کاهش وزن و تناسب اندام

view

چرا پزشکان پیشنهاد می کنند برای کاهش وزن، با سرعت کم پیش روید؟

نگرانی اصلی در کاهش وزن سریع این است که این کاهش وزن باعث فشار غیر عادی بر بدن شده و به تغییر در رژیم و ورزش نیازمند است.این تلاش می­تواند ناسالم بوده و در بسیاری از موارد نمی توان آنرا بعنوان یک سبک دایمی زندگی انتخاب کرد.

میزان صحیح کاهش وزن:

کاهش وزن یک تا دو پوند در هفته پیشنهاد پزشکان متخصص تغذیه جهت کاهش وزن است اگرچه ممکن است این کاهش وزن از نظر شما کند به نظر برسد اما باعث حفظ آن در طولانی مدت خواهد شد.

یک پوند یا چهارصد و پنجاه گرم چربی و برگیرنده ی 3500 کالری است، بنابراین برای اینکه 450 گرم در هفته کم کنید نیاز است که پانصد کالری بیشتر از آنچه که در روز می خورید بسوزانید.

در صورتیکه وزن بیشتری را در مدت زمان کوتاهتری از دست دهید به نظر می رسد که نتوانید مقدار چربی اضافی بدنتان را حذف کنید.

 البته در برخی از مواقع کاهش وزن سریع هم می تواند در صورتیکه به شیوه ی صحیح انجام شود ایمن باشد. برای مثال پزشکان ممکن است برای شما رژیم کم کالری را جهت کاهش وزن صحیح در صورتیکه چاقی باعث ایجاد مشکل در سلامتتان شود تجویز نماید.

 اما چنین رژیم هایی نیازمند بررسی توسط پزشک است.

البته گاهی نیز برخی از رژیم ها در فاز آرام خود باعث کاهش وزن بیشتری می شوند برای مثال رژیم هایی وجود دارند که در دو هفته ی اول باعث کاهش 3 تا 5 کیلویی می شوند. اما پس از 2 هفته ی اول کاهش وزن به 500 تا یک کیلو در هفته کاهش می یابد. که این کاهش وزن ثانویه نه تنها مناسب است بلکه برای حفظ کاهش وزن در طولانی مدت نیز کاربردی است.

اصول ابتدایی کاهش وزن

وزن شما ناشی از یک فعالیت تعادلی است و کالریها بخشی از این معادله هستند. کاهش وزن زمانی رخ می دهد که مقدار کالریهای دریافتی شما کمتر از کالریهای سوزانده شده ی بدنتان باشد، در نتیجه بدن برای جبران آن از انرژیهایی که به صورت چربی در بدن ذخیره شده اند استفاده می نماید و این مصرف انرژی باعث کاهش وزن فرد خواهد شد.

شما با کاهش مصرف غذاهای پر کالری و نوشیدنی هایی که کالری اضافه را به بدنتان تحمیل می نماید و همچنین با افزایش تحرک های جسمانی خود می توانید وزن خود را کاهش دهید. سعی کنید به تنهایی این کار را انجام ندهید. با پزشک خود، دوستانتان و خانواده صحبت نمایید؛ و با برنامه ریزی شروع به انجام این کار نمایید.

از خودتان در مورد درستی کارتان و مناسب بودن زمان انجام آن سوال کنید. منتظر شرایط خاصی که برایتان پیش خواهد آمد باشید. و در برخی از زمانهایی که سرگرم کاهش وزن هستید ممکن است گاهی دچار ایست و یا برگرد به عقب باشید. اگر دچار مشکلات سلامتی جدی هستید، ممکن است پزشکتان عمل جراحی کاهش وزن و یا درمانهایی را برایتان در نظر بگیرد. در چنین مواردی حتما در مورد مزایا و معایب عمل جراحی خود صحبت نمایید.

اما فراموش نکنید که کلید موفقیت در کاهش وزن، ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی تان و عادات ورزشی تان می باشد.


منبع: mayoclinic.org

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید