نشانه‌های کمبود ویتامین آفتاب بدون آزمایش خون

view

 نشانه‌های کمبود ویتامین آفتاب بدون آزمایش خون چیست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، مطابق با آخرین پژوهش‌های انجام گرفته درد و خستگی یکی از مهم ترین علایم کمبود ویتامین دی است که ممکن است از سوی مبتلایان به این مشکل نادیده گرفته شود. گاهی اوقات کمبود ویتامین دی باعث می‌شود پزشکان تشخیص ابتلا به سندروم خستگی مزمن یا فیبرومالژیا را تایید کنند. کمبود ویتامین دی، جذب کلسیم را با مشکل مواجه می‌سازد و این مساله دردهای استخوانی بویژه در ناحیه زانو را سبب می‌شود .
تحقیقات نوین محققان دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد غالب بودن توده چربی بر توده عضلانی تنها با ورزش حاصل نمی‌شود، تامین نیاز بدن به ویتامین دی یکی از راهکارهای مناسب برای افزایش توده‌های عضلانی بویژه در دوره‌های میانسالی و سالمندی است، افراد مبتلا به فقر ویتامین دی معمولاً با خطر سقوط و تعادل نداشتن ناشی از ضعف عضلات در سالمندی مواجه هستند و در جوانی و میانسالی نیز حجم توده چربی بالایی نسبت به ماهیچه‌های خود دارند .
افسردگی و ثابت نبودن خلق یکی دیگر از علایم کمبود ویتامین دی است که به تازگی توسط پژوهشگران دانشگاه پزشکی هاروارد مورد بررسی قرار گرفته است . ترشح سروتونین در بدن با افزایش میزان ویتامین دی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید بالا می‌رود .

 
نشانه‌های کمبود ویتامین آفتاب بدون آزمایش خون
 

افرادی که از تعریق ناحیه سر و پیشانی شکایت دارند بهتر است انجام آزمایش‌های بررسی میزان ویتامین دی خون را جدی بگیرند؛ احتمال کمبود ویتامین ویتامین دی را پوست کف سر زمانی که نمناک باشد می‌توان مطرح کرد، همچنین تعریق بیش از حد نوزادان ممکن است نشانه کمبود این ویتامین باشد . نتیجه تحقیقات و مطالعات فراوان نشان می‌دهد، افرادی که در روز کمتر از 1200 واحد ویتامین دی دریافت می‌کنند بیش از سایرین در معرض ابتلا به آنفلوانزا و بیماری‌های ریوی هستند .
خستگی‌های گاه و بیگاه نیمروزی و احساس ضعف و ناتوانی با وجود بهره‌مند شدن از خواب کافی یکی از علامت‌های کمبود ویتامین دی در بدن است . نتیجه مطالعات نشان می‌دهد، افرادی که در روز ویتامین دی کافی دریافت می‌کنند سرزنده‌تر و پر انرژی هستند .
افرادی که رنگ پوست تیره دارند بیشتر از دیگران در معرض خطر فقر ویتامین دی قرار خواهند داشت . بررسی‌ها اثبات کرده است، با افزایش درجات تیرگی پوست نیاز به قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیشتر می‌شود، زیرا رنگدانه‌های پوست مانند ضد آفتاب عمل می‌کنند. کرم‌های ضد آفتاب نیز توانایی پوست را برای تولید ویتامین دی تا 95 درصد کاهش می‌دهند
 
 
نشانه‌های کمبود ویتامین آفتاب بدون آزمایش خون
 
 
 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید