بهترین نسخه پزشکی برای شما

دکتر حمیدرضا بادلی

view

آیا ورزشی که می کنید برای قلب تان کافی است؟

ورزش می تواند وزن، کلسترول، قند خون ، فشارخون و استرس تان را کم میکند.  صبر کنید مهمتر از همه احتمال سکته قلبی و حوادث قلبی و عروقی را کم و طول عمرتان را زیاد می کند.

این تجویز عالی ، دارو نیست! ورزش است. متاسفانه ما آماری در مورد درصد افرادی که ورزش می کند در ایران نداریم ولی در آمریکا فقط حدود 50 در صد افراد ورزش می کنند. ورزش برای کسانیکه در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی اند ویا آنهایی که هم بیماری قلبی دارند لازم است.

ما پزشکان ، بخوبی برای بیماران مان استاتین (داروی چربی) و آسپرین را تجویز می کنیم ولی از تجویز قویترین ، موثرترین و بهترین داروی موجود یعنی ورزش باز می مانیم. توصیه افراد با تجربه

بسیاری از پزشکان نمی دانند چه ورزش و به چه میزانی از ورزش برای بیمارانشان مناسب است. در آینده نزدیک یک برنامه کامپیوتری توسط " افراد مجرب در بازتوانی بیماران قلبی" در اروپا این ابهام را براحتی رفع خواهد کرد. قرار است نام آمن EXPERT که در واقع مخفف کلمات Exercise Prescription in Everyday Practice and Rehabilitative Training می باشد. با این برنامه پزشک با وارد کردن سن، جنس، وزن ، ضربان قلب در حالت استراحت واطلاعاتی درمورد وضعیت و نوع بیماری قلبی میدهد نرم افزاربه  پزشک راهنمایی خواهد کرد که بهترین نوع ورزش، شدت، مدت زمان ودفعات را به درستی به شما میدهد.

ورزش کافی

انجمن قلب امریکا، ورزش در حد متوسط و طول مدت  150 دقیقه و یا 75 دقیق از ورزش سنگین درهفته را توصیه میکند. پیاده روی بهترین انتخاب است ولی باید به حدی باشد که ضربان قلبتان را افزایش دهد. بسیاری از بیماران از پزشکان ممکن است بپرسند که من بدنسازی کار می کنم، فعالیت بدنی کافی مانند باغچه کاری وکارِخانه انجام میدهم آیا کافی است؟

در سال های اخیر گجت ها یا ابزارهای پوشیدنی برای تعیین تعداد ضربان قلب در بازار آمده است اما هنوز راهی ساده تر برای ارزیابی شدت فعالیت وجود دارد. دکتراسکالی روشی برای این نوع ارزیابی بنام "توجه کنید به تعداد ضربان قابل حس تان درفعالیت" یا "حرف بزنید در زمان ورزش"  را ابداع نمود. در این روش بعنوان مثال عددی بنام 5 تا 6 را حد متوسط فعالیت می دانند یعنی بین حالتی که نشسته ایم تا سنگین ترین ورزش را انجام میدهیم. فعالیت را بآهستگی شروع نمایید وبه حد 30 دقیقه و بمدت 5 بار در هفته برسانید. بتدریج سطح ورزش تان بهبود می یابد و به اصطلاح تحمل تان بهتر می شود شما می توانید زمان کمتری ورزش نمایید ویا به نوعی زمان را برای خود ذخیره نمایید. بعنوان یک قانون سرانگشتی "هر یک دقیقه ورزش سنگین برابر است با 2 دقیقه ورزش درحد متوسط"

 در مورد بیمارانی که داروهای بتابلوکر مانند متوپرولول و آتنولول استفاده می کنند تعداد ضربان قلب شان کاهش می یابد وحتی با فعالیت بدنی افزایش زیادی پیدا نمی کند. در این موارد چگونه محاسبه خواهیم کرد؟ بهترین توصیه آن است چقدرشدت فعالیت را حس می کنید و به تعداد ضربان تان اهمیت ندهید.

بدلیل مشکلات بدنی مانند کمر درد نمی توانم ورزش کنم

برای شما که بدلایلی مانند کمردرد، و ناراحتی های زانو و مفصل ران دارید پیاده روی ممکن است برای تان مشکل ساز باشد. در این مواقع شنا، ایروبیک در آب و دوچرخه های خوابیده توصیه می شود. پیاده روی ممکن است برای آنهایی که عروق پای تنگ دارند هم درد آور باشد. ولی تاثیر راه رفتن برابر و کم خطرتر از گذاشتن استنت ویا مِش شریانی است.
اگرساق ویا مچ پایتان می گیرد استراحت کوتاه کنید و سپس مجددا فعالیت تان را ادامه دهید.

به میزان تلاش خود حین ورزش امتیاز دهید
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید