چکار کنیم تا کودکمان دچار چاقی دوران کودکی نشود؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 

علاوه بر تغییر روشهای فراوری مواد غذایی، تغییراتی که در رژیم های غذایی سنتی اعمال شده اند، استفاده از وسایل ارتباط جمعی مانند تلویزیون و کامپیوتر که باعث بروز کم تحرکی در افراد و تجمع کالریهای اضافی در آنها و بروز چاقی می گردد، تمایل افراد به مصرف مواد غذایی مدرن مانند شکلاتهای خاص و شیک، بیسکوییت های کره ای و ... همه و همه دست به دست داده اند که بیشتر افراد جامعه دست به گریبان متخصصان تغذیه و  کاهش وزن شوند.

در این میان کودکان از آنجاییکه اطلاعات کمتری در این زمینه دارند می توانند قربانیان اصلی عدم توجه پدر و مادر به اصول تغذیه ای باشند.

 

بیشتر بخوانید:آیا مصرف آبمیوه باعث چاقی است؟

 

میوه و سبزی را در زنجیره غذایی کودک بگنجانید

 

بخاطر داشته باشید که مصرف میوه ها و سبزیجات جزو ارکان اصلی تغذیه ی سلامت هستند، در نتیجه بجای گنجاندن شکلات، تنقلات ناسالم، چیپس و ... که از کالریهای بالایی هم برخوردارند، از مواد غذایی سالم مانند آجیل ها، میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی کودک خود بگنجانید.

سعی کنید کودک را در فعالیتهای ورزشی شرکت دهید.

 

 بی تحرکی و کم تحرکی از دیگر عوامل مهم ایجاد کننده ی چاقی در کودکان هستند. بجای آنکه فرزندتان را در منزل جلوی تلویزیون ساعت ها بنشانید، بهتر است که او را به پارک ببرید تا کالریهای دریافتی اضافی وی سوزانده شود.

 عادات درستی که در کودکی والدین در کودک خود نهادینه می کنند، نه تنها سلامت دوران کودکی وی را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه می تواند ضامن سلامت وی در بزرگسالی باشد.

 

 

برای مطالعه بیشتر در مورد چاقی کلیک نمایید

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید