آسیب عصب شبکه بازویی یا بی پی آی

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

آسیب عصب شبکه بازویی یا بی پی آی

آسیب عصب شبکه بازویی 

نام های دیگر: بی پی آی، فلج ارب، فلج کلومپک، فلج شبکه بازویی، فلج ارب دوشن، سندرم هورنر، آسیب کششی بازویی، نوروپاتی شبکه بازویی.

صدمه ای است که به شبکه بازویی وارد می شود؛ این شبکه شامل شبکه ای از اعصاب گردن و شانه است که کنترل حرکات و احساسات در دست و بازو و شانه را برعهده دارد. آسیب به گردن یا شانه می تواند باعث صدمه به این اعصاب شود. بسیاری از آسیب های شبکه بازویی در هنگام تولد اتفاق می افتند. آسیب های ورزشی و سایر حوادث، مثل جراحی ها و در برخی موارد فشار یک تومور و یا عفونت نیز می تواند دلیل آسیب باشد. اثرات آسیب شبکه بازویی از سوزن سوزن شدن تا کرختی و بیحسی تا عدم توانایی استفاده از بازو طیف بندی می شود. بعضی از بی پی آی ها به خودی خود التیام می یابند ولی بقیه باعث ناتوانی دائمی می شوند.

آسیب شبکه بازویی 10-20 برابر شایع تر از آسیب ستون فقرات است. درد مزمن روزانه و افسردگی اثرات معمول آسیب شبکه ی عصبی هستند. درمان تخصصی می تواند به افرادی که شبکه بازویی شان در اثر حادثه آسیب دیده است کمک کند تا فعالیت های روزمره خود را انجام دهند.

علائم آسیب عصب شبکه بازویی

• درد یا ناراحتی در ناحیه
• ضعف
• عدم توانایی حرکتی
• بی حسی یا ذوق ذوق شدن
• درد مفصل
• عدم توانایی در چنگ زدن و گرفتن چیزی

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم بی پی آی را دارید با پزشک خود تماس بگیرید. مخصوصا اگر تصادف کرده اید یا عمل جراحی کرده اید.

پزشک چگونه آسیب عصب شبکه بازویی را تشخیص میدهد؟

پزشک شرح حال کاملی شامل شرح حال از صدمه ای که ممکن است منجر به آسیب شبکه بازویی شده باشد از شما خواهد گرفت و معاینات فیزیکی انجام می دهد. ممکن است برای سنجش سلامت و عملکرد اعصابتان لازم باشد آزمایش های متعددی انجام دهید: تصویربرداری اشعه ایکس، سی تی اسکن، ام آر آی، میلوگرام و یا الکتروکاردیوگرام برای تست فعالیت الکتریکی هدایتی سلول عصبی.

از پزشک خود بپرسید
چه مدت طول خواهد کشید تا بتوانم مجددا از بازوی خود استفاده کنم؟ تا کی درد خواهم داشت؟ برای کنترل درد چه کارهایی باید بکنم؟ آیا به خودی خود خوب می شود یا نیاز است که جراحی کنم؟ آیا نیاز به درمان پزشکی و یا سایر درمانها دارم؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید