خطر ابتلا به لیستریا از سیب‌های کاراملی

view

اشخاص که از سیب‌های کاراملی که مخصوصاً در هالوین مورد استفاده قرار می‌گیرند، مصرف می‌کنند باید اطمینان حاصل نمایند که این سیب‌های کاراملی از سیب‌های تازه و یا فریزری تهیه شوند. در غیر این‌صورت خطر ابتلا به عفونت لیستریا آن‌ها را تهدید می کند.

 در اواخر ساعت 2014 شیوع لیستریا باعث شد که 35 نفر از 12 ایالت آلوده به این بیماری شده و از بین این 35 نفر 7 نفر بر اثر این بیماری از دنیا رفتند. از بین 37 نفر تحت بررسی قرار گرفته از این افرد، 28 نفر از آنان قبل از ابتلا به این بیماری از سیب‌های کاراملی صنعتی استفاده نموده بودند. سیب‌های کاراملی هفته‌های پس از تولید در خارج از یخچال نگه‌داری شده بودند و باعث ایجاد باکتری لیستریا مونوسیتوژن شده بود.

علایم لیستریوز شامل:

 تب، سردرد و بیماری‌های معده و روده بوده است. این علایم تنها پس از 3 تا 4 هفته پس از خوردن غذای آلوده ایجاد می‌شود.

محققان دانشگاه وینکوزین بر روی گروهی از سیب‌های کاراملی که در دمای اتاق و بخشی در یخچال نگه‌داری شده بودند بررسی‌هایی به‌عمل آوردند. سپس سیب‌ها در دمای 77 یا 6/44 درجه‌ی فارنهایت به مدت 4 هفته نگه‌داری شدند محققان دریافتند که متوسط تعداد باکتری لیستریامونوسیتوژن در سیب‌هایی که در دمای اتاق به مدت 3 روز نگه‌داری می‌شوند به شدت افزایش یافته است.

رشد لیستریا در سیب‌های کاراملی نگه‌داری شده در یخچال کاهش چشم‌گیری نسبت به سایر سیب‌ها داشته است. قرار دادن سیب در کارامل داغ باعث از بین رفتن اکثر باکتری‌های سطح سیب می‌شود. اما باکتری‌های باقی‌مانده در دمای محیط شروع به رشد می‌نمایند. اگر کسی سیب‌ها را به‌طور تازه مصرف کند دچار این بیماری‌نمی‌شود. اما چون سیب‌ها در کارامل غوطه‌ور می‌شوند و در دمای اتاق نگه‌داری می‌شوند در عرض 2 هفته باکتری‌ها بسیار رشد می نماید و باعث ایجاد بیماری در افراد می‌شوند.


دیدگاه ها [ 2 دیدگاه ]

 • وازنا ق

  2
  0

  آيا اين موضوع در مورد سيب هايي كه ما بدون كاراملي كردن استفاده مي كنيم هم صدق ميكنه؟ممكنه بعد يك مدت ميكروبي بشن اگه در خارج از يخچال بمونن؟

  • دکتر همه

   5
   0

   نه دوست عزیز این موضوع مرتبط با همان کارامل موجود بر روی پوست میوه است.

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید