ارتباط ویتامین دی و چاقی با ام اس

view

 

شروع بیماری مالتیپل اسکلروزیس، یک بیماری غیرقابل پیش بینی مربوط به سیستم عصبی مرکزی است که  می تواند با گذراندن زمان بیشتری زیر نور آفتاب در دوران نوجوانی، به تعویق افتد.

علایم این بیماری می تواند در گروه خفیف تا ویرانگر قرار بگیرد، به طوریکه ارتباط میان مغز و دیگر قسمت های بدن، تخریب شود.

 

بیشتر بخوانید:علایم اولیه ی ام اس کدامند؟

 

اولین نشانه بیماری معمولاً تاری یا دوبینی می باشد. افراد دارای MS اکثر اوقات ضعف عضلانی را در اندام هایشان و دشوار بودن هماهنگی و تعادل را تجربه می کنند. اکثریت بیماران به طور خفیف تحت تاثیر قرار می گیرند، اما MS می  تواند موجب فلج شدن، عدم توانایی فرد در نوشتن، حرف زدن یا راه رفتن، گردد.

 اکثر بیماران اولین علایم MS را بین سنین 20 تا 40 سالگی تجربه می کنند. تاکنون هیچ درمانی برای این بیماری یافت نشده است. مطالعات قبلی خطر MS را به چاقی در دوران کودکی و بلوغ، ربط داده اند. چاقی همچنین با کاهش سطوح ویتامین D درارتباط می باشد.

 

بیشتر بخوانید:علایم و راه های تشخیص بیماری ام اس را بشناسید

 

 

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب منجر به عقب افتادن شروع MS می شود.

میانگین سن شروع افرادی که روزانه زمانی را در زیر نور آفتاب سپری می کنند، 9/1 سال دیرتر از افرادی است که این کار را انجام نمی دهند. آنهایی که به زیر نور آفتار می روند، MS را در میانگین سنی 9/32 سالگی نمو می دهند، درمقایسه میانگین سن بروز برای افرادی که روزانه درمعرض نور خورشید قرار نمی گیرند، 31 سالگی می باشد.

 

بیشتر بخوانید:آیا بروز ام اس جنبه ژنتیک دارد؟

 

 

چاقی می تواند منجر به تسریع نمو این بیماری شود.

به علاوه، افرادی که در سن 20 سالگی دارای افزایش وزن هستند، این بیماری را نسبت به افراد با وزن متعادل یا کاهش وزن، زودتر نمو می دهند. آنهایی که در سن 20 سالگی دچار افزایش وزن می باشند، این بیماری را 6/1 سال زودتر از افراد با وزن متعادل و 1/3 سال زودتر از افراد دارای کاهش وزن، بروز می دهند.

 

بیشتر بخوانید:علایم بیماری ام اس در کودکان

 

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید