آیا انجام تست غربالگری برای سندرم داون در بارداری الزامی است؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

چرا انجام تست غربالگری برای سندرم داون در بارداری الزامی است؟

سندرم داون چیست؟

سندرم داون به دلیل وجود یک کروموزوم 21 اضافه بروز می کند. این سندرم در ا مورد از هر 600 تولد معمول شناخته می شود. افراد با سندرم داون معمولا ناتوانی های ذهنی و عقب ماندگی ذهنی با درجه متوسط دارند. این درجه از ناتوانی به این معنی است که فرد اگر چه می تواند بطور مستقل بسیاری از فعالیت ها را انجام می دهد، اما بیشتر نیاز به توجه یک فرد دیگر دارد.

افراد مبتلا به سندرم داون دارای ویژگی های مشترک در چهره هستند یعنی اغلب این افراد شبیه هم هستند. این افراد ممکن است در هنگام تولد مشکلات و ناهنجاری های دیگری نظیر مشکلات قلبی داشته باشند.

متوسط سن بقا در افراد مبتلا به سندرم داون بین 50 تا 60 سال است.

 

آیا انجام تست غربالگری برای سندرم داون در بارداری الزامی است؟

 

آیا جنین من مبتلا به سندرم داون می شود؟

هر مادر باردار در سنین باروری می تواند فرزند مبتلا به سندرم داون را به دنیا بیاورد. اما احتمال آن با افزایش سن مادر بیشتر است.

آیا سندرم داون ژنتیکی است؟

خیر، اغلب ابتلا به سندرم داون در خانواده منتقل نمی شود. اما بهتر است اگر در خانواده خود یا همسرتان سابقه سندرم داون وجود دارد به پزشک خود بگویید.

 

آیا انجام تست غربالگری برای سندرم داون در بارداری الزامی است؟

 

تست غربالگری سندرم داون چه اطلاعاتی را منتقل می کند؟

تست غربالگری سندرم داون نمی تواند دقیقا بگوید که فرزندتان مبتلا است یا خیر. تنها می تواند نشان دهد که فرزند شما چه نسبت خطری را برای ابتلا خواهد داشت و این نتیجه در مقابل روشهای تشخیصی قطعی است که در صورت ابتلا می تواند تایید کند که جنین به سندرم داون مبتلا است یا خیر.

تست های موجود همچنین می توانند تشخیص دهند که احتمال اختلالات کروموزومی دیگر در بارداری امکانپذیر است یا خیر. برخی از این اختلالات کروموزومی، تریزومی 18 و 13 است که شدیدتر از سندرم داون می باشند.

فایده تست های غربالگری این است که تنها یک نمونه خون از مادر و یا سونوگرافی نیاز است و هیچ خطری از انجام آن برای مادر یا جنین وجود ندارد. این در حالیست که تست تشخیصی سندرم داون نیاز به ورود سوزن به داخل رحم یا جفت و خارج کردن مایع آمینوتیک یا بافت دارد که ممکن است با درجاتی از بروز سقط همراه باشد.

انجام تست غربالگری برای چه افرادی لازم است؟

برای همه زنان باردار بدون توجه به سن آنها بهتر است که این تست غربالگری انجام شود. انجام تست غربالگری بهتر است که پیش از 20 هفته بارداری انجام شود.

چرا باید تست غربالگری انجام شود؟

کسب اطلاعات جامع در مورد سلامت جنین

 

 

آیا انجام تست غربالگری برای سندرم داون در بارداری الزامی است؟

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید