با فرزندتان در مورد سیکل قاعدگی صحبت کنید قسمت اول

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 

آماده سازی دختران برای اولین سیکل قاعدگی

شروع سیکل قاعدگی یک اتفاق مهم در زندگی دختران است.با دیدن اولین لکه ها در اولین قاعدگی، دختران ممکن است واکنش های متفاوتی نشان دهند. برخی با دیدن اولین لکه های قاعدگی خوشحال می شوند و برخی دچار سردرگمی شده و گاهی هم باعث ترس در آنها می شود.

 بطور میانگین اولین سیکل قاعدگی در اکثر دختران در سنین 12 یا 13 سال اتفاق می افتد.

اما اگر والدین  برای صحبت کردن در خصوص سیکل قاعدگی با دختر خود تا شروع اولین سیکل قاعدگی منتظر بمانند، بسیار دیر است. آنچه که اهمیت دارد آن است که چگونه در این خصوص با فرزند خود صحبت کنید. به او اطلاعات دهید و او را راهنمائی و حمایت کنید. پسرها هم در این خصوص سوالاتی دارند. پیش از آنکه با فرزند خود در این خصوص صحبت کنید در ابتدا لازم است از چگونگی عملکرد سیکل قاعدگی اطلاعات کافی داشته باشید.

سیکل قاعدگی چیست؟

در حدود یک قرن پیش، اولین سیکل قاعدگی در دختران در سنین 14یا 15 سال اتفاق می افتاد. بدلایل مختلفی همچون تغذیه مناسب تر سیکل قاعدگی دیرتر برای دختران رخ می داد. اما در حال حاضر دختران بین سنین 10 تا 16 سال اولین سیکل قاعدگی خود را تجربه می کنند. اما خوب است بدانید که سیکل قاعدگی تنها به معنی خونریزی های دوره ی پریود نیست بلکه این خونریزی ها نشانه ی آن است که فرد توانائی باروری را دارد. در طی سیکل قاعدگی، هورمونها از نقاط مختلف بدن آزاد می شوند تا بدن را آماده بارداری کنند. در واقع آماده سازی بدن برای بارداری با ترشح هورمونهای استروژن و پروژسترون از تخمدانها آغاز می شود. این هورمونها باعث بروز تغییرات خاصی در دهانه رحم می شود و سپس تخمک آزاد می شود. رها سازی تخمک در اواسط سیکل قاعدگی اتفاق می افتد. معمولاً روز 14 از یک سیکل 28 روزه- تخمک از تخمدان به داخل لوله ی فالوپ منتقل می شود. در صورتیکه تخمک توسط اسپرم بارور شود، آنگاه تخمک بارور شده 2 تا 4 روز طول می کشد تا از لوله ی فالوپ پائین رود.

اما اگر تخمک بارور نگردد، سطح استروژن و پروژسترون افت می کند و دیواره ی رحم شروع به ریزش می کند. این خونریزی آنچیزی است که ما آنرا با عنوان پریود می شناسیم.

یک سیکل قاعدگی از اولین روز پریود تا اولین روز پریود بعدی است. سیکل قاعدگی بطور نرمال 28 روزه است اما در برخی از افراد 23 روزه و یا حتی 45 روزه می باشد.

 

خونریزی قاعدگی معمولاً 5 روز طول می کشد.

اگر چه تعداد این روزها می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد وکمتر یا بیشتر از 5 روز باشد. در طول پریود حدود 30 تا 59 میلی لیتر خون از بدن فرد دفع می شود. در سالهای اول، سیکل قاعدگی اغلب نامنظم است و می تواند کوتاهتر (3 هفته) و یا طولانی تر (6هفته) باشد و گاهی یک خانم ممکن است تنها 3 تا 4 سیکل قاعدگی در طول یک سال تجربه کند. عدم رخ دادن پریود را قطع قاعدگی یا آمنوره گویند. در صورتیکه فرزند شما 15 سال دارد و هنوز پریود نشده و اگر تا 3 سال بعد علائم بلوغ در وی قابل مشاهده نیست حتماً به پزشک مراجعه کنید.

چگونه می توان متوجه شد که فرد به شروع اولین سیکل قاعدگی خود نزدیک شده است؟

احتمالاً تغییراتی پیش از شروع سیکل قاعدگی قابل مشاهده هستند. رشد سینه ها می تواند اولین نشانه ی بروز بلوغ در دختران باشد. یکی دیگر از نشانه های بروز بلوغ در دختران، رشد موهای ناحیه ی تناسلی است. معمولاً یک سال پس از رشد سینه ها، دختران وارد فاز سریعی از رشد می شوند. افزایش قد و افزایش طول پاها از جمله نشانه های رشد دختران یکسال پس از بلوغ است. بهتر است بجای آنکه یک دفعه سر اصل مطلب بروید از سیکل قاعدگی در دختران برایش بگوئید، از چگونگی عملکرد بدن و کارکردهای مختلف اندام های بدن در قالب مکالمه های کوتاه صحبت کنید. نوجوانانی که نزدیک سن بلوغ هستند، بهتر است از چگونگی بروز تغییرات در بدن خود اطلاع داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید

سیکل قاعدگی در زنان چگونه است
بطور میانگین سیکل قاعدگی در خانم ها بین 28 تا 32 روز می باشد.
دلایل، علایم و درمان سندرم پیش ازقاعدگی
سندرم پیش از قاعدگی اغلب دو هفته پیش از شروع پریود بروز می کند
با دختر و پسر خود از سیکل قاعدگی صحبت کنید قسمت اول
شروع سیکل قاعدگی یک اتفاق مهم در زندگی دختران است. دیدن اولین لکه ها در اولین قاعدگی، دختران ممکن...
ایا احتمال بارداری در زمان قاعدگی وجود دارد
اگرچه احتمال بروز بارداری در دوره قاعدگی غیر شایع است اما امکان بارداری فرد غیرممکن نیست
تشخیص و درمان سندروم قبل از قاعدگی یا PMS
شایعترین سن ابتلای زنان به سندروم قبل از قاعدگی بین 25 سالگی تا 45 سالگی است.
راهکارهای کاهش درد دوران قاعدگی
چگونه دردهای دوران قاعدگی را کاهش دهیم
چگونه قاعدگی خود را به عقب بیندازیم؟
در سنین باروری می توانید در صورت لزوم قاعدگی خود را به عقب بیندازید.
کرامپ یا دردهای شکمی در دوران قاعدگی
اگر شما هم دچار کرامپ یا دردهای شکمی در دوران قاعدگی می شوید باید بدانید که بسیار طبیعی است و یکی...
تجربه اولین قاعدگی در دخترتان را مدیریت کنید
سعی کنید برای داشتن تجربه مناسب در اولین قاعدگی، در کنار فرزندتان قرار گیرید تا این تغییر&nb...
دوره قاعدگی نرمال از چه ویژگی هایی برخوردار است
در بسیاری از افراد، دوره ی سیکل قاعدگی بین ۲۱ روز تا 36 روز است البته بسیاری از زنان در سنین بارو

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید