تازه ترین اخبار از کرونا

view

«کین گانگ» (Qin Gang) معاون وزیر خارجه چین امروز شنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که پکن مطمئن است شیوع ویروس «کرونا» به زودی پایان خواهد یافت.

معاون وزیر خارجه چین در این باره گفت: تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد چین کوتاه مدت و موقت خواهد بود. با پایان این ویروس تقاضای مصرفی به سرعت بالا خواهد رفت و اقتصاد با قدرت بهبود می‌یابد.

تاکنون هیچ موردی از بیماری کرونا در ایران ثبت نشده

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با قطعیت می‌گویم که هیچ موردی تا این لحظه از بیماری کرونا در کشور ثبت نشده است.

قای سعید نمکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نشست مشترک با بنیاد مستضعفان افزود:​ اولین موردی که در کشور گزارش شود با شفافیت به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.
وی اضافه کرد: مردم خبر‌های خود را از شخص وزیر، مسئولان ذیربط در وزارت بهداشت و سخنگوی این وزارتخانه که مرجع تخصصی و تشخیص این بیماری است، دریافت کنند.
وزیر بهداشت گفت: باوجود این که دورتادور کشور ما ویروس کرونا گزارش شده است، اما هوشمندی شبانه روزی مسئولان و کارکنان وزارت بهداشت و همکاری و همدلی دستگاه‌های مختلف به ویژه هشیاری مردم تا این لحظه یک مورد بیماری کرونا در کشور نداریم.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: اگر موردی از ابتلا به این بیماری در کشور گزارش شود حتما به طور شفاف به اطلاع مردم خواهیم رساند.
وی اضافه کرد: این بدان معنا نیست که مردم بی تفاوت باشند و حتما شستن مکرر دست‌ها و مراجعه پزشک برای فرد یا افرادی که دچار تب و سرماخوردگی هستند تاکید می‌شود تا بررسی آزمایشگاهی و کلینیکال صورت گیرد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم موارد پیشگیری و بهداشت را برای همه ویروس‌ها به ویژه برای کرونا رعایت کنند.
نمکی درباره دانشجویان ایرانی که در شهر ووهان چین درس می‌خواندند و به کشور بازگشتند، گفت: این دانشجویان در وضعیت بسیار مطلوبی هستند و دوشنبه همین هفته آخرین روز قرنطینه آن هاست.
وی با دعوت از رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی برای تهیه گزارش از روز آخر قرنطینه این دانشجویان افزود: شما شاهد گزارش شگفت انگیزی خواهید بود از این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مقتدرترین کشور‌های منطقه با این بیماری مقابله کرد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دانشجویان تحت قرنطینه نیز از رفتار همکاران ما و مراقبت‌های صورت گرفته راضی هستند.
نمکی گفت: نماینده سازمان بهداشت جهانی که از نزدیک شاهد اقدامات بود گزارش بسیار جالبی را از روش مقابله ایران با ویروس کرونا به آقای پتروس دبیر کل سازمان ارایه کرد که خواندنی است.
وی با بیان این که دوشنبه همین هفته جشن تحویل صحیح و سالم این دانشجویان به خانواده هایشان برگزار خواهد شد تصریح کرد: در بررسی‌های مکرری که داشتیم موردی از ابتلا به ویروس کرونا در این دانشجویان مشاهده نشد.
وزیر بهداشت گفت:​ این دانشجویان خود را به گونه‌ای قرنطینه کرده بودند و خوشبختانه موردی نبود و در این چند وقت همه چیز تحت مراقبت بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزوده شدن ۶۴۰ تخت بیمارستانی به سیستم درمانی کشور با همکاری بنیاد مستضعفان خبر داد.

دکتر سعید نمکی در حاشیه نشست با رئیس بنیاد مستضعفان برای همکاری‌های مشترک، با اشاره به مذاکرات انجام شده برای تکمیل ۳ بیمارستان دزفول، مراوه تپه و آبادان گفت: با تکمیل این ۳ بیمارستان، حدود ۶۴۰ تخت بیمارستانی با مشارکت بنیاد مستضعفان به مجموعه تخت‌های بیمارستانی وزارت بهداشت افزوده می‌شود.
وی افزود: همچنین با همت بنیاد مستضعفان، ۴۱ مرکز جامع سلامت به همراه کادر پزشکی، آزمایشگاهی، داروخانه و سایر ملزوماتی که جامعه هدف ما در نقاط محروم نیاز دارند، فراهم می‌شود و همه این مراکز جامع سلامت به همراه ۳ بیمارستان در دزفول، آبادان و مراوه تپه تا پایان سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه، سیاست این وزارتخانه، استمرار ساخت تخت‌های بیمارستانی در کشور نیست مگر در نقاطی که اصلا بیمارستان وجود ندارد گفت: ما امیدواریم بتوانیم با کمک و حمایت بنیاد مستضعفان، در توسعه زیرساخت‌های سلامت و درمان کشور و همچنین دسترسی بهتر مردم به مراقبت‌های اولیه و سرپایی، حرکت کنیم.

درمان با پلاسما امیدها برای مهار کرونا را افزایش داد

کمیسیون بهداشت ملی چین روز شنبه از ۲ هزار و ۶۴۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در این کشور خبر داد که بیماری نزدیک به ۸۴۹ نفر از آنها جدی توصیف شده است.

جانگ شین مین رییس بخش بیولوژی وزارت علوم و فنون چین در مصاحبه ای که تلویزیون چین از او منتشر کرده است ، گفت : درمان سلولی و با استفاده از پلاسمای خون موفقیت آمیز بوده است.

او خاطر نشان کرد که این خون که خود یک پادتن محسوب می شود از بیمارانی که پس از ابتلا به ویروس کرونا بهبود یافته اند ، گرفته و روی ۱۱ بیمار دیگر که وضعیتی وخیم داشتند ، آزمایش شده و نتایج درمانی بسیار مثبت بوده است.

همچنین پزشکان چینی در شهر شنجن در جنوب این کشور فاوی پیراویر را که نوعی داروی ضد بیماری های ویروسی محسوب می شود ، روی ۷۰ بیمار آزمایش کرده اند که در درمان آنها موثر و نتایج مثبت بوده و عوارض ناشی از آن بسیار محدود بوده است.

جانگ گفت که نتایج آزمایش های صورت گرفته درمانی روی این بیماران بزودی در اختیار بیمارستان ها و پزشکان قرار می گیرد تا هرچه زودتر بتوان از این روش ها برای بهبودی فوری بیماران استفاده کرد.

همزمان جانگ چی از آکادمی علوم اجتماعی چین از پیشرفت در تحقیقات مرتبط با درمان با روش های سلول درمانی در این کشور خبر داد و گفت که ما روی شماری از واکسن ها مشغول تحقیق هستیم که شماری از آنها روی حیوانات آزمایش شده اند.

وی افزود که ۷۰ هزار نوع دارو به صورت رایانه ای در حال بررسی است و نهایتا فهرستی از ۱۰۰ داروی موثر تهیه می شود. برخی از این داروها روی ۱۰۰ نفر از بیماران در شهرهای پکن و گوانگ جو در شمال و جنوب چین آزمایش شده است.

وزارت راه و ترابری چین امروز اعلام کرد که ۲۸۳ میلیون سفر بین روزهای ۲۵ ژانویه تا ۱۴ فوریه در ایام تعطیلات چین صورت گرفته که بخاطر شیوع کرونا در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۸۲ درصد کاهش یافته است.

سازمان هواپیمایی کشوری چین در بیانیه از باطل کردن ۲۰ میلیون قطعه بلیت سفر برای مسافران چینی خبر داده که ارزش آن معادل ۲ میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار است.

شمار مبتلایان کرونا تا لحظه ارسال این خبر به ۶۷ هزار و ۱۶۹ نفر رسیده است که ۶۶ هزار و ۴۹۲ نفر از آنها در چین هستند. براثر ابتلا به کرونا یکهزار و ۵۲۷ نفر فوت کرده و ۸ هزار و ۱۴۱ نفر درمان شده اند.

برای یازدهمین روز متوالی شمار مبتلایان به کرونا در ۳۰ استان در سطح چین روند نزولی داشته و در هنگ کنگ هیچ مورد تازه ای از بیماری در روز شنبه گزارش نشده است.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید