راهکارهای کنترل شب ادراری درنوجوانان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

راهکارهای کنترل شب ادراری در نوجوانان چیست؟

 شب ادراری می توانند یکبار در هفته تا هرروز هفته اتفاق افتد و درهرشب یکبارتا چند باراتفاق افتد. بعضی ازنوجوانان همیشه ازکودکی شب های خیس دارند و بعضی مدتی خوب بوده اند ولی بعد دچارآن می شوند (شب ادراری ثانویه). شب ادراری برای نوجوان و خانواده میتواند ایجاد استرس و نگرانی کند. اماخبرخوب این است که برای برطرف کردن آن راههای مفیدی وجوددارد.

 

 میزان افراد مبتلا به شب ادراری دردنیا

 

میلیون ها نوجوان دردنیا شب ادراری دارند دربعضی ازکشورها آمارهای خوب و دقیقی ازمردم خود دارند بعنوان مثال در انگلستان از هر 75 نوجوان یک نفرشب ادراری دارد.

شما ممکن است دردوره نوجوانی تلاش زیادی برای برطرف کردن شب ادراری کرده باشید ولی متاسفانه هیچکدام مفید واقع نشده باشد. بسیاری از نوجوانان به همین دلیل بسیاری از مسافرت های تیمی و یاحتی مهمانی های دوستانه را ازدست دهند ازسویی تمایلی به مطرح کردن این مشکل با صمیمی ترین دوستان ندارند. 

بسیاری ازنوجوانان بااستعداد، باهوش و سالم هم ممکن است شب ادراری داشته باشند بدون اینکه تقصیری داشته باشند.

 

 

دلایل شب ادراری

 

 • مثانه در روز رفتار طبیعی دارد ولی چرا در شب، این اتفاق می افتد؟

 

درزمانی که بخواب می روید از مغز شما ماده ای(هورمون وازوپرسین) تولید میشود که به کلیه ها دستور میدهد که تولید ادراررا کم کنید. اینکار باعث می شود که شما نیازی برای ادرارکردن درشب نداشته باشید. اگر مثانه درشب ودرخواب پر شد از مثانه پیامی به مغز می رود و مغز او را بیدارمیکند تا برای ادرارکردن به دستشویی برود.متاسفانه در تعدادی از مبتلایان به شب ادراری این اتفاق نمی افتد.

 

 • اماگاهی کلیه فرمان کاهش تولید از یک سو و یا بیدارکردن فرد رابه درستی انجام نمی دهد که باعث می شود درخواب، مثانه بی اختیار خالی می شود.
 • گاهی رفتارمثانه درخواب تغییر می کند و مثانه قبل از پرشدن کامل ، خالی می شود. وقتی این اتفاق می افتد فرد از خواب بیدارمی شود واحساس و نیاز به تخلیه فوری دارد ولی دربسیاری از مواقع فرد نمی تواند خود را تا دستشویی برساند. بسیاری از این نوجوانان در طی روز هم نیاز فوری به ادرارکردن در روز هم دارند که به این نوع مثانه ، مثانه تحریک پذیر گویند.
 • درمواردی ژن ها یا اصطلاحا ژنتیک موثراست مانند تاثیرژن درایجادرنگ مو وچهره ها ، که دراین جا می تواند باعث شب ادراری شود.استرس ،خستگی واضطراب می تواندباعث تشدیدشب ادراری شود.

 

 

نگاهی دیگر به شب ادراری

 

بعضی از نوجوانان هرشب وبعضی هرازگاهی خودراخیس می کنند. برای برطرف کردن مشکل شب ادراری راه حل هایی وجوددارد:

 1. بیاییدنگاه تان را به شب ادراری تغییردهید شما می توانید با ایجاده انگیزه ونگاه مثبت، درفکر حل این مشکل باشید.
 2. اگربخودتان بگویید امشب اگر بخوابم حتما رختخوابم خیس می شود با احتمال بسیار زیادآن شب خیس خواهیدکرد. امااگربگویید من هرگز خیس نمی کنم، درواقع به خودتان می گویید من اصلا خیس نخواهم کرد. به خودتان بگویید اگر درشب ادرارداشتم باید از خواب بیدارشوم وبه دستشویی خواهم رفت. این کار باعث آگاه خوابیدن تان می شود
 3. قبل ازخواب حتما به دستشویی بروید و اگر قبل ازخواب مطالعه یا تلویزیون نگاه می کنید قبل از بخواب رفتن به دستشویی بروید تا مثانه شما کاملا خالی شود.
 4. اگر ساعت ادرار کردن تان در شب کاملا مشخص است می توانید برای15 دقیقه قبل از آن ساعت مشخص با ساعت یا موبایل تان زنگ بگذارید. با برخاستن ازخواب احتمال خشک ماندن تان در شب بسیار بیشتر می شود.
 5. درتمام روز مایعات بنوشید البته بهترین آن آب می باشد. اگر آب درطی روز زیاد نخورید ظرفیت مثانه شما برای نگه داشتن ادرار درشب بیشتر نمی شود. اما مصرفتان را خیلی بیش از اندازه نکنید چون اینکار وادارتان می کند پشت سرهم به دستشویی بروید و اینکار مانع از بزرگ شدن مثانه می شود. میزان مناسب مایعات مصرفی در روز:
 • میزان مایعات برای پسرهای 9 تا 13 سال 1400 تا 2300 
 • میزان مایعات برای 14 تا 18 ساله ها: 2100 تا 3200
 • میزان مایعات برای دخترهای 9 تا 13 سال: 1200 تا 2100
 • میزان مایعات برای دخترهای14 تا 18 سال: 1400 تا 2300 

 

 

یادتان باشد برای ساعت های نزدیک خواب بیشتر از یک لیوان مایعات نخورید واین مقدار مایعات گفته شده در بالا را تا 4 ساعت مانده بخوابتان بنوشید. 

 

 

مطالب جالب مرتبط با شب ادراری را از این لینک ها مطالعه نمایید:

 

شب ادراری کودکان هیولا نیست

درمان شب ادراری بزرگسالان

شب ادراری در نوجوانان و بزرگسالان

مشکلات روحی و بی اختیاری های مثانه (شب ادراری)

راهکارهای ساده قطع شب ادراری فایل صوتی

شب ادراری درکودکان به زبان ساده

نکاتی درمورد داروی دسموپرسین برای درمان شب ادراری

کنترل شب ادراری کودکان- قسمت اول

شب ادراری درکودکان به زبان ساده

فیلم طریقه استفاده از شب زنگ ادراری

درمان شب ادراری در کودکان و نوجوانان

کنترل شب ادراری کودکان- قسمت دوم

درمان شب ادراری با زنگ ادراری

8 راهکار ساده برای قطع شب ادراری کودکان

اهمیت شب ادراری بزرگسالان

 

 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید