کوررنگی Color Blindness

view

علاِئم کوررنگی

  • اختلال درتشخیص سایه های رنگ
کوررنگی به معنی این است که شخص نمی تواند بین رنگ های خاص وسایه ها افتراق ایجاد کند.شایعترین حالت آن ناتوانی درتشخیص رنگ قرمز از سبز می باشد .نوعی دیگری از کوررنگی به این صورت است که فرد نمی تواند بین آبی وزرد افتراق ایجاد کند.سومین نوع آن که نادر هم می باشد حالتی است که هیچ رنگی را به جز به صورت رنگ های خاکستری نمی بیند.بیشتر کوررنگی ها ژنتیکی است.این وضعیت در نتیجه ی وجود مشکل در مسیر سلول های عصب بینایی که به شبکیه می رسند می باشد.چون این سلولها دچار کمبود پیگمانته می باشند نمی توانند به رنگها عکس العمل نشان دهند.بعضی از داروها وبعضی از بیماریها نیز می توانند باعث ایجاد کوررنگی شوند.کوررنگی بیشتر برروی آقایان اثر گذاشته و نه خانمها
کاهش توانایی افراد در تشخیص رنگها بخش نرمالی از سالخوردگی است.فردی که نتواند بین آبی وزرد تشخیص قائل شود بین سبز وقرمز نیز نمی تواند تشخیص قائل شود.سلولهای عصبی در شبکیه دیدن رنگها را ممکن می سازند که به آنها سلولهای مخروطی می گویند،که همچنین برای دیدن جزئیات استفاده می شوند.بنابراین فری که دچار کورنگی است تمایل به داشتن دید تیز ضعیف تری دارد.

خود مراقبتی در کوررنگی

بیشتر افرا با کوررنگی سازگاری داشته وناتوان نیستند. مثال از این سازگاری شامل حفظ نظم رنگها ی اشیاءازقبیل چراغ ترافیک وبرچسب هابا رنگهای یکسان که نیاز به تطابق دارند.

پزشک چگونه کوررنگی را تشخیص میدهد

تست برای کوررنگی که اغلب به عنوان یک قسمتی از معاینه منظم چشمها انجام می شود.

عوامل خطر ابتلا به کوررنگی

ریسک فاکتورها شامل:مردان اروچای شمالی تبار،داشتن سابقه ای از یک بیماری معین از قبیل دیابت،بیماری پارکینسون،الکلیسم مزمن،استفاده از بعضی داروها برای درمان مشکل قلبی،عفونت ها یا بیماریهای عصبی،پیرشدن،مواجهه با مواد شیمیایی معین در محل کار.

درمان کوررنگی

هیچ درمانی برای کوررنگی وجود ندارد.اگر شما دچار کوررنگی در ارتباط با یک بیماری هستید گاهی اوقات درمان بیماری کمک کننده است.فیلتر های رنگی برروی عینک ها استفاده می شود که گاهی اوقات می تواند به شما کمک کند تا تضاد را بهتر ببینید.اما آنها نمی توانند به تشخیص رنگها کمکی بکنند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما فکر می کنید شما یا کودکتان ممکن است در تشخیص رنگها دچار مشکلید با پزشکتان تماس بگیرید.

انتظار میرود در کوررنگی

علایم معمولا نا محسوس می باشد.بعضی از افراد تا زمانی که دچار مشکل نمی شوند نمی داتتد که کوررنگی دارند.برای مثال ممکن است شما ندانید که کودک شما دچار کوررنگی است تا زمانی در کار با مواد رنگی ویادگیری آنها دچار سردر گمی شود.هیچ درمان وبهبودی برای کور رنگی که یک وضعیت مادام العمر است وجود ندارد.بیشتر افرادی که دچار کوررنگی هستندتوانایی سازگاری بدون مشکل وناتوانی را دارند.بعضی از افراد نمی توانند کارهایی را انتخاب کنند که نیاز به توانایی در تشخیص رنگها دارد.

میزان ابتلا به کوررنگی

کوررنگی بروی هر یک مرد از ده مرد تاثیر می گذارد ودر خانمها بسیار کم است.

حقایقی درمورد کوررنگی

حدود 30000نفر در سراسر دنیا قادر به دیدن هیچ رنگی نیستند وفقط سایه ها ی خاکستری می بینند.

از پزشک خود بپرسید

سوالاتی که شما می توانید ازپزشکتان بپرسید:کوررنگی چه تاثیری بر زندگی کودک من خواهد داشت؟آیا مشکل دید رنگی من در ارتباط با وضعیت های دیگر ی است که می تواند درمان شود؟آیا عینک مخصوصی است که من بتوانم استفاده کرده و به تشخیص بهتر رنگها از سایه ها کمک کند؟
 
بیشتر بخوانید 
مراقبتهای لازم قبل و بعد از عمل لیزیک چشم
لیزیک، جدیدترین و شایع ترین روش اصلاح عیوب انکساری است که نتایج آن تا حدود زیادی مشخص گردیده است
داشتن چشمانی سالم
پس از مغز پیچیده ترین اندام بدن چشم است برای داشتن جشمانی سالم هر فرد می باد اصولی را رعایت کند.
علایم هشداردهنده ی مشکلات چشم مرتبط با افزایش سن
انجام معاینات چشم منظم بهترین راه جلوگیری از بروز عارضه های چشم می باشد.
درمان نزدیک بینی چشم کدامست
نزدیک بینی یک مشکل شایع چشمی است که دید دور را تحت تاثیر قرار می دهد.
لطفا، لطفا، لطفا با کنتاکت لنز چشمی نخوابید
استفاده از کنتاکت لنز چشم در خواب نیمروزی و طی شب باعث عفونت می شود

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید