15 حقیقت مهم در مورد خواب شیرخواران قسمت اول

دکتر حمیدرضا بادلی

view

تبریک به شما که منتظر تولد فرزندتان هستید یا شمایی که که بتازگی صاحب فرزند شده اید. هیچ چیزی با ارزشتر از پدر و مادر شدن نیست .

یکی از مهمترین های صحبت های و دغدغه های والدین در موردخواب است. اگر شما منتظر و یا نو رسیده تان پا به دنیا  گذاشته است حتما دریافته اید که الگوی خواب آنها با بزرگسالان تفاوت زیادی دارد .

نگران نباشید با معرفی این 15 حقیقتِ خواب درک تمام واقعیت ها و تفاوت های خواب و نحوه آماده شدن و قابل پیش بینی شدن الگوهای خواب آنها ، برای شما آسان و ملموس خواهد شد .

مهمترین قسمت آن آموزش، تغییر و گذر از دوران خواب های نیمروزی طولانی مدت و بیداری های طولانی شب هاست .

 حقیقت اول:

شیرخواران به خواب بیشتری از بزرگسالان نیاز دارند.

درپایین میانگین خواب بر اساس سن کودکان ارایه شده است :

  1. نوزاد تازه متواد شده تا سه ماهگی: حدود 10 تا 11 ساعت در شب* ،روزها  4 تا 5 ساعت بصورت 4 تا 5 چُرت
  2. شیرخوار 4 تا 5 ماهه: 10 تا 12 ساعت در شب* و روزها 2 تا 3 ساعت بصورت 3 تا 4 چُرت (حداقل دو چُرت بیش از یک ساعته)
  3. 6  تا 8 ماهه: 11 تا 12 ساعت در شب*، روزها 2 تا سه ساعت در 2 تا 3 چُرت(دوتای آنها بیش از یک ساعت و یک چُرت کوتاهتر
  4. 9 تا 12 ماهه: 11 تا 12 ساعت در شب* ، روزها 2 تا سه ساعت در چُرت (بیش از یک ساعت)

 

 *توضیح:  این خواب شبانه بطور پیوسته نیست و با بیداری های شیردهی های شبانه محاسبه می شود. نوزادان باید در طی شب هر 2 تا 3 ساعت شیر میل نمایند اما با افزایش سن فاصله زمانی آن طولانی تر می شود .

 

حقیقت دوم در مورد خواب شیرخواران:

وقتی شیرخوار شما خسته می شود بصورت اتوماتیک و یا خودکار به خواب نمی رود.

خواب شان مانند شما نیست. اگر شیرخوار خواب داشته باشد علایمی مانند مالیدن چشم ها و خمیازه کشیدن که به اصطلاح به آن ایما و اشاره های خواب می گویند پیدا می کنند نشان از خستگی آنهاست. اگر بلافاصله با مشاهده این علایم او را را در بستر بگذارید به سرعت و به آسانی به خواب طولانی شبانه و یا چُرت روزانه می رود.

طول مدت بروز نشانه ها یا اشارت های خواب مانند مالیدن چشم و خمیازه کشیدن بسیار کوتاه است. بنابراین اگر آن زمان را نادیده بگیرید کودک خسته و شروع به سروصدا ویا باصطلاح نق زدن می کند. که در نهایت به گریه های شدید مبدل می گردد. اگر به این مرحله برسد نشان از خستگی شدید او دارد که خوابیدن او در این مرحله بسیار سخت و دشوار خواهد شد.


حقیقت سوم در مورد خواب شیرخواران:


بیدار نگه داشتن او کمکی به خواب بهتر، نخواهد کرد و حتی خواب اورا بدتر می کند.

این حقیقت در واقع به مورد قبلی کاملا پیوند شده است. یکی از مهمترین و رایج ترین اشتباهات و یا درک نادرست از خواب شیرخواران است که براحتی می توان درک کردکه چرا این تصور نادرست است. بزرگسالان برای خواب خوب شبانه خود گاهی نیاز به چُرت های روزانه خود را نادیده می گیرند چون می دانند این چُرت ها خواب طولانی شبانه آنه را مختل می کنند.

درشیرخواران خلاف این موضوع درست است. شیرخواری که استراحت خوبی داشته باشد خواب بهتر و طولانی تر به نسبت شیرخواری که خسته شده ، خواهد داشت. بنابراین توصیه مهم آن است که برای خواب بهتر شب او را بیدار نگه ندارید چون قطعا به خواب رفتن او را به تاخیر خواهد انداخت.

پیشنهاد مهم برای این والدین آن است که برای خواب بهتر، زودتر او را برای خوابیدن به بستر ببرید. برخلاف تصور همگان این روش حتما جواب می دهد و   خستگی او هم بهبود می یابد.

حقیقت چهارم:

شیرخواران از بدو تولد نمی دانند وقت اصلی خواب ، شب ها است

همه بزرگسالان نوعی ساعت درونی دارند که به آنها می گوید چه زمانی ، زمان خواب و چه زمانی باید بیدار شوند. این ساعت درونی بدن به محرک های محیطی که مهمترین آن نور است حساس بوده که در نهایت بر روی هورمون های بدن تاثیر می گذارند.

اما شیرخواران با ساعت درونی تکامل یافته متولد نمی شوند. وقتی جنین در رحم مادر است او به ریتم، تنظیمات و هورمون های مادر اتکا دارد. درخارج از رحم، حدود دو ماه طول می کشد تا ساعت درونی تکامل کافب و مستقل عمل نماید. در این مدت ممکن است او در روز خواب های طولانی و سنگین داشته باشد و در طی شب آگاه و بیدار باشد. اگرچه برای بسیاری ازوالدین این ریتم بسیار مشکل ساز است ولی از لحاظ علمی، طبیعی است و بیمارگونه محسوب نمی شود.

اگرچه این روال برای والدین ناراحت کننده است اما مطمین باشید با گذشت زمان بخودی خود بر طرف خواهد شد. راه هایی وجود داردکه می توان با آن این دوره انتقالی تا حدی کوتاهتر کرد. برای زمان های کوتاهی با بازی و نوازش او را بیدا نگه دارید و در معرض نور آفتاب قراردهید. بخاطر داشته باشید او را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید که می تواند برای او مضر باشد. در مقابل اتاق او را تاریک نگه دارید و در طی شب با او بازی نکنید.

15 حقیقت مهم در مورد خواب شیرخواران قسمت دوم

 

15 حقیقت مهم در مورد خواب شیرخواران قسمت آخر

15 حقیقت مهم خواب شیرخواران و نوزادان فایل صوتیدکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید