تومور نخاعی چه علائمی دارد؟

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

تومور نخاعی چه علائمی دارد؟

تومور نخاعی

علاِئم

  • درد یا ناراحتی
  • ضعف
  • نشت و یا بی اختیاری مدفوع
  • نشت ادرار(بی اختیاری)
  • بی حسی یا ذوق ذوق شدن
  • ناتوانی درحرکت پا
  • راه رفتن غیر طبیعی

تومورهای نخاعی، سلول هایی هستند که در اطراف طناب نخاعی رشد می کنند.این تومورها می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند و طناب نخاعی و مهره های کمری را درگیر کنند.برخلاف دیگر تومورهای بدن، تومورهای خوش خیم نخاعی نیز جدی و حتی کشنده اند.این تومورها باعث درد کمر، ضعف و بی حسی دست و پاها، و مشکلات جدی دیگری مانند فلجی و تغییراتی در کنترل مثانه و روده می شوند.درمان این بیماری بستگی به نوع تومور دارد.اگر بدخیم باشد بستگی دارد که سرطان از کجا و چند وقت است که شروع شده است؟تحقیقات اخیر درمان جدیدی را برای سرطان کشف کرده است.

بیشتر بخوانید :

تنگی کانال نخاعی کمر

تومورهای نخاعی نادرند و ازآنجایی که علایمی مشایه بیماری های دیگر دارند برخی اوقات نادیده گرفته می شوند. اولین علامت تومور نخاعی، درد کمر است که خیلی وقت های دیگر ایجاد می شود و علت آن تومور نیست بلکه به علت استرس، و کشش و افزایش سن ایجاد می شود.

پزشک چگونه تومور نخاعی را تشخیص میدهد

این بیماری با تست های جسمی و مغزی قابل تشخیص است. تست هایی مانند ام آر آی، عکسبرداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن یا میلوگرام نیز انجام می شود. برای تشخیص بهترین و انتخاب بهترین روش درمانی، ممکن است پزشک بیوپسی کند.

عوامل خطر ابتلا به تومور نخاعی

سابقه ابتلا هر سرطانی در بدن، مانند سرطان سینه یا سرطان ریه، سابقه فامیلی مثبت ابتلا به تومور مغزی یا تومور طناب نخاعی، تماس با تشعشات، اختلالات خاص سیستم ایمنی

درمان تومور نخاعی

درمان این بیماری بستگی دارد به نوع تومور و اینکه کجا قرار دارد؟ و شامل: جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و درمان هدفمند است.داروهایی نیز برای از بین بردن التهاب و برداشتن فشار از روی اعصاب مصرف می شوند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

چنانچه درد مداوم کمر یا ضعف و بی حسی در پاهایتان دارید که ارتباطی با فعالیت ندارد، یا در کنترل مثانه یا روده تان دچار مشکلاتی شده اید، به پزشک مراجعه کنید.اگر علایم بیماری طی درمان بدتر شده اند یا علایم جدیدی بروز کردند، سریع به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.در صورتی که ضعف عضلانی که مدام شدتش بیشتر می شود، بی حسی یا تغییرات واضح عملکردی مثانه یا روده دارید، به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در تومور نخاعی

اینکه علایم با چه سرعتی پیشرفت کنند بستگی به محل قرارگیری تومور در طناب نخاعی دارد.تومورهای بدخیم و سرطانی سریع تر از تومورهای خوش خیم رشد می کنند.اگرچه درمان باعث بهبود علایم می شود، آسیبی که به سلول های عصبی وارد می شود ممکن است دائمی باشد و ناتوانی های همیشگی ایجاد کند.در تومورهای پیشرفته، از دست دادن کنترل مثانه و روده نیز شایع است.فلجی علامتی است که دیر بروز می کند و چنانچه طناب نخاعی آسیب ببیند، معمولا دائمی است.درمان بستگی به نوع تومور و محل قرارگیری آن دارد.هدف درمان از بین بردن کامل تومور است اما همیشه امکان پذیر نیست.حتی اگر امکان برداشت تومور وجود نداشته باشد، راه های زیادی برای کوچک کردن آن وجود دارد.پس از قطع درمان، امکان برگشت تومور وجود دارد.بنابراین پیگیری های مداوم و طولانی مدت برای بیمار لازم است.

حقایقی درمورد تومور نخاعی

3 درمان اصلی این نوع تومور: جراحی، رادیوتراچی و شیمی درمانی است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید