آخرین اخبار از کرونا : ازمورچه‌خوار پولکدار تا افزایش شمار قربانیان

view

آخرین شمار قربانیان در چین

به گزارش رویترز، کمیسیون بهداشت چین اعلام کرده است، در سراسر این کشور در روز جمعه سه هزار و ۳۳۹ مورد تازه ابتلا به ویروس کرونا تایید شد. طبق این گزارش ۸۶ نفر روز جمعه بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند. ۸۱ نفر از این تعداد در استان هوبئی جان باخته‌اند. در شهر ووهان مرکز استان هوبئی و محل اولیه ظهور این ویروس نیز ۷۶ نفر جان خود را از دست دادند. این در حالی است روز پنجشنبه ۷۳ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده بودند. گزارش رسانه‌ها حاکی است در تمامی کشورهای شرق آسیا مواردی از ابتلا به ویروس کرونا تایید شده است. سی ان ان می‌گوید، کره شمالی تنها کشوری در این منطقه است که هنوز موردی از ابتلا به این ویروس در آن منتشر نشده است. در تایوان تاکنون ۱۷ مورد ابتلا به ویروس کرونا تایید شده است. در همین حال، هزاران سرنشینان و خدمه کشتی تفریحی دیاموند پرنسس قرنطینه شده‌اند. این کشتی تفریحی با دو هزار و ۶۰۰ مسافر و در حدود ۱۰۰۰ خدمه در نزدیکی یوکوهامای ژاپن لنگر انداخته است. بامداد روز شنبه اعلام شد که ۶۴ تن از سرنشینان این کشتی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

"مورچه‌خوار"ناقل احتمالی کرونا به انسان

بر پایه تازه‌ترین یافته‌های پژوهشگران چینی احتمال می‌رود نخستین موارد سرایت ویروس کرونا به انسان از طریق جانوری به نام پانگولین (مورچه‌خوار پولکدار) رخ داده باشد.

این گونه جانوری در سرتاسر جهان جزو حیوانات در حال انقراض و به شدت محافظت شده محسوب می‌شود، با این همه به خاطر گوشت و پولک‌هایش در چین طرفداران زیادی دارد و به طور غیرقانونی خرید و فروش می‌شود.

احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق حیوانات وحشی از نخستین روزهای شیوع این اپیدمی مطرح شده بود. بر همین اساس نیروهای امنیتی چین در روزهای ابتدایی ژانویه بازار غیر قانونی عرضه این گونه حیوانات در شهر ووهان، مرکز استان هونئی به عنوان کانون شیوع کرونا را بر چیدند.

حتی یک‌ مورد ابتلا به کرونا در ایران گزارش نشده است

مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت در نشست خبری خود به مناسبت ایام دهه فجر که در وزارت بهداشت برگزار شد،با تاکید بر این نکته که تاکنون حتی یک‌مورد ابتلا به این بیماری در ایران گزارش نشده است، گفت: البته این موضوع حاکی از این نیست که از ابتلا به ویروس مصون هستیم، بلکه باید آماده باش باشیم. در این راستا پس از جلسه با معاونت درمان، دستورالعملی به کلیه دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ارسال شد تا پرستاران و بویژه پرستاران کنترل عفونت‌ها در جریان آن باشند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید