آسیب های ACL

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

علاِیم آسیب های ACL

  • تورم
  • ضعف
  • خشکی یا کاهش حرکت
  • ناپایداری مفصل
  • صدای ترق وتروق ازمفصل
  • مشکل راه رفتن
  • دردمفصل
  • گاردگرفتن مفصل
  • عدم تحمل وزن

آسیب ACL زمانی اتفاق می افتد که شما دچار پارگی شوید و یا رباط صلیبی بیش از حد به سمت داخل زانو کشیده شود. شما می توانید یک پارگی جزیی یا یک پارگی کامل داشته باشد. ACL اغلب در طول ورزش و یا فعالیت های دیگر که باعث شود فرد به طور ناگهانی توقف کند یا تغییراتی در جهت حرکت خود بدهد، باعث مجروح شدن فرد میشود. اگر شما دچار آسیب ACL شوید، ممکن است یک صدای بلند گوش خراش بشنوید یا دچار درد شدید یا ورم در زانو شوید. همچنین ممکن است احساس ناپایداری در زانو کنید. شما ممکن است نیاز به جراحی برای بازسازی ACL داشته باشید.

زنان بیشتر از مردان به پارگی ACL دچار میشوند. پزشکان معتقدند این مسیله ممکن است به دلیل تفاوت در عملکرد عضلات و آناتومی زنان باشد. پارگی های ACL قابل دوختن نیستند، اما با یک جراح می توان آن را توسط قطعه از تاندون های دیگر جایگزین کرد. با استفاده از یک بست زانو (زانو بند) در هنگام ورزش میتوان ازابتلا به آسیب های ACL محافظت کرد.

خود مراقبتی در آسیب های ACL

برای درمان آسیب ACL زمانی اتفاق می افتد که شما دچار پارگی شوید و یا رباط صلیبی بیش از حد به سمت داخل زانو کشیده شود. شما می توانید یک پارگی جزیی یا یک پارگی کامل داشته باشد. ACL اغلب در طول ورزش و یا فعالیت های دیگر که باعث شود فرد به طور ناگهانی توقف کند یا تغییراتی در جهت حرکت خود بدهد، باعث مجروح شدن فرد میشود. اگر شما دچار آسیب ACL شوید، ممکن است یک صدای بلند گوش خراش بشنوید یا دچار درد شدید یا ورم در زانو شوید. همچنین ممکن است احساس ناپایداری در زانو کنید. شما ممکن است نیاز به جراحی برای بازسازی ACL داشته باشید.

پزشک چگونه آسیب های ACL را تشخیص میدهد

برای تشخیص آسیب ACL، پزشک از تاریخچه پزشکی سوال میکند و یک معاینه بالینی انجام میدهد. پزشک ممکن است بررسی با اشعه X، سونوگرافی، MRI، و یا عمل جراحی آرتروسکوپی را توصیه کند.

عوامل خطر ابتلا به آسیب های ACL

جنس زن ؛ ورزش هایی که نیاز به فشار بر زانو دارند و یا نیاز به تغییرات ناگهانی در جهت مانند بسکتبال، فوتبال، تنیس، اسکی

درمان آسیب های ACL

داروهای ضد التهاب، جراحی، فیزیوتراپی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر هر گونه علایم آسیب ACL در زانوی خود مشاهده کردید، مانند یک صدای بلند و گوش خراش در زمان آسیب، درد زانو، تورم، حساسیت به لمس، و یا احساس اینکه زانوی تان پایدار نیست، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر پس از یک آسیب در زانو یتان احساس سرد بودن و یا ابی رنگ شدن، احساس کردید، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

انتظار میرود در آسیب های ACL

شما ممکن است احساس دشواری در راه رفتن و یا قرار دادن وزن بر زانو پس از یک آسیب ACL داشته باشید. علایم معمولا چند ساعت پس از آسیب بدتر میشوند. اگر شما به نوع خفیف آسیب ACL دچار شده باشید با فیزیوتراپی زخم تان التیم می یابد. اگر نوع شدید تر باشد ممکن است پزشک برای ترمیم آن، جراحی انجام دهد. پارگی ACL قابل دوختن نیست، بنابراین نیاز است توسط بخشی از یک تاندون دیگر جایگزین شود.

میزان ابتلا به آسیب های ACL

حدود 200،000 نفر در ایالات متحده هر سال به یک پارگی ACL دچار میشوند.

حقایقی درمورد آسیب های ACL

حدود 50 درصد از افراد آسیب های ACL همچنین آسیب به سایر رباط های زانو دارند.

عوامل تشدید کننده آسیب های ACL

با قرار دادن وزن بر روی زانو، انجام هر نوع فعالیت

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید