فواید نوشیدن آب بر بدن

view
آیا می توانید آب بنوشید  
مایه¬ی حیات ما آب است و اگر آب نباشد، زندگی انسان غیر ممکن می¬شود. آب نه¬تنها برای زنده ماندن ما لازم است بلکه خوردن آن می¬تواند فواید بسیاری برای حفظ و بهبود سلامت انسان داشته باشد. از فواید آب می¬توان به موارد زیر اشاره نمود: 1- افزایش سطح انرژی بدن: برای کسانیکه مدام احساس خستگی و ضعف دارند، مصرف آب در طول روز می¬تواند کمک کننده باشد و افزایش سطح انرژی فرد را به همراه داشته باشد مصرف آب کافی به عملکرد قلب در پمپاژ خون کمک می¬نماید و درنتیجه اکسیژن به قدر کافی به بافت¬های بدن می¬رسد. 2- کمک به کاهش وزن: مصرف آب کافی باعث می¬شود تا متابولیسم بدن افزایش یافته و احساس پری به انسان دست می¬دهد. بهتر است پیش از مصرف وعده¬های غذایی کمی آب بنوشید تا اشتهای شما را کاهش دهد. البته نوشیدن آب سرد می¬تواند سرعت سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهد زیرا مقداری از کالری صرف افزایش دمای آب گردد و به همین دلیل می¬تواند به کاهش وزن انسان کمک نماید. 3- کمک به کاهش استرس: بخشی از مغز ما که حدود هفتاد تا هشتاد درصد است از آب تشکیل شده است. مصرف آب می¬تواند استرس بدن و زهن را کاهش دهد. 4- افزایش حجم عضلات: مصرف آب به اندازه کافی در طول روز می¬تواند از اسپاسم¬های عضلانی جلوگیری نماید و حجم عضلات انسان را افزایش دهد. در صورتیکه مقدار آب مورد نیاز بدن تامین گردد، امکان انجام حرکات ورزشی سنگین¬تر بیشتر خواهد بود. 5- کمک به کاهش چین و چروک های پوستی: وقتی بدن دچار کم آبی شود، چروک¬های پوست عمیق¬تر به نظر می¬رسند. مصرف آب کافی می¬تواند باعث شفافیت پوست شود و همچنین بهبودی جریان خون را در بدن انسان به همداه خواهد داشت. 6- احتمال بروز سنگ¬های کلیوی را کاهش میدهد: یکی از علت¬های ایجاد سنگ¬های کلیوی، کم آبی بدن می¬باشد. در صورتیکه فرد آب کافی بنوشد از ایجاد کریستال-های حاصل از نمک و مواد معدنی موجود در ادرار جلوگیری به عمل می¬آورد. در واقع هرچه ادرار رقیق¬تر باشد، احتمال تشکیل سنگ¬های کلیوی کاهش می¬یابد. 7- بهبود عملکرد سیستم گوارش: آب همچون فیبر می¬تواند روند هضم غذا را بهبود بخشد. در صورتیکه مقدار آب بدن کم باشد به خشکی کولون بیانجامد و در نتیجه دفع به سختی صورت خواهد گرفت.
 آب نه­ تنها برای زنده ماندن ما لازم است بلکه خوردن آن می­تواند فواید بسیاری برای حفظ و بهبود سلامت انسان داشته باشد. 
از فواید آب می­توان به موارد زیر اشاره نمود: 

1- افزایش سطح انرژی بدن:

برای کسانیکه مدام احساس خستگی و ضعف دارند، مصرف آب در طول روز می­تواند کمک کننده باشد و افزایش سطح انرژی فرد را به همراه داشته باشد مصرف آب کافی به عملکرد قلب در پمپاژ خون کمک می­نماید و درنتیجه اکسیژن به قدر کافی به بافت­های بدن می­رسد.

2- کمک به کاهش وزن:

مصرف آب کافی باعث می­شود تا متابولیسم بدن افزایش یافته و احساس پری به انسان دست می­دهد. بهتر است پیش از مصرف وعده­های غذایی کمی آب بنوشید تا اشتهای شما را کاهش دهد. البته نوشیدن آب سرد می­تواند سرعت سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهد زیرا مقداری از کالری صرف افزایش دمای آب گردد و به همین دلیل می­تواند به کاهش وزن انسان کمک نماید.

3- کمک به کاهش استرس:

بخشی از مغز ما که حدود هفتاد تا هشتاد درصد است از آب تشکیل شده است. مصرف آب می­تواند استرس بدن و ذهن را کاهش دهد.

4- افزایش حجم عضلات:

مصرف آب به اندازه کافی در طول روز می­تواند از اسپاسم­های عضلانی جلوگیری نماید و حجم عضلات انسان را افزایش دهد. در صورتیکه مقدار آب مورد نیاز بدن تامین گردد، امکان انجام حرکات ورزشی سنگین­تر بیشتر خواهد بود.

5- کمک به کاهش چین و چروک های پوستی:

وقتی بدن دچار کم آبی شود، چروک­های پوست عمیق­تر به نظر می­رسند. مصرف آب کافی می­تواند باعث شفافیت پوست شود و همچنین بهبودی جریان خون را در بدن انسان به همداه خواهد داشت

6- احتمال بروز سنگ­های کلیوی را کاهش میدهد


یکی از علت­های ایجاد سنگ­های کلیوی، کم آبی بدن می­باشد. در صورتیکه فرد آب کافی بنوشد از ایجاد کریستال­های حاصل از نمک و مواد معدنی موجود در ادرار جلوگیری به عمل می­آورد. در واقع هرچه ادرار رقیق­تر باشد، احتمال تشکیل سنگ­های کلیوی کاهش می­یابد.

7- بهبود عملکرد سیستم گوارش:

آب همچون فیبر می­تواند روند هضم غذا را بهبود بخشد. در صورتیکه مقدار آب بدن کم باشد به خشکی کولون بیانجامد و در نتیجه دفع به سختی صورت خواهد گرفت.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

دکترهمه
درصورتی که سوالی دارید میتوانید سوال خود را از این قسمت ارسال کنید

دکترهمه

درصورتی که سوالی دارید میتوانید سوال خود را در این قسمت وارد کنید

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید