کلسترول خون را بهتر بشناسید

view
کلسترول ال دی ال به جدار دیواره ی رگها می چسبد و می تواند انسداد رگها را در پی داشته باشد.

اما کلسترول اچ دی ال که به کلسترول خوب معروف است باعث از بین رفتن انسداد رگها می شود؛ این نوع از کلسترول در واقع از چسبندگی کلسترول بد به دیواره ی رگها جلوگیری نموده و از انسداد رگها اجتناب می کند.

کلسترول ال دی ال از آنجاییکه می تواند باعث انسداد رگهای بدن گردد، می تواند باعث افزایش خطر بروز عارضه های قلبی در افراد گردد. اگر این انسداد در دیواره ی عروق قلبی باشد می تواند باعث بروز آنژین قلبی و سایر عارضه های قلبی در افراد گردد.

 از این رو افراد باید تا حد امکان از مصرف چربی های اشباع جلوگیری نمایند. زیرا چربی های اشباع به شدت در افزایش کلسترول خون موثر است

مصرف چیپس ها، شیرینی، شکلات، غذاهای سرخ شده، لبنیات پرچرب، زرده ی تخم مرغ، گوشتهای پر چربی از جمله ی غذاهایی هستند که مصرف بیش از اندازه ی آنها می تواند افزایش کلسترول خون فرد را در بر داشته باشد.

 مصرف غذاهای ناسالم، همچون عدم تحرک کافی و سیگار کشیدن از جمله عواملی هستند که با افزایش کلسترول در فرد می تواند احتمال بروز عارضه های قلبی را چندین برابر نماید.

 بنابراین افراد باید در نظر داشته باشند که بررسی میزان کلسترول خون و توجه به تغییر شیوه ی زندگی می تواند از آنها در برابر بروز بیماریهای مرتبط با کلسترول خون بالا حفاظت نماید.

 در صورتیکه کلسترول کل یک فرد کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد. این میزان از کلسترول نامناسب است.

در صورتیکه کلسترول کل فرد بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر باشد، فرد در وضعیت خطرناکی از کلسترول بالا به سر می برد و با استفاه از تغییر شیوه ی زندگی و دارو باید میزان کلسترول در وی کاهش یابد.

منبع: healthline.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید