7 حالت ناخن ها که نباید نادیده بگیرید

دکتر حمیدرضا بادلی

view

7 حالت ناخن ها که نباید نادیده بگیرید

آیا می دانستید که ناخن های شما می توانند سرنخ هایی برای سلامتی کلی بدن شما ایجاد کنند؟

چاله دار شدن ناخن Nail pitting

فشارهای یخ مانند در ناخن ها در افرادی که پسوریازیس دارند شایع است - وضعیتی که با لکه های پوسته پوسته شده روی پوست مشخص می شود. این حالت ناخن همچنین می تواند به اختلالات بافت همبند مانند سندرم رایتیر و آلوپسی آراتا نیز مربوط باشد . آلوپسی آراتا یک بیماری خود ایمنی است که باعث ریزش مو می شود.

چاله دار شدن ناخن Nail pitting

چماقی شدن ناخن Nail clubbing

هنگامی اتفاق می افتد که نوک انگشتان بزرگ شود و ناخن ها به طور معمول در طول سال ها به دور انگشتان منحنی شوند. گاهی نتیجه اکسیژن کم در خون است و می تواند نشانه انواع بیماری های ریه باشد. این حالت همچنین با بیماری التهابی روده ، بیماری قلبی عروقی ، بیماری کبد و ایدز همراه است.

چماقی شدن ناخن Nail clubbing

قاشقی شدن ناخن

ناخن های قاشقی (koilonychia) ناخن های نرمی هستند که بیرون زده می شوند. معمولاً به اندازه کافی بزرگ است تا یک قطره مایع را در خود نگه دارد. غالباً ناخن های قاشقی نشانه کم خونی فقر آهن یا بیماری کبدی شناخته شده به عنوان هموکروماتوز است که در آن بدن شما آهن زیادی را از مواد غذایی که می خورید جذب می کند. ناخن های قاشقی همچنین می تواند با بیماری های قلبی و کم کاری تیروئید همراه باشد.

قاشقی شدن ناخن

ناخن های تری

 بیشتر ناخن ها به جز یک باند صورتی باریک در نوک ، سفید به نظر می رسند. ناخن های تری را گاهی می توان به پیری نسبت داد. در موارد دیگر ، ناخن های تری می تواند نشانه بیماری جدی زمینه ای مانند بیماری کبد ، نارسایی احتقانی قلب ، نارسایی کلیه یا دیابت باشد.

ناخن های تری

خطوط بو

خطوط بو  تورفتگی هایی هستند که در ناخن ها هستند. تورفتگی ها می توانند هنگامی ظاهر شوند که رشد در ناحیه زیر کوتیکول با آسیب یا بیماری شدید قطع شود. شرایط مرتبط با خطوط بو شامل دیابت کنترل نشده و بیماری عروق محیطی و همچنین بیماری های مرتبط با تب بالا مانند تب سرخچه ، سرخک ، اوریون و ذات الریه است. خطوط بو همچنین می تواند نشانه کمبود روی باشد.

خطوط بو

جدایی ناخن

شرایطی که به آنیکولیزیس معروف است. ناخنها شل می شوند و می توانند از بستر ناخن جدا شوند. قسمت جدا شده ناخن با یک رنگ سفید ، زرد یا سبز مات می شود. گاهی اوقات ناخن های جدا شده با آسیب یا عفونت همراه هستند. در موارد دیگر ، جداسازی ناخن واکنشی به یک داروی خاص یا کالای مصرفی مانند سفت کننده ناخن یا چسب است. بیماری تیروئید و پسوریازیس که وضعیتی است که با لکه های پوسته پوسته شده روی پوست مشخص می شود، همچنین می تواند باعث جداسازی ناخن ها شود.

جدایی ناخن

سندرم ناخن زرد

با سندرم ناخن زرد، ناخن ها ضخیم شده و رشد کند می شود. این حالیت منجر به رنگ زرد ناخن ها می شود.

ناخن های مبتلا به سندرم ناخن زرد ممکن است فاقد کوتیکول باشند و از بستر ناخن جدا شوند. سندرم ناخن زرد اغلب نشانه بیماری تنفسی مانند برونشیت مزمن است. سندرم ناخن زرد همچنین می تواند مربوط به تورم دست ها (لنف ادم) باشد

ناخن زرد

 

منبع: mayoclinic
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید