آلرژی بادام زمینی در کودکان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

آلرژی نسبت به بادام زمینی شایع ترین علت بروز مرگ در اثر آلرژیهای غذایی است. سالها متخصصان بر این باور بوده اند که بهترین راه مقابله با بروز آلرژی غذایی به بادام زمینی ممانعت از مصرف این ماده ی غذایی در چند سال ابتدایی پس از تولد کودک است.

طبق توصیه انجمن متخصصان اطفال امریکا در سال 2000، بهتر است که به کودکان زیر 3 سال بادام زمینی داده نشود. اما تحقیقات نشان داده اند که ممانعت کودکان زیر 3 سال از مصرف بادام زمینی نمی تواند کمک کننده باشد. در نتیجه انجمن متخصصان اطفال امریکا دستاوردهای سال 2000 خود را دچار تغییر ساخته است.

تحقیقات جدید در خصوص آلرژی بادام زمینی: محققان در انگلستان دریافتند که در کودکان یهودی مقیم انگلستان، احتمال بروز آلرژی بادام زمینی ده برابر کودکان یهودی مقیم اسراییل بوده است. با توجه به اینکه این کودکان اجداد مشابهی داشته اند، محققان دریافتند که علت بروز آلرژی بادام زمینی باید به مسایل دیگری مرتبط باشد. در واقع تفاوت تغذیه ای این دو گروه می تواند یکی از دلایل اصلی باشد. کودکان مقیم انگلستان به ندرت در سه سال اول زندگی خود بادام زمینی می خورند. اما در اسراییل کودکان از ابتدا در معرض مواد غذایی حاوی بادام زمینی هستند.

در مطالعه ی صورت گرفته بر روی 600 کودک که دچار اگزمای شدید بوده اند، نتایج پس از 5 سال بررسی نشان دادند که تنها 3 درصد کودکانی که از مصرف بادام زمینی در 3 سال ابتدایی زندگیشان ممانعت شده بود 17 درصد دچار آلرژی نسبت به بادام زمینی شده بودند.

 این نتایج به چه معناست؟

 اگر کودکتان دچار راش پوستی و یا واکنش های آلرژیک نسبت به بادام زمینی بوده اند سعی کنید به وی بادام زمینی ندهید. اگر کودکتان هیچ نشانه ای از آلرژی ندارد، در زنجیره ی غذایی وی از ابتدا بادام زمینی و یا محصولات تولید شده از بادام زمینی بگنجانید.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید