تب دره یا کوکسیدیوئیدومایکوزیس چیست؟

دکتر مجید اصغرزاده

view

تب دره یا کوکسیدیوئیدومایکوزیس چیست؟

تب دره یا کوکسیدیوئیدومایکوزیس 

علاِئم تب دره

  • دردیاناراحتی
  • درد مفاصل
  • سرفه کردن
  • خستگی
  • تب
  • راش پوستی
  • برجستگی پوستی
  • درد با تماس

تب دره یک عفونت قارچی است که در ریه ها شروع می شود. این بیماری توسط تنفس اسپور گونه کوکسیدیوئیدومایکوزیس قارچ از خاک ایجاد می شود. این بیماری در مناطق بیابانی در جنوب غربی ایالات متحده و در مرکز و جنوب امریکا رایج است. اکثر مردم به نوع خفیف که با وجود علائمی شبیه سرماخوردگی بروز میکند مبتلا میشوند و معمولاعلائم بیماری بدون درمان، بهتر میشود. اگر عفونت بروز نکند می تواند شکل جدی تر بیماری و تهدید کننده زندگی باشد.داروهای ضد قارچ می توانند تب دره را درمان کنند.

آیا میدانید تب دره برای دره San Joaquin کالیفرنیا، که برای اولین بار درآن کشف شد، نامگذاری شد. ممکن است بسته به علائم تب دره به عنوان سرطان، سل، بیماری انسدادی مزمن ریوی، و سندرم خستگی مزمن تشخیص داده شود.

خود مراقبتی در تب دره (کوکسیدیوئیدومایکوزیس)

مراقبت از خود با داشتن استراحت کافی در صورت بروز علایم شبیه آنفلوآنزا


پزشک چگونه تب دره (کوکسیدیوئیدومایکوزیس) را تشخیص میدهد

پزشک جهت تایید بیماری آزمایش خون یا اسمیر خلط یا کشت انجام میدهد.همچنین ممکن است عکسبرداری قفسه سینه با اشعه X، برونکوسکوپی یا بیوپسی غدد لنفاوی یا ریه انجام شود.

عوامل خطر ابتلا به تب دره (کوکسیدیوئیدومایکوزیس)

زندگی یا سفر به جنوب غربی ایالات متحده، که بومیان آمریکایی، آفریقایی، و یا فیلیپینی تبار در آنجا ساکن میباشند، داشتن سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن، باردار شدن، انجام کار هایی مانند کشاورزی و یا باستان شناسی که درتماس با خاک است، دوچرخه سواری و یا سوار موتور های آبی و یا رانندگی 4 چرخ در بیابان.

درمان تب دره (کوکسیدیوئیدومایکوزیس)

در اغلب موارد، تب دره بدون هرگونه درمانی از بین می رود. علائم شبیه آنفولانزا را می توان با استراحت در بستر و مایعات درمان کرد. در موارد شدید، داروی ضد قارچ و جراحی ممکن است لازم باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما علائمی از تب دره و یا علائم شبیه سرماخوردگی داشتید و فقط از منطقه که در آن تب دره است بازگشتید به پزشک مراجعه کنید. اگر نشانه های شما شامل تب بالا به مدت چند روز ادامه داشت جهت مراقبت های اضطراری به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در تب دره (کوکسیدیوئیدومایکوزیس)

حدود 60 درصد از افراد مبتلا به تب دره هیچ نشانه ای ندارند. در افراد دیگر علائم شبیه سرماخوردگی که معمولا یک تا چهار هفته پس از مواجهه با قارچ شروع می شود، ممکن است بروز کند. اکثر مبتلایان به طور کامل در ظرف شش ماه بهبود می یابند. بسیار به ندرت، تب دره می تواند به کوکسیدیوئیدومایکوزیس مزمن و یا منتشر با علائم شدید تر پیشرفت کند. در آن صورت، ممکن است بیمار به دارو یا عمل جراحی نیاز پیدا کند و ممکن است تا بهبودی کامل یکسال طول بکشد.

عوامل تشدید کننده تب دره (کوکسیدیوئیدومایکوزیس)

اگر شما با بروز علائمی شبیه سرماخوردگی استراحت نکنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید