدم درک طرف مقابل می گردد. کودکانی که در تلفظ حروف و لغات دچار مشکل هستند، می توانند به گفتار درمان مراجعه نمایند.

گفتار درمان چه کمکی می کند؟

گفتار درمان به تمام گروههای سنی که از مشکلات گفتاری و ناهنجاریهای زبانی رنج می برند، می تواند کمک نماید. فردی که در دانشگاه گفتار درمانی خوانده است کارکرد گفتار و چگونگی بروز اشکالات گفتاری را فرا گرفته است.

ناهنجاریهای تولیدی گفتار

ناهنجاریهای تولیدی زمانی رخ می دهد که کودک قادر به تولید صحیح اصوات خاصی نیست. مثلاً یک کودک انگلیسی زبان که بجای کلمه ی run می گوید won و یا بجای لغت Say می گوید thay .

ناهنجاریهای مربوط به روان نبودن گفتار

اگر کودک برخی از اصوات را تکرار کند و در ادای کامل یک واژه مشکل داشته باشد، ممکن است که دچار ناهنجاریهای عدم روان بودن گفتار باشد. برای مثال یک کودک فارسی زبان که حین ادای لغت سلام، حرف اول این واژه را چندین بار بصورت سَ سَ سَلام تکرار نماید. لکنت زبان گونه ای از این نوع ناهنجاری هاست.

ناهنجاری زبانی

کودکی که در درک دچار اشکال است و یا توانایی کنار هم گذاشتن لغات را برای بیان افکارش ندارد ممکن است دچار ناهنجاری زبانی باشد.

چه کسانی نیاز به گفتار درمانی دارند؟

بسیاری از کودکان برای یادگیری صحیح تکلم به گفتار درمان مراجعه می کنند؛ اما گاهی وضعیت پزشکی یک کودک باعث ایجاد مشکل در تکلم وی می باشد.

 وضعیت ها ی پزشکی نیازمند گفتاردرمانی

 نقص شنوایی، عضلات ضعیف دور دهان، شکاف لب یا کام، اوتیسم، ناهنجاریهای تنفسی و ناهنجاریهای بلع.

دوره های گفتار درمانی چقدر به طول می انجامد؟

دوره ی درمان در برخی از افراد کوتاه و در برخی افراد طولانی تر است؛ در واقع برحسب مشکلی که کودک دارد، دوره ی درمان وی می تواند کوتاهتر و یا طولانی تر باشد. در برخی کودکان لازم است که کودک یکبار در هفته به گفتار درمان مراجعه نماید و در برخی کودکان چند بار در هفته.

 دوره ی درمان می تواند چند هفته باشد و یا چندین ماه و حتی چندین سال به طول انجامد.

 اگر شما دچار مشکلات گفتاری هستید، بهترین توصیه به شما تمرین، تمرین و تمرین می باشد. سعی کنید مهارتهایی را که گفتار درمان به شما یاد داده است مدام تکرار و تمرین نمایید.

 بهتر است قبل از خواب جلوی آینه به تمرین مهارتهایتان بپردازید. از والدین خود بخواهید تا با شما تمرین نمایند.

در اولین ملاقات کودک با گفتار درمان از کودک یک تست تکلم گرفته می شود. اصلاً نگران این تست نباشید، اصلاً شبیه آزمونهای دوران مدرسه نیست. این تست فقط به جهت مشخص شدن نوع مشکل کودک و میزان آن است. از کودک خواسته می شود تا اصوات و لغات خاصی را ادا نماید. صداهای کودک ضبط می شود. این تست به گفتار درمان این امکان را می دهد تا نیازهای کودک را تشخیص داده و درمان مورد نیاز را تعیین نماید. در واقع درمان اصلی در مشکلات گفتاری ”تمرین“ است. گفتار درمان در مواردی که کودک دچار ناهنجاریهای تولیدی و یا عدم روان بودن گفتار است، به کودک شیوه ی صحیح ادای حروف را یاد می دهد و از کودک می خواهد تا عیناً آنرا تقلید نماید. در واقع کودک باید حرکات لب، دهان و زبان گفتار درمان را تقلید نماید. آینه نیز ابزار مهمی برای این کار است. گفتار درمان از کودک می خواهد تا این تمرینها را در برابر آینه انجام دهد.

منبع: kidshealth.org

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید