گل مژه چه علائم و درمانی دارد؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

گل مژه چه علائم و درمانی دارد؟

گل مژه

علاِئم

  • آزردگی چشم
  • برآمدگی
  • برآمدگی قرمز در پلک
  • برجستگی پوستی
  • قرمزی پوست
  • آبریزش از چشم
  • پلک های ورم کرده

گل مژه نوعی بر آمدگی قرمز رنگ بر روی پلک ناشی از عفونت باکتریایی غدد چربی در پلک است.این غدد باعث حفظ چربی در چشم می شود.در نهایت غده از هم باز شده و تخلیه صورت میگیرد. استفاده از کمپرس گرم چندبار در روز به التیام گل مژه کمک زیادی می نماید. بیشتر بهبودی گل مژه در یک هفته صورت می پذیرد.هرکسی می تواند به گل مژه دچار شود.اما افراد دارای شوره سر، التهاب پلک و شرایط پزشکی مانند دیابت احتمال ابتلای بالاتری به گل مژه دارند.

اگر غدد ترشحه به صورت کامل مسدود شوند فرم آن تغییر کرده و به توده ای به نام شالازیون تبدیل می گردد که در ظاهر شبیه به گل مژه می باشد جز اینکه درمانش سخت تر است. درمان شالازیون شبیه گل مژه است اگرچه طول درمان آن به یک ماه هم می رسد تا بهبودی حاصل آید. شالازیون به خودی خود ممکن است التیام نیابد گاه به دکتر برای تخلیه نیاز است.

بیشتر بخوانید :

حذف موهای زاید بدن

خود مراقبتی در گل مژه

استفاده از یک پارچه تمیز و شستشو گرم و یا کمپرس گرم به چشم 10 دقیقه در یک زمان، چهار تا شش بار در روز اجتناب از فشار و ضربه زدن به گل مژه، این می تواند بیماری را بدتر می کند

پزشک چگونه گل مژه را تشخیص میدهد

دکتر می تواند با وارسی چشم گل مژه را تشخیص دهد.

عوامل خطر ابتلا به گل مژه

عوامل خطرناک : شوره سر، التهاب پلک، روزاسه، بلفاریت (التهاب پلک)، شرایط پزشکی مانند دیابت

پیشگیری از گل مژه

اورژانس پیشگیری : مراحلی برای جلوگیری از گل مژه: دست های خود را به طور منظم بشویید و اجتناب کنید از دست زدن به چشم خود و پخش لوازم آرایشی.

درمان گل مژه

گل مژه معمولا بر میگردد به حالت طبیعی. با پاک کردن و کمپرس گرم به مدت ده دقیقه چندبار در روز بر چشم. اگر این علائم بعد از چند روز بهبود نیافت نیاز به دکتر برای  تخلیه آن می باشد. گاهی اوقات ممکن است برای التیام زخم دکتر آنتی بیوتیک تجویز کند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما خود مراقبتی را برای چند روز ادامه دادید، اما نشانه های شما بهبود نیافته یا بدتر شده اند، با دکتر خود تماس بگیرید. اگر شما متوجه مشکلات بینایی، خشکی چشم، و یا درد کل چشم یا پلک قرمز شدید، سریعا از پزشک کمک بگیرید.

انتظار میرود در گل مژه

قرمزی، تورم و حساسیت به لمس در پلک خود را اطلاع دهید استفاده از کمپرس گرم چندبار در روز به التیام گل مژه کمک زیادی می نماید. بیشتر بهبودی گل مژه در یک هفته صورت می پذیرد.

میزان وقوع در بزرگسالان بیش از کودکان است.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید