افزودنی‌های مجاز غذایی

view

 بدن برخی از افراد نسبت به افزودنی‌های غذایی حساس است اما به ندرت اتفاق می‌افتد.

 عکس‌العمل بدن نسبت به افزودنی‌های غذایی:

 کهیر

 اسهال

 اختلالات گوارشی

 مشکلات تنفسی مانند آسم

 اکثر افزودنی‌هایی که به مواد غذایی همراه با سایر مواد تشکیل دهند‌ه‌ی آن اضافه می‌شوند بر روی بسته‌بندی آن درج می‌شود.

مثلاً در کشور استرالیا سازمان استاندارد غذایی استرالیا، مسیول مشخص نمودن افزودنی‌های مجاز به غذاهاست. تمام افزودنی‌های غذایی تحت نظارت و بررسی قرار می‌گیرند.

آزمایش‌های توکسیکولوژیکال بر روی حیوانات برای مشخص شدن میزان افزودنی‌های غذایی غیر مضر برای انسان‌ها انجام می‌شوند. معمولاً یک صدم میزان غیر مضر از یک افزودنی غذایی که برای حیوانات آثار سوء به همراه نداشته را به غذای انسان‌ها اضافه می‌کنند و اگر در تحقیقات جدید مشخص شود که مصرف یک افزودنی می‌تواند برای انسان همراه با خطر باشد آن‌گاه اضافه‌ کردن آن افزودنی خاص تا زمانی‌که نتایج تحقیقات کاملاً روشن شود به تعویق می‌افتد.

اغلب افزودنی‌های مجاز خوراکی به تنهایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و تاثیر آن‌ها در ترکیب با دیگر افزودنی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. تاثیر دراز مدت مصرف ترکیبی از افزودنی‌های مجاز تاکنون ناشناخته باقی مانده است.

در برخی از افراد حساسیت نسبت به یک افزودنی مجاز به شکل کهیر و یا اسهال نمود پیدا می‌کند. بسیاری از افزودنی‌های مجاز خوراکی که توسط صنعت غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند به شکل طبیعی نیز در غذاهای مورد مصرف روزانه‌ی انسان‌ها نیز وجود دارند. افرادی که مبتلا به حساسیت‌های غذایی هستند اغلب نسبت به مواد شیمیایی که به شکل طبیعی در غذاهای خاصی وجود دارند مانند مغزها و صدف‌ها نیز حساس هستند. غذاهایی مانند شیرها و کنسروهایی که در طولانی‌مدت می‌توان از آن‌ها استفاده کرد همه فراوری شده‌اند. اما هیج‌کدام حاوی مواد شیمیایی اضافه شده نیستند.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید