علل،عوامل و درمان هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب

دکتر ستیلا دلیلی

view

هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب

هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب

علاِئم

 • دردیاناراحتی
 • خشکی یا کاهش حرکت
 • تاری دید
 • خستگی
 • سردرد
 • تپش قلب(لرزش قلب)
 • حساسیت به نور
 • گرفتگی ویااسپاسم عضلانی
 • زود خسته شدن
 • ضعف (عمومی)
 • کوتاهی غیر عادی انگشت چهارم دست
 • صورت گردغیرطبیعی

درباره هیپوپاراتیروئیسم کاذب

هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب یک وضعیت ارثی نادر است که بسیار مشابه هیپوپاراتیروئیدی است.این وضعیت باعث کاهش سطح کلسیم و افزایش سطح فسفر خون می شود که در نتیجه منجر به گرفتگی و اسپاسم عضلانی و تاخیر در رشد کودکان و دگیر مشکلات می شود.در هیپوپاراتیروئیدی مشکلات به این علت ایجاد می شوند که بدن به اندازه کافی هورمون پاراتیروئید ندارد.اما در هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب بدن هورومون پاراتیروئید را به اندازه کافی دارد اما از آن به درستی استفاده نمی کند.درمان این بیماری مصرف روزانه مکمل های غذایی است.

آیا میدانید

پزشکان اولین باز این بیماری را به عنوان یک وضعیت متمایز در سال 1942 شناسایی کردند.هیپوپاراتیروئیسم کاذب در مردان سخت تر تشخیص داده می شود.

خود مراقبتی در هیپوپاراتیروئیسم کاذب

مبتلایان به این بیماری نیاز به درمان فوری دارند.در برخی موارد، تغییر رژیمی که سطح فسفر خون را کم کند به بهبود اوضاع کمک می کند.

پزشک چگونه هیپوپاراتیروئیسم کاذب را تشخیص میدهد

پزشک با معاینه بیمار و گرفتن شرح حال از او این بیماری را تشخیص می دهد.آزمایشات خونیو تست ساده ادرا، سی تی اسکن، ام آر آی و آزمایشات ژنتیکی نیز برای تشخیص به کار می روند.

عوامل خطر ابتلا به هیپوپاراتیروئیسم کاذب

عوامل خطر این بیماری عبارتند از: سابقه فامیلی مثبت ابتلا به هیپوپاراتیروئیسم کاذب.شیوع این بیماری درخانم ها دو برابر مردان است.

درمان هیپوپاراتیروئیسم کاذب

درمان شامل: مکمل های کلسیمی و ویتامین د،تغییرات رزیم غذایی، درمان دارویی برای کاهش سطح فسفر، و تزریق کلسیم در شرایط اورژانسی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

چنانچه شکا هرگونه علایم این بیماری را دارید به پزشک مراجعه کنید.علایمی شامل: مشکلات دندان، کاتاراکت(آب مروارید)، بی حسی، پرش و اسپاسم عضلانی،و تشنج.کودکان مبتلا رشذشان با تاخیر همراه است د و کوچک می مانند.سطح کلسیمی پایین در مراحل شدیدش باعث بروز مشکلات قلبی می شود.اگر تشنج یا تغییرات ریتم قلبی دارید به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

انتظار میرود در هیپوپاراتیروئیسم کاذب

پزشکان می توانند این بیماری را در دوران کودکی از روی تاخیر در رشد کودک تشخیص دهند.بزرگسالان مبتلا نیز تغییرات هورمونی دارند باعث افزایش وزن، کمی انرژی، و کاهش تمایل جنسی می شود.یک اختلال ژنتیکی نادر به نام دیستروفی استخوانی ارثی آلبرایت باعث یکی از انواع این بیماری می شود. علایم شامل: صورت گرد، استخوان های دست کوچک، کوتاهی انگشت حلقه، و کوتاهی قد است.هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب معمولا علایم خفیف تری نسبت به هیپوپراتیروئیدیسم ایجاد می کند.پایین امدن خیلی زیاد سطح کلسیم یکی از مشکلات تهدید کننه حیات فرد است.درمان باعث کنترل علایم بیماری می شود.در کودکان،حتی با درمان نیز ممکن است رشدشان تحت تاثیر قرار بگیرد.

میزان ابتلا به هیپوپاراتیروئیسم کاذب

این بیماری بسیار نادر است.به طوری که مطالعات نشان داده اند که از هر 300هزار نفر، 1نفر به این بیماری مبتلا می شود.

حقایقی درمورد هیپوپاراتیروئیسم کاذب

در گردن ما 4 غده پاراتیوئید وجود دارد که هرکدام به اندازه یک دانه برنج هستند.

عوامل تشدید کننده هیپوپاراتیروئیسم کاذب

عدم دریافت کافی کلسیم یا دریافت بیش از اندازه فسفر از رژیم غذایی این بیماری را تشدید می کند.

بیشتر بخوانید :

شکلات و جذب کلسیم

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید