ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت اول

دکتر حمیدرضا بادلی

view

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟

 

 انتخاب یک عینک ضد آفتابی مناسب یکی از بحث های رایج در بین مردم می باشد.  اگر نگاهی به مطالب موجود در اینترنت بیاندازید نظرات و پیشنهادات مختلفی را ممکن است مشاهده نمایید.  از این رو برای روشن شدن این قضیه نگاهی به سایت های معتبر دنیا انداختم و از بین آنها مطلب بسیار جالب انجمن چشم پزشکی آمریکا را که بسیار معتبر و قابل اعتماد است را برای شما انتخاب و آنرا ترجمه نمودم تا با خیال راحت از این نوشتار برای انتخاب و تصمیم گیری یک عینک آفتابی مناسب استفاده نمایید.

 

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت اول

 

بیشتر عینک های آفتابی برای محافظت چشم شما از شعاع های نوری مضر آفتاب ساخته می شوند. اغلب این عینکهای آفتابی برای محافظت از امواج ماورای بنفش و دیگر تشعشعات نوری استفاده می شود.  باید بدانیم که کدام یک از ان ها مضر و کدام یک غیر مضر هستند.

 

بیشتر بخوانید: خطرات جراحی لیزیک چشم و عوارض احتمالی آن

 

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت اول

 

محافظت کردن از ۹۹ درصد اشعه ماورای بنفش:

همیشه باید عینک آفتابی بخرید که این ویژگی مهم را داشته باشد. تماس طولانی مدت با امواج ماورای بنفش باعث ایجاد آب مروارید یا کاتاراکت و سرطان چشم می شوند.امواج ماورا بنفش UVB به نسبت UVA بسیار خطرناک تر هستند.

هر دو نوع لنزهای عینک پلاستیکی و شیشه ای می توانند درجاتی از اشعه ماورای بنفش را جذب نمایند اما برای بهبود عملکرد این عینک ها  گاهی مواد شیمیایی یا مواد خاصی بر روی لنز ها افزوده می گردد تا توانایی جذب امواج ماورای بنفش آنها را افزایش دهند.

سعی کنید از لنزهایی استفاده کنید که ۹۹ تا ۱۰۰ درصد جذب امواج ماورای بنفش باشد. بعضی از تولید کننده های عینک این جمله UV absorption up to 400nm را بر روی آن میچسبانند که این نوشته همان مفهوم محافظت 100 در صد از UV است.

بعضی از تولید کننده های عینک آفتابی برای بهبود کیفیت لنز ها آنها را پولیش و صیقل می دهند.  عینک هایی که این ویژگی را ندارند هم می توانند چشم‌های شما را از امواج ماورای بنفش مصون نگه دارند.

 

 

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت اول

 

بیشتر بخوانید:درمان آب مروارید را جدی بگیرید

 

می خواهید بدانید که این عینکی که خریدید  مناسب شماست؟

اگر میخواهید قضاوت کنید که این عینکی آفتابی که  بدون تجویز پزشک  خریدید مناسب است یا خیر به یک سطح چهارگوش مانند کاشی های کف زمین نگاه کنید. عینک را در یک فاصله مناسب قرار دهید و یک چشم خود را با دست بپوشانید.  سپس عینک را از یک طرف به طرف دیگر  و از بالا به پایین حرکت دهید.  اگر در زمان حرکت خطوط مستقیم باقی مانده اند لنز مورد نظر شما مناسب است. 

اما اگر این ویژگی را نداشتند یا خطوط بین کاشی ها مستقیم نبودند آن عینک را تعویض کنید و عینک دیگری را امتحان کنید .

 

بیشتر بخوانید: مراقبتهای لازم قبل و بعد از عمل لیزیک چشم

 

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت اول

 

 

بیشتر بخوانید:

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت دوم

 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید