خطرات تلفن های همراه در سلامت نوجوانان

view


بسیاری از نوجوانان آمریکایی در رختخواب پیامک می‌دهند و گوشی خود را در دستان خود دارند که باعث بروز بی‌خوابی در افراد، خواب آلودگی در طول روز و عملکرد ضعیف آن‌ها در مدرسه می‌شود.

محققان در نیوجرسی بر روی حدود 3200 دانش‌آموز دبیرستانی و راهنمایی مطالعاتی انجام داده‌اند. نتایج مطالعات نشان داده که حدود 62 درصد از کودکان از موبایل‌های هوشمند خود به دلایل مختلف بعد از زمان خواب استفاده می‌نمایند. حدود 57 درصد از این افراد به دلایلی همچون پیام دادن یا توییت کردن و از گوشی‌های خود استفاده می‌کنند.

 مطالعه‌ی حاضر نشان داده که بسیاری از نوجوانان زمانی را که بایدبه خواب بگذرانند مشغول پیغام فرستادن و استفاده از گوشی‌های هوشمند خود هستند. این رفتار بیش‌تر در بین نوجوانان سنین بالاتر و مخصوصاً در بین دختران دبیرستانیرایج است .

یکی از وجوه نگران کننده‌ی نتایج آنست که به علاوه‌ی تاثیر مخربی که این گوشی‌های موبایل بر خواب نوجوانان می‌گذارند، تاثیز منفی دیگر آن بر روی سطح هوشیاری آنان در طول روز و در کلاس درس می‌باشد. محققان بر این باورند که زمانی‌که نوجوان با دریافت پیامی خواب شبانه شان مختل می‌گردد، خود را موظف به پاسخ‌گویی فوری می‌دانند و این رد و بدل پیام می‌تواند ساعت‌ها به‌طول انجامد.

نور وسایل الکتریکی در شب می‌تواند باعث اختلال در ترشح ملاتونین گردد. ملاتونین هورمون محرک خواب است و تمام این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا نوجوان به‌دلیل استفاده از تلفن همراه خود دچار اختلال خواب شود.

همچنین، استفاده از تلفن همراه هوشمند قبل و بعد از خواب باعث عدم تمایل نوجوانان به خواب شده و در نتیجه بیدار شدن دیر هنگام وی در صبح را همراه خواهد داشت و می‌تواند منجر به بروز اضطراب، نقص‌های توجه و اختلالات بیش فعالی گردد.

 مطالعات بر شدت کاهش خواب شبانه‌ی نوجوانان تاکید دارند. داشتن خواب کافی برای رشد و تکامل مغز امری حیاتی است. والدین باید در جهت حفظ سلامتی فرزندان خود محدودیت‌هایی را برای استفاده‌ی آنان از تلفن همراه در نظر بگیرند.


منبع: nlm.nih.gov

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید