فواید نوشیدن آب بر بدن

view
آیا می توانید آب بنوشید  
مایه¬ی حیات ما آب است و اگر آب نباشد، زندگی انسان غیر ممکن می¬شود. آب نه¬تنها برای زنده ماندن ما لازم است بلکه خوردن آن می¬تواند فواید بسیاری برای حفظ و بهبود سلامت انسان داشته باشد. از فواید آب می¬توان به موارد زیر اشاره نمود: 1- افزایش سطح انرژی بدن: برای کسانیکه مدام احساس خستگی و ضعف دارند، مصرف آب در طول روز می¬تواند کمک کننده باشد و افزایش سطح انرژی فرد را به همراه داشته باشد مصرف آب کافی به عملکرد قلب در پمپاژ خون کمک می¬نماید و درنتیجه اکسیژن به قدر کافی به بافت¬های بدن می¬رسد. 2- کمک به کاهش وزن: مصرف آب کافی باعث می¬شود تا متابولیسم بدن افزایش یافته و احساس پری به انسان دست می¬دهد. بهتر است پیش از مصرف وعده¬های غذایی کمی آب بنوشید تا اشتهای شما را کاهش دهد. البته نوشیدن آب سرد می¬تواند سرعت سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهد زیرا مقداری از کالری صرف افزایش دمای آب گردد و به همین دلیل می¬تواند به کاهش وزن انسان کمک نماید. 3- کمک به کاهش استرس: بخشی از مغز ما که حدود هفتاد تا هشتاد درصد است از آب تشکیل شده است. مصرف آب می¬تواند استرس بدن و زهن را کاهش دهد. 4- افزایش حجم عضلات: مصرف آب به اندازه کافی در طول روز می¬تواند از اسپاسم¬های عضلانی جلوگیری نماید و حجم عضلات انسان را افزایش دهد. در صورتیکه مقدار آب مورد نیاز بدن تامین گردد، امکان انجام حرکات ورزشی سنگین¬تر بیشتر خواهد بود. 5- کمک به کاهش چین و چروک های پوستی: وقتی بدن دچار کم آبی شود، چروک¬های پوست عمیق¬تر به نظر می¬رسند. مصرف آب کافی می¬تواند باعث شفافیت پوست شود و همچنین بهبودی جریان خون را در بدن انسان به همداه خواهد داشت. 6- احتمال بروز سنگ¬های کلیوی را کاهش میدهد: یکی از علت¬های ایجاد سنگ¬های کلیوی، کم آبی بدن می¬باشد. در صورتیکه فرد آب کافی بنوشد از ایجاد کریستال-های حاصل از نمک و مواد معدنی موجود در ادرار جلوگیری به عمل می¬آورد. در واقع هرچه ادرار رقیق¬تر باشد، احتمال تشکیل سنگ¬های کلیوی کاهش می¬یابد. 7- بهبود عملکرد سیستم گوارش: آب همچون فیبر می¬تواند روند هضم غذا را بهبود بخشد. در صورتیکه مقدار آب بدن کم باشد به خشکی کولون بیانجامد و در نتیجه دفع به سختی صورت خواهد گرفت.
 آب نه­ تنها برای زنده ماندن ما لازم است بلکه خوردن آن می­تواند فواید بسیاری برای حفظ و بهبود سلامت انسان داشته باشد. 
از فواید آب می­توان به موارد زیر اشاره نمود: 

1- افزایش سطح انرژی بدن:

برای کسانیکه مدام احساس خستگی و ضعف دارند، مصرف آب در طول روز می­تواند کمک کننده باشد و افزایش سطح انرژی فرد را به همراه داشته باشد مصرف آب کافی به عملکرد قلب در پمپاژ خون کمک می­نماید و درنتیجه اکسیژن به قدر کافی به بافت­های بدن می­رسد.

2- کمک به کاهش وزن:

مصرف آب کافی باعث می­شود تا متابولیسم بدن افزایش یافته و احساس پری به انسان دست می­دهد. بهتر است پیش از مصرف وعده­های غذایی کمی آب بنوشید تا اشتهای شما را کاهش دهد. البته نوشیدن آب سرد می­تواند سرعت سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهد زیرا مقداری از کالری صرف افزایش دمای آب گردد و به همین دلیل می­تواند به کاهش وزن انسان کمک نماید.

3- کمک به کاهش استرس:

بخشی از مغز ما که حدود هفتاد تا هشتاد درصد است از آب تشکیل شده است. مصرف آب می­تواند استرس بدن و ذهن را کاهش دهد.

4- افزایش حجم عضلات:

مصرف آب به اندازه کافی در طول روز می­تواند از اسپاسم­های عضلانی جلوگیری نماید و حجم عضلات انسان را افزایش دهد. در صورتیکه مقدار آب مورد نیاز بدن تامین گردد، امکان انجام حرکات ورزشی سنگین­تر بیشتر خواهد بود.

5- کمک به کاهش چین و چروک های پوستی:

وقتی بدن دچار کم آبی شود، چروک­های پوست عمیق­تر به نظر می­رسند. مصرف آب کافی می­تواند باعث شفافیت پوست شود و همچنین بهبودی جریان خون را در بدن انسان به همداه خواهد داشت

6- احتمال بروز سنگ­های کلیوی را کاهش میدهد


یکی از علت­های ایجاد سنگ­های کلیوی، کم آبی بدن می­باشد. در صورتیکه فرد آب کافی بنوشد از ایجاد کریستال­های حاصل از نمک و مواد معدنی موجود در ادرار جلوگیری به عمل می­آورد. در واقع هرچه ادرار رقیق­تر باشد، احتمال تشکیل سنگ­های کلیوی کاهش می­یابد.

7- بهبود عملکرد سیستم گوارش:

آب همچون فیبر می­تواند روند هضم غذا را بهبود بخشد. در صورتیکه مقدار آب بدن کم باشد به خشکی کولون بیانجامد و در نتیجه دفع به سختی صورت خواهد گرفت.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید