نقرس کاذب چیست؟

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

نقرس کاذب چیست؟

نقرس کاذب چیست؟

علاِئم

  • تورم
  • خشکی یا کاهش حرکت
  • دردمفصل

درباره کاذب

Pseudogout نقرس کاذب یک نوع آرتریت مشابه نقرس است، که در آن تشکیل کریستال در مفاصل ، باعث تورم و درد میشود. بیماری Pseudogout اغلب با نقرس و یا انواع دیگر آرتریت اشتباه گرفته میشود.است. با این حال، در بیماری Pseudogout کریستال هایی از پیروفسفات کلسیم، نه اسید اوریک تشکیل می شوند. این وضعیت اغلب در زانو رخ می دهد، اما همچنین می تواند در باسن و دست و بازو مفاصل تاثیر بگذارد. Pseudogout بدون علت مشخص است، اگر چه ممکن است بیماری در خانواده ها بوجود می آید( بصورت ارثی) و بیشتر افراد مسن را تحت تاثیر قرار میدهد. شرایط پزشکی خاص مانند کم کاری تیروئید و صدمه به مفاصل نیز می تواند به Pseudogout منجر شود. درمان به کاهش التهاب و درد در مفاصل کمک میکند.

آیا میدانید

Pseudogout به معنی "نقرس کاذب." ، در حالی که دارای دو شرط مشابه هستند، دارای علل متفاوت هستند. پزشکان می تواند تفاوت بین کاذب و نقرس را با مشاهده ی نمونه ی مایع مفصلی در زیر میکروسکوپ تشخیص دهند. کریستال های Pseudogout میله ای شکل و کریستال های نقرس سوزنی شکل هستند.

خود مراقبتی در کاذب

نوشیدن مقدار زیادی مایعات، اجتناب از فشار بر مفاصل، استراحت

پزشک چگونه کاذب را تشخیص میدهد

پزشک شما می تواند با در نظر گرفتن سابقه پزشکی شما و انجام یک معاینه فیزیکی، همراه با خون و ادرار pseudogout را تشخیص می دهد. همچنین پزشک ممکن است مایع مفصلی برای کریستال پیروفسفات کلسیم را تست کنید.

عوامل خطر ابتلا به کاذب

اختلالات خونریزی دهنده، جراحی یا آسیب دیدگی مفصل، تجمع آهن اضافی، و اختلالات هورمونی خاص و سایر اختلالات پزشکی

درمان کاذب

درمان pseudogout شامل: استراحت و داروهای ضد التهابی برای کاهش درد و تورم، کورتیزون برای کاهش ورم، دارو برای کاهش علائم و جلوگیری از حملات، درمان هر بیماری زمینه ای.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر دارای درد شدید در یک یا چند مفصل، گرمی، قرمزی، یا سفتی در خود زانو، مچ پا، باسن، مچ، یا مفاصل شانه هستید، به پزشک مراجعه کنید. شما ممکن است یک حمله یpseudogout را تجربه میکنید.

انتظار میرود در کاذب

حملات Pseudogout می توانید به آرامی و در طول چند روز بروز کند. حملات می تواند بسیار دردناک و ناتوان کننده و بمدت چند روز یا چند هفته باشند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ها) می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. تخلیه مایع مفصلی به کاهش تورم کمک می کند. درمان هر گونه بیماری زمینه ای و مصرف دارو در روز می تواند خطر حملات را کاهش دهد و به جلوگیری از آسیب مفاصل کمک کند.

میزان ابتلا به کاذب

سه درصد از افراد سنین 50 و بالاتر و 50 درصد از افراد سنین 90 و بالاتر مبتلا به Pseudogout هستند.

حقایقی درمورد کاذب

این بیماری در زنان کمی بیشتر از مردان ایجاد میشود.

عوامل تشدید کننده کاذب

از دست دادن آب بدن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید