چرا باید سبزیجات را در زنجیره غذایی خود بگنجانیم

view

 

سبزیجات اساس تغذیه ی سالم هستند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که سبزیجات شامل چند برگ کاهو و خیار و گوجه فرنگی می باشد، در صورتیکه سبزیجات شامل طیف گسترده ای از مواد غذایی می گردد.

علاوه بر مصرف سبزیجات بصورت خام می توان از سبزیجات بصورت بخارپز یا پخته استفاده نمود.

اضافه کردن انواع سبزیجات به خورشت ها و یا سوپ ها نیز راهکار دیگری برای ارتقاء مصرف مواد غذایی سلامت است.

از آنجاییکه سبزیجات دارای کالری زیاد نیستند، بهتر است بخش عمده ای از رژیم غذایی روزانه ی ما را تشکیل دهند. ب

ر طبق گزارش مجله ی تایم، مصرف سبزیجات در طول مدت سال گذشته در امریکا کاهش چشمگیری داشته است. حدود نیمی از جمعیت ایالات متحده کمتر از یک و نیم پیمانه سبزیجان در طول روز می خورند.

فواید مصرف سبزیجات بنفش رنگ

 مصرف سبزیجات به رنگ بنفش به کاهش خطر بروز بیماریهایی همچون سرطان، عارضه های قلبی عروقی، و اختلال در عملکرد اعصاب کمک می نماید.

خواص مصرف سبزیجات

مصرف این نوع سبزیجات به جلوگیری از بروز چاقی و دیابت کمک می نمایند. این سبزیجات اثرات ضد التهابی قوی دارند. این سبزیجات حاوی آنتی سیانین هستند.

آنتی سیانین تاثیر بسزایی در کاهش ابتلای انسان به بیماری های مزمن دارد.

سبزیجات سرشار از آنتی سیانین عبارتند از:

پیاز قرمز، کلم بنفش، چقندر، بادمجان

کلم های بنفش بخش مهمی از رژیم غذایی ضد سرطان هستند. در صورتیکه بخواهید خطر بروز سرطان در خود را کاهش دهید، سبزیجات یک جزء کلیدی هستند مصرف انواع کلم ها مانند کلم بروکلی، گل کلم و ... با جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی و آپوپتوز به جلوگیری از بروز سرطان کمک می نمایند. کلم بروکلی و جوانه ی آن حاوی مقادیر زیادی ایزوتیو سانات است.

ایزوتیو سانات باعث فعال نمودن برخی از ژنهای مقابله کننده با سرطان می شود.

در مطالعات صورت گرفته نتایج نشان داده اند که هر چه مصرف کلم ها در مردان بیشتر باشد، احتمال بروز سرطان مثانه در آنها تا 50 درصد کمتر می شود.

همچنین مصرف سه تا پنج با کلم بروکلی در هفته می تواند احتمال بروز سرطان کبد را کاهش دهد و همچنین از بروز بیماری کبد چرب پیشگیری می نماید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید