16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 

16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی بر سلامت کدامند؟

فواید داشتن رابطه جنسی سالم بسیار فراتر از اتاق خواب است.

داشتن رابطه جنسی خوب نه تنها لذت بخش است، که می تواند بسیار مفید باشد. از فواید رابطه جنسی می توان به کاهش سطح استرس و کاهش خطر ابتلا به سرطان و حملات قلبی اشاره کرد. رابطه جنسی به بهبود روابط همسران و احساس نزدیکی بین آنها کمک می کند. این نوع ارتباط، بیش از اینکه باعث گرمی روابط شود، باعث کاهش اضطراب و افزایش سلامت شما می شود.

 

16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی

 

آیا سیستم ایمنی قوی تر یا خواب بهتر می خواهید؟

 

با داشتن رابطه جنسی مناسب کمتر سرما بخورید و سیستم ایمنی تان را تقویت کنید

 

ارتباط جنسی بیشتر، با کاهش تعداد روزهای بیماری رابطه مستقیم دارد. این نتیجه مطالعاتی است که افراد سالخورده را در مقایسه با کسانی که از نظر جنسی فعال نیستند قرار می دهد. رابطه جنسی باعث ساخت آنتی بادی های محافظ علیه باکتری ها، ویروس ها و میکروب ها خواهد شد. البته، ارتقای سیستم های ایمنی بدن بدون شک علاوه بر داشتن یک زندگی جنسی سالم به تغذیه درست، ورزش کردن، داشتن خواب مناسب و واکسیناسیون در برابر بیماری های مسری نیز وابسته است

 

افزایش برانگیختگی جنسی در شما

 

اعتقاد داشته باشید یا نه، بهترین پادزهر برای کاهش برانگیختگیهای جنسی، داشتن رابطه جنسی است. داشتن رابطه جنسی همچنین میل جنسی را افزایش می دهد و اگر درد و خشکی واژن در برخی از زنان وجود داشته باشد، می تواند به مبارزه با این مشکلات کمک کند. رابطه جنسی باعث لیز شدن واژن، افزایش جریان خون واژن، و افزایش قابلیت ارتجاعی بافتها می شود که هر کدام برای داشتن رابطه جنسی بهتر و لذت بخش تر و افزایش میل جنسی کمک می کند.

 

 16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی

 

 

رابطه جنسی کنترل مثانه زنان را بهبود می بخشد

 

بی اختیاری ادرار در حدود 30 درصد از زنان رخ می دهد. داشتن ارگاسم منظم باعث تقویت عضلات کف لگن زن است. ارگاسم عضلات مشابهی را که زنان هنگام انجام تمرینات کگل استفاده می کنند فعال می کند. داشتن عضلات قوی تر لگن به این معنی است که خطر نشت ادرار کمتر خواهد شد

 

کاهش فشار خون با داشتن رابطه جنسی

 

آیا شما یکی از میلیون ها نفری هستید که از فشار خون بالا رنج می برید؟  خبر خوب اینست که رابطه جنسی می تواند به کاهش فشار خونتان کمک کند. بسیاری از مطالعات ارتباط بین مقاربت و کاهش فشار خون سیستولیک، اولین عددی که در  فشار خون اعلام می شود را گزارش نموده اند. اگر چه صرفا و تنها داشتن رابطه جنسی نمی تواند جایگزین مصرف داروهای کاهش دهنده فشار خون بالا باشد، اما ممکن است مفید به نظر برسد.

 

16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی

 

رابطه جنسی را به عنوان ورزش در نظر بگیرید

 

مثل سایر فعالیت های جسمانی، رابطه جنسی کالری اضافی شما را نیز می سوزاند! نشستن و تماشای تلویزیون حدود 1 کالری در هر دقیقه می سوزاند. از انجایی که داشتن رابطه جنسی ضربان قلب شما را افزایش می دهد و در حین ارتباط جنسی، عضلات مختلف را درگیر می کند می تواند حدود 5 کالری در هر دقیقه بسوزاند. اگرچه رابطه جنسی منظم نمی تواند جلسات منظم ورزش را به طور کامل پوشش دهد و جایگزین ان باشد، اما داشتن یک زندگی سالم و فعال از نظر جنسی راه خوبی برای فعالیت بدنی اضافی است.

 

کاهش خطر حمله قلبی با داشتن رابطه جنسی منظم

 

می خواهید قلب سالم داشته باشید؟ رابطه جنسی بیشتری داشته باشید. فعالیت جنسی باعث حفظ سطح هورمون ها مانند استروژن و تستوسترون می شود. وقتی سطح این هورمون ها از تعادل خود خارج می شوند، شرایطی مانند بیماری قلبی و پوکی استخوان ممکن است ایجاد شود. داشتن رابطه جنسی بیشتر به حفظ سلامت قلب کمک می کند. یک مطالعه در مردان نشان داد که کسانی که حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی داشته باشند، 50 درصد کمتر از باقی افراد به دلیل بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند.

 

کاهش درد کمر ناشی از رابطه جنسی منظم

 

تحریک جنسی و ارگاسم می تواند به کنترل درد کمک کند. هر دو فعالیت می تواند احساس درد را کاهش دهد و آستانه درد را افزایش دهد. ارگاسم باعث آزاد شدن هورمون هایی می شود که می تواند باعث بلوک سیگنال های درد شود. رابطه جنسی  می تواند علائم دردهای قاعدگی، آرتریت و حتی سردرد را کاهش دهد.

 

16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی

 

 

رابطه جنسی منظم می تواند خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

 

یک مطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که انزال مکرر داشته اند که بصورت 21 بار در ماه و بیشتر تعریف شده است، کمتر می شود. البته مهم نیست که انزال از چه طریقی صورت گیرد. اگرچه خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتر از تعداد انزال به موارد دیگری وابسته است اما این نیز یک یافته جالب از مطالعات بود.

 

بهبود خواب با داشتن رابطه جنسی منظم

 

رابطه جنسی می تواند به شما در بهبود خواب کمک کند. ارگاسم باعث آزاد شدن هورمونی به نام پرولاکتین می شود که خواب طبیعی را شبیه سازی می کند. پرولاکتین باعث احساس آرامش و خواب آلودگی می شود و این فقط یکی از دلایلیست که باعث می شود پس از داشتن رابطه جنسی، راحت تر به خواب بروید.

 

کالری سوزی بیشتر با داشتن رابطه جنسی

 

می توانید رابطه جنسی را به لیست فعالیت هایی که کالری را می سوزانند اضافه کنید. به خاطر داشته باشید یک مطالعه در مردان و زنان جوان نشان داد که رابطه جنسی حدودا 108 کالری در نیم ساعت می سوزاند!

 

16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی

 

بهبود سلامت قلب و عروق با داشتن رابطه جنسی منظم

 

سلامت قلب و عروق ممکن است به اتاق خواب شما هم مرتبط باشد. در حالی که برخی افراد ممکن است نگرانی داشته باشند که فعالیت جسمانی ناشی از رابطه جنسی ممکن است منجر به سکته مغزی شود. محققان در یک مطالعه 20 ساله بر روی بیش از 900 مرد، نشان دادند که تعداد رابطه جنسی خطر ابتلا به سکته را افزایش نمی دهد. آنها دریافتند که  رابطه جنسی حتی می تواند در برابر حملات قلبی کشنده نیز اثری محافظت کننده داشته باشد. خطر ابتلا به حمله قلبی در مردانی که حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی داشته باشند تا 50 درصد نسبت به افرادیکه کمتر از یک بار در ماه رابطه جنسی داشته باشند، کاهش می یابد.

 

تقویت سلامت شما

 

تعامل با دوستان و خانواده باعث افزایش سلامتی و رفاه عمومی شما می شود. اما ارتباطات نزدیک با دیگران، از جمله شریک زندگی تان، باعث می شود که شما نسبت به افرادی که با هم ارتباط خوبی ندارند، شادتر و سالم تر باشید. مطالعات این را ثابت کرده اند

 

با داشتن رابطه جنسی منظم جوانتر به نظر برسید

 

جراحی و کرم های ضد پیری را فراموش کنید، رابطه جنسی به راحتی شما را جوان تر می کند. رابطه جنسی منظم باعث آزاد شدن استروژن و تستوسترون، هورمون هایی که شما را جوان می کنند، خواهند شد. استروژن پوست را جوانتر می کند. مظالعات نشان می دهد که افرادی که حداقل 4 بار در هفته با همسرشان رابطه جنسی داشتند، 7 تا 12 سال جوانتر از آنچه که در واقع بودند، تخمین زده شدند.

 

16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی

 

عمر طولانی تر با داشتن رابطه جنسی منظم

 راز زندگی طولانی تر چیست؟ ممکن است رابطه جنسی بیشتر باشد. در یک مطالعه میزان مرگ بیش از 1000 مرد میانسال که ارگاسم بیشتری داشتند نصف این میزان در افراد بدون انزال منظم بود. اگرچه عوامل بسیاری به طول عمر بیشتر کمک می کنند، اما داشتن یک زندگی جنسی فعال نیز می تواند راه آسان و لذت بخشی برای افزایش طول عمر باشد.

 

تقویت قدرت مغز با رابطه جنسی

 

مزایای رابطه جنسی واقعا از سر تا پا می باشد. یک زندگی جنسی فعال ممکن است باعث شود که مغز شما بهتر کار کند. محققان دریافتند که با رابطه جنسی، مغز به حالت تحلیلی تر و با پردازش بیشتر تبدیل می شود. مطالعات حیوانی نشان می دهد که رابطه جنسی باعث بهبود بخشهایی از مغز که به حافظه مرتبط است خواهد شد

 

16 فایده شگفت انگیز رابطه جنسی

 

رابطه جنسی باعث می شود تا راحت تر باردار شوید

 

یک مطالعه انجام شده نشان داد که مردان دارای انزال روزانه طی یک هفته، دارای اسپرم با کیفیت بالاتر نسبت به کسانی بودند که روزانه انزال نداشتند. اسپرم های سالمتر که دارای DNA سالم هستند احتمال بیشتری برای لقاح  و افزایش احتمال باروری خواهند داشت.

 

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید