اخرین توصیه انجمن زنان امریکا برای انجام پاپ اسمیر

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

برطبق گایدلاین جدید هر چند وقت نیاز است که پاپ اسمیر  انجام شود؟

بسیاری از خانمها می دانند که انجام پاپ اسمیر دوره ای ضروری است. این تست که تنها چند ثانیه طول می کشد، معمولاً برای بسیاری از خانمها ناخوشایند است.

در زمان انجام پاپ اسمیر، نمونه ای از سلولهای دهانه رحم با سواب برداشته شده و برای بررسی های میکروسکوپی به آزمایشگاه منتقل می شود.

اخیراً برنامه پیشگیرانه سرطان در آمریکا توصیه جدیدی را برای غربالگری سرطان دهانه رحم ارائه نموده است که شامل دوره های مورد نیاز برای انجام تست پاپ اسمیر است.

راهنمای جدید پیشنهاد می کند که علاوه بر انجام پاپ اسمیر می باید یک تست مجزا از نظر  پاپیلوما ویروس انسانی انجام شود.همانطور که می دانید پاپیلوما ویروس انسانی یک عفونت منتقله از راه جنسی است که باعث سرطان دهانه رحم می شود.

هر دوی این تست ها ضروری در نظر گرفته شده اند و هر دو در کنار هم می تواند با تشخیص زود هنگام از میزان مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم بکاهد. ا به همین خاطر توصیه می شود که زنان به صورت منظم و دوره ای مورد بررسی قرار گیرند.

 

اخرین توصیه انجمن زنان امریکا برای انجام پاپ اسمیر

 

حال سوال اینست که منظور از بررسی دوره ای چیست؟

در گایدلاین جدید، طبقه بندی های دقیقی برای بررسی زنان مطرح شده است.

پاپ اسمیر، اگر 21 تا 29 ساله هستید.

هر 3 سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهید. این مورد در گایدلاین قبلی نیز به همین صورت بوده است و تغییری انجام نشده است. اگر چه تست پاپیلوما ویروس در خانمهای بالای 30 سال کاربردیست در افراد زیر سی سال لازم نیست. زیرا این ویروس در این گروه سنی اغلب بدون نیاز به درمان بهبود می یابد. تنها در صورتی که یکبار تست پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد و در پاپ دوم و مجدداً غیر طبیعی بودن آن مسجل شود، نیازی به بررسی های بیشتر در این گروه سنی وجود دارد.

 

اخرین توصیه انجمن زنان امریکا برای انجام پاپ اسمیر

 

پاپ اسمیر، اگر 30- 65 ساله هستید.

در این خانمها می توان هر 3 سال یکبار پاپ اسمیر انجام شود. و هر 5 سال یکبار تست hpv لازم است و البته می توانند هر 5 سال یک تست پاپ اسمیر و hpv را با هم انجام دهند. تصمیم برای انجام پاپ و hpv همزمان بر اساس نظر پزشک و تعامل با بیمار گرفته می شود. بعضی از این خانمها بررسی مکرر را دوست داشته و برخی کمتر بررسی شدن را می پسندند. در گایدلاین قبل همزمانی انجام دو تست مطرح نشده بود.

خبر خوب آنکه اگر کمتر از 21 سال دارید و یا بیش از 65 سال دارید نیازی به غربالگری نیست.

پزشکان توصیه کردند که خانمها اولین تست پاپ اسمیر خود را 3 سال پس از شروع فعالیت جنسی داشته باشند اگر بیش از 21 سال ندارند. اما بر طبق کالج آمریکایی زنان و مامایی خانمهای کمتر از 21 سال نیازی به غربالگری به طور کلی ندارند.

به خاطر داشته باشید حتی اگر واکسن پاپیلوما ویروس دریافت کرده اید هم نیاز به انجام تست دارید.

 

بیشتر بخوانید 

آیا پاپ اسمیر غیرطبیعی نشاندهنده سرطان است؟
بسیاری از خانمها تست پاپ اسمیر را سالانه برای غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می دهند.  
بررسی سلامت در سالمندان
کهولت سن الزماً به معنای ناتوانی و بیماری نمی باشد.
آیا واکسن پاپیلوما ویروس HPV گارداسیل را می شناسید؟
با تزریق واکسن ویروس پاپیلوما HPV   Human papillomavirus  vaccine از ابتلا به عفون...
پیشگیری از بیماریهای مقاربتی در زنان
علایم بروز بیماریهای مقاربتی در زنان شامل، خارش واژن، راش، ترشحات غیرطبیعی و درد ناحیه ی واژن است

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید