چهار روش مهم درمان ادرار سوختگی بزرگسالان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 

بهترین روش های درمان ادرار سوختگی بزرگسالان  

 

افرادی که بی اختیاری ادرار و مدفوع دارند بسیاری از اوقات دچار ادرار سوختگی می شوند. ادرار سوختگی معمولاً بدنبال تماس ادرار و یا مدفوع با پوست فرد مبتلا می باشد. این عارضه بسیار ناراحت کننده و پر هزینه است و سبب احتمال بروز عفونت و زخم های مزمن هم می شود.

 

التهاب ناشی از ادرار یا ادرار سوختگی بزرگسالان چیست؟

 

بدنبال التهاب ناشی از تماس ادرار با پوست ناحیه دستگاه تناسلی و مدفوع در ناحیه مقعد اتفاق می افتد.  ادرار سوختگی با زخم بستر متفاوت است. اما خوشبختانه با توجه به مطالعات و تحقیقات و مطالب ارائه شده بسیار زیاد در این زمینه باعث شده که بسیاری از پزشکان این مقوله را بشناسند و آن را با زخم بستر، یکسان در نظر نگیرند.

 

ادرار سوختگی بزرگسالان چرا اتفاق می افتد؟

 

در گذشته تصور می شد که فقط رطوبت ناحیه باعث التهاب ناحیه تناسلی و مقعد می شود. اما مطالعات بیشتر نشان داد این باور نادرست است.  باید گفت آنچه باعث این التهاب می شود به محتوای مایعات موجود در ادرار و مدفوع بستگی دارد. محتویات قلیایی ادرار باعث آسیب به پوست و التهاب و خراش آن می شود.

 

علائم ادرار سوختگی بزرگسالان: 

 

  •       سوزش پوست
  •       خارش پوست
  •       درد
  •       پوست گرم و دردناک
  •       قرمزی و التهاب پوست

اگر هر کدام از علائم ادرار سوختگی بالا را داشتید حتما به پزشک مراجعه نمایید. گاهی تشخیص براحتی داده نمی شود و ممکن است لازم باشد علل دیگر را هم کنار گذاشت:

 

 

بهترین روش های درمان ادرار سوختگی بزرگسالان

 

چهار روش مهم درمان ادرار سوختگی  بزرگسالان

 

  •       بفواصل منظم پوشک را عوض کنید حتی اگر خشک باشد چون با گذر زمان محتویات آن تغییر حالت می دهند. معمولاً روزی 6 بار نیاز به تعویض دارد.
  •       از شوینده هایی استفاده نمایید که PH آن ناحیه را ثابت و در حد پوست سالم نگه دارد.
  •       از مرطوب کننده های هیدروژل و یا وازلینه برای محافظت استفاده نمایید.
  •       گاهی موادی وجود دارند که به علت مکمل همه موارد مرطوب کننده، پاکیزه کنندگی و محافظ را با هم دارند. اگر پوست تان علامت عفونت را داشت ممکن است پزشک برای تان آنتی بیوتیک موضعی و یا خوراکی و یا ضد قارچ تجویز نماید.

بیاد داشته باشید همزمان با درمان ادرار سوختگی، باید بفکر درمان بی اختیاری هم بود. مطمئن باشید که پزشک تان استراتژی لازم برای درمان بی اختیاری شما را داشته باشد. بهترین درمان در ادرار سوختگی، داشتن آگاهی کافی در مورد آن است.

 

 

منبع: Health24
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۱ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید