درمان کولیت اولسراتیو یا بیماری التهابی روده

دکتر حمیدرضا بادلی

view

درمان کولیت اولسراتیو یا بیماری التهابی روده

کولیت اولسراتیو  یا بیماری التهابی روده 

علاِئم

 • دردیاناراحتی
 • خون دردستشویی
 • مدفوع خونی ویا رنگی
 • اسهال
 • مدفوع بدبو
 • نیاز مکرر به اجابت مزاج
 • تاول پوستی
 • برجستگی پوستی
 • از دست دادن وزن (غیر ارادی)
 • پوست زرد
 • تغییردرمدفوع
 • دردمفصل
 • دهان دردناک
 • چشم های زرد
 • کرامپ(گرفتگی) معده

درباره کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیوسبب تورم در روده ی بزرگ یا کولون،و می تواند منجر به گرفتگی،اسهال،خون ریزی ومشکلات تغذیه ای شود.این وضعیت یک وضعیت ایمنی مزمن می باشد.در بعضی از شرایط بدن شروع به حمله کردن برعلیه بافت کولون می کند.کولیت اولسرلتیو جدی است ونیاز به درمان دارد.درمان دارویی می تواند کمک کند.جراحی برای برداشتن کولون می تواند بیماری را درمان کند.به خاطر داشته باشید که شرایط نگران کننده ای از قبیل سندروم التهابی روده سبب بسیاری از علایم شود.

آیا میدانید بعض از مورخان معتقدند که رییس جمهور جان اف کندی کولیت اولسراتیو داشت.از دیگر بیماریهای التهابی روده،بیماری کورون می باشد که که می تواند علایم مشابه ایجاد کند.اگرچه کولیت اولسراتیو فقط بر روی کولون تاثیر می گذارد،بیماری کرون می تواند سبب آسیب به هر قسمتی از مسیر گوارشی از دهان تا روده ها شود.کولیت اولسراتیو سه برابر رایج تر از بیماری کرون می باشد.10تا20درصد افرادی با بیماری التهابی روده وضعیت با این نسبت دارند.

خود مراقبتی در کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو همیشه نیاز به درمان دارد.پرشک شما همچنین ممکن است پیشنهاد کند که سعی کنید که غذاهای چرب وغذاهای پر فیبر از قبیل آجیل ،دانه ها وذرت یا غذاهایی که علایم شما را بدتر می کند قطع کنیدتا ببینید اگر کمک کننده است.از خوردن هرگونه غذاها یا نوشیدنی هایی که باعث تحریک علایم می شود اجتناب کنید.افراد با عدم تحمل نسبت به لاکتوز باید مصرف فراورده های لبنی را قطع کنند.وعده های غذایی کوچک بخورید.سعی کنید استرس را با تکنیک های آرام سازی کاهش دهید. از تمرینات تنفسی و مدیتیشن استفاده کنید.

پزشک چگونه کولیت اولسراتیو را تشخیص میدهد

پزشک شما سوالاتی از شما خواهد پرسیدوشما را معاینه خواهد کرد.شما ممکن است نیاز به تست های خونی،تستهای مدفوع،رادیوگرافی،بیوپسی،سی تی اسکن وسیگموئیدوسکوپی یاکولونوسکوپی برا ی بررسی روده ها با یک دوربین کوچک نصب شده بر روی یک لوله قابل انعطاف نیاز باشد.

عوامل خطر ابتلا به کولیت اولسراتیو

مردن بودن،سفید پوست بودن،اهل اروپای شرقی بودن،یهودی بودن،داشتن سابقه ی خانوادگی بیماری التهابی روده جزءعوامل خطر می باشند.

درمان کولیت اولسراتیو

درمان برای کولیت اولسراتیو شامل:داروهایی برای کاهش تورم،داروهایی برای کاهش پاسخ ایمنی آنتی بادی ها بای ازبین بردن عفونت ها،داروهای ملین برای کنترل اسهال،ضددردها،تغیر رژیم غذایی از قبیل کاهش مکمل های حاوی فیبرازقبیل کلسیم وویتامین D،جراحی برای برداشتن ناحیه ی آسیب دبده در کولون.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هرکدام از عوامل خطر کولیت اولسرلتیو از قبیل اسهال مزمن یا گرفتگی داشتید به دیدن دکتر بروید.اگرشما علایم کولیت اولسراتیو - همرا با استفراغ شدید،درد،یا خون ریزی-بلافاصله به پزشک زنگ یزنید یا به مرکز اورژانس مراجعه نمایید.

حدود نیمی از مردم با کولیت اولسراتیو علایم خفیفی دارند.افرادباقی مانده که که بیماری شدید تری دارند سخت تر درمان می شوند.علایم اغلب برای اولین بار در بین سالهای 15تا30 ظاهر می شوند.آنها تمایل به آمدن ورفتن دارند.غذاهای خاص و استرس علت کولیت اولسراتیو نمی باشد اما ممکن است سبب تحریک علایم در برخی از افراد شود.درمان مداوم با داروها معمولا به کنترل علایم کمک می کند.بعضی از مردم با کولیت اولسراتیو در نهایت نیاز به جراحی برای برداشتن همه یا قسمتی از کولون دارند.این درمانهای بیماری است.از آنجایی که کولیت اولسراتیو خطر سرطان را افزایش می دهدافرادی که ای وضعیت را دارند نیاز به چکاپ منظم دارند.

عوامل تشدید کننده کولیت اولسراتیو

استفاده از آسپیرین،داروها ی ضد درد وضد التهابهای غر استروئیدی،استرس،فیبر زیاد،غذاهای چرب،کافئین،نوشیدنی های گاز داروضعیت را بدتر می کند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید