آنچه از فشار خون بالا و تبعات آن باید بدانید

دکتر حمیدرضا بادلی

view

افراد مبتلا به فشار خون بالا باید بدانند در صورتیکه فشار خون خود را کنترل نکنند، احتمال بروز عوارضی همچون سکته ی مغزی و سکته ی قلبی  در آنها افزایش می یابد.

انواع فشار خون بالا:

فشار خون اولیه:

در بیشتر افرادیکه دچار فشار خون هستند علت مشخصی برای ابتلا به فشار خون بالا وجود ندارد. که به این نوع از فشار خون بالا، فشار خون اولیه گفته می شود. 

فشار خون ثانویه

 سهم کوچکی از افراد مبتلا به فشار خون بالا از نوعی از فشار خون بالا که ناگهان و با علیت خاص اتفاق می افتد. ابتلا به عارضه های کلیوی و یا نقص های مادرزادی قلب از جمله علل بروز فشار خون بالای ثانویه هستند. مصرف برخی از داروها مانند داروهای مسکن و داروهای ضد احتقان نیز می تواند باعث بروز فشار خون بالا در افراد شوند.


ریسک فاکتورهای بروز فشار خون بالا

سن، اضافه وزن، نژاد، بی تحرکی و استعمال سیگار و قلیان، مصرف بیش از اندازه ی نمک، سطح پایین ویتامین دی بدن، قرار گرفتن در موقعیتهای استرس زا و ابتلا به برخی بیماریها همچون دیابت ریسک فاکتورهای بروز فشار خون بالا می باشد. افزایش سن می تواند در بروز فشار خون بالا نقش مستقیم داشته باشد. 
همچنین در خانواده هایی که سابقه ی ابتلا به فشار خون وجود داشته است بهتر است افراد خانواده به طور منظم فشار خون خود را چک نمایند.
 همچنین بروز فشار خون بالا در افراد چاق بیشتر از سایر افراد است. 
در افراد کم تحرک نیز احتمال بروز فشار خون بالا بسیار بالا است.


دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید