همه چیز درباره گرفتگی عضلات پا

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

همه چیز درباره گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا زمانی رخ می دهد که یک عضله در پا منقبض میشود و شل نمی شود.معمولا چند ثانیه یا چند دقیقه، طول میکشد اما گاهی می تواند بیشتر طول بکشد . گرفتگی عضلات پا به ندرت یک مشکل جدی است. فشار عضلانی، کم آبی بدن، و پایین بودن سطح مواد معدنی خاص اغلب باعث آن می شود. بارداری، برخی از شرایط پزشکی و داروهایی، مانند استاتین ها و داروهای دیابت، خطر ابتلا به گرفتگی عضلات پا را افزایش می دهد.

علاِئم گرفتگی عضلات پا

  • درد یا ناراحتی
  • گرفتگی و یا اسپاسم عضلانی
  • سفتی عضلات

خود مراقبتی در گرفتگی عضلات پا

 تقریبا همه گرفتگی عضلات پا رادر خانه درمان می کنند راه رفتن و کشش ساق پا می تواند گرفتگی عضلات را کاهش دهد. عضلات با استراحت، یک حمام آب گرم، یا ماساژ شل می شوند. استرس می تواند گاهی اوقات نقش مهمی در گرفتگی عضله بازی کند. سعی کنید تمرینات تنفسی و یا فعالیت هایی مانند یوگا انجام دهید. همیشه قبل و بعد از ورزش گرم کنید وحرکات کششی انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که حال به اندازه کافی آب نوشیده اید - به خصوص در طول ورزش - و خوردن یک رژیم غذایی و کاهش مصرف الکل و کافئین .

پزشک چگونه گرفتگی عضلات پا را تشخیص میدهد

پزشک پاهای شما را معاینه کرده و در مورد گرفتگی عضلات می پرسد .شما ممکن است برای رد کردن بیماری های دیگر به آزمایش های بیشتر نیاز باشد.

عوامل خطر ابتلا به گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا با افزایش سن شایع تر است . سایر عوامل خطرساز برای گرفتگی عضلات پا شامل فشار عضلانی؛ نشستن و یا درازکشیدk در وضعیت ثابت برای مدت طولانی. نوشیدن آب نا کافی - سطوح پایین آهن، پتاسیم، منیزیم، کلسیم و. یائسگی؛ بارداری؛ رگهای واریسی؛ اعتیاد به الکل؛ دیابت؛ و سخت شدن سرخرگها

درمان گرفتگی عضلات پا

اگر دچار گرفتگی پا شدید ، راه بروید و به آرامی ساق پایتان را بکشید . درمان های دیگر شامل: ماساژ ، استراحت ،کمپرس سرد به مدت 15 دقیقه، 4 بار در روز. بالا بردن پا ، استفاده از مسکن حمام گرم . پزشک شما ممکن است توصیه های خاص برای درمان علل دیگر گرفتگی عضلات پا داشته باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر گرفتگی مزمن عضلات پا داشتید - و یا گرفتگی عضلات پا در شب مزاحم خواب شما می شد به پزشک خود مراجعه کنید. اگر درد، قرمزی و تورم در ساق پا داشتید به ویژه پس از عمل جراحی و یا نشستن و یا دراز کشیدن برای مدت طولانی دچار این علایم شدید فورا به پزشک مراجعه کنید. لخته شدن خون در ساق پا - به نام ترومبوز ورید عمقی (DVT) - نیز می تواند این علائم را ایجاد کند.

انتظار میرود در گرفتگی عضلات پا

هر یک از ما می تواند گرفتگی عضلات پا را پس از یک پیاده روی طولانی و یا تمرین شدید تجربه کنید. معمولا، آنها خود به خود برطرف می شوند. برخی از افراد در شب دچار گرفتگی عضلات پا می شوند که آنها را بیدار نگه می دارد و طول روز خسته هستند . اگر گرفتگی عضلات دردناک یا مکرر شد یا خوابیدن را برایتان سخت کرد به پزشک مراجعه کنید. یک بیماری زمینه ای ممکن است باعث گرفتگی عضلات شود . درمان ممکن است کمک کننده باشد.

میزان ابتلا به گرفتگی عضلات پا

تقریبا هر کس گرفتگی عضلات پا را زمانی تجربه می کند.

عوامل تشدید کننده گرفتگی عضلات پا

کم شدن آب بدن، تداوم فشار به ماهیچه ها ، قرار گرفتن در وضعیت بدنی نامناسب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید