درباره پارگی کیسه آب چه می‌دانید؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

ممکن است بارها در مورد پاره شدن ناگهانی کیسه آب زنان باردار شنیده‌ باشید. در واقع 10% از زایمان‌ها بدین شکل آغاز می‌شود. به طور معمول خروج آب به صورت قطره قطره است تا حالت ریزش شدید. با این حال مهم است نشانه‌های پاره‌ شدن کیسه آب را بدانید.

کیسه آب چیست؟

زمانی که باردار هستید، کیسه‌ای فرزند شما را در فضای شکم‌تان امن و راحت نگه می‌دارد. این فضا که کیسه آب خوانده می‌شود، برای فرزندتان فضای رشد کردن فراهم می‌کند، دمای او را ثابت نگه می‌دارد، و بند ناف را در بر می‌گیرد تا فشرده نشود.

 

درباره پارگی کیسه آب چه می‌دانید؟

 

کیسه آب چه زمانی پاره می‌شود؟

زمانی که بدن شما برای زایمان آماده می‌شود، کیسه آب پاره و مایع آن از راه واژن تخلیه می‌شود. این اتفاق ممکن است قبل از شروع زایمان و یا حین آن رخ دهد. در این زمان است که شما انقباضات را حس می‌کنید، دهانه رحم‌تان نازک و باز می‌شود تا نوزاد از آن خارج شود. اگر کیسه آب پیش از شروع انقباضات پاره شود به آن پارگی زودرس کیسه آب می‌گویند.

پارگی کیسه آب چگونه حس می‌شود؟

حس پارگی کیسه آب در زنان، متفاوت است. ممکن است شما نشتی کوچکی را حس کنید که لباس زیرتان را خیس کند. و شاید فوران سریعی را حس کنید، گویی لباس زیر خود را خیس کرده‌اید. گاهی ممکن است شما صدای ترکیدن ضعیفی نیز بشنوید.

هنگام پارگی کیسه آب چه باید کرد؟

گاهی ممکن است نتوانید تشخیص دهید که کیسه آب پاره شده است، به ویژه اگر احساس خیسی نمی‌کنید. استشمام بوی ترشحات می‌تواند به شما کمک کند. مایع آمونیوم بی‌رنگ و شفاف است و بوی ادرار ندارد. ادرار ممکن است بیشتر بوی آمونیاک داشته باشد. اگر گمان می‌برید کیسه آب‌تان پاره شده است یک نوار بهداشتی (نه تامپون) بگذارید و همان موقع با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. به طور معمول آنان از شما می‌خواهند به مطب‌شان بروید یا مستقیماً به محل زایمان یا بیمارستان مراجعه کنید.

اگر نمی‌دانید کیسه آب پاره شده است یا خیر، آنان می‌توانند بررسی کنند.

 

درباره پارگی کیسه آب چه می‌دانید؟

 

پس از پارگی کیسه آب چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر در 3 هفته زمان تخمینی زایمان‌تان به سر می‌برید، ماما یا پزشک ممکن است تا چند ساعت صبر کنند تا ببینند آیا زایمان شما خود به خود شروع می‌شود یا خیر. یا ممکن است زایمان‌تان را القا کنند. زایمان بیشتر زنان طی 12 ساعت به صورت خود به خود آغاز می‌شود.

تحقیقات نشان داده است فرزندانِ مادرانی که زایمان‌شان بلافاصله القا شده است نسبت به مادرانی که صبر کرده‌‌اند با خطر عفونت کمتری مواجه هستند، به مراقبت‌های ویژه کمتری نیازمندند و زودتر از بیمارستان به خانه‌شان می‌روند. برای گرفتن بهترین تصمیم، با ماما یا پزشک زنان خود صحبت کنید.

 

درباره پارگی کیسه آب چه می‌دانید؟

 

اگر کیسه آب پاره نشود چه کنیم؟

چنان چه زایمان شما آغاز شده و به کندی پیش می‌رود، خود پزشک‌تان می‎تواند کیسه آب را پاره کند. بدین منظور یک قلاب پلاستیکی استریل داخل واژن می‌شود و کیسه آب را می‌کشد تا بترکد. اما تحقیقات نشان می‌دهد این عمل باعث تسریع زایمان نمی‌‎شود. تنها زمانی باید این کار را انجام دهید که سر بچه وارد لگن‌تان شده و روی دهانه رحم قرار گرفته باشد. در غیر این صورت بدن‌تان به طور معمول زایمان را پیش می‌برد تا نوزاد دلبندتان به دنیا آید.

 

بیشتر بخوانید: 

چرا کیسه آب زن باردار پاره می شود
مایع آمینوتیک موجود در کیسه ی آمینوتیک نقش حفاظت جنین را در برابر ضربه دارد.
آن چه باید درباره پارگی زودرس کیسه آب بدانید.
کیسه آب حدود 30% از زنان در هفته 37 بارداری پاره می‌شود که به آن پارگی زودرس کیسه آب (PPROM)...
علایم شروع زایمان در مادران باردار کدامست؟
یکی از اولین نگرانیهای مادران باردار، تشخیص زمان شروع زایمان و علایم مرتبط با آن است.
کاهش حجم مایع آمینوتیک یا اولیگوهیدرآمنیوس در دوران بارداری
در هنگام بارداری مایع آمینوتیک مانند یک محافظ از جنین در برابر ضربه و آسیب محافظت می نماید.
القای زایمان در چه مواردی لازم است
دهانه ی رحم در هنگام نزدیک شدن به زمان زایمان منعطف تر و بازتر می گردد تا جنین بتواند متولد شود
 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید