گوش پاک کن برای تمیزی گوش لازم است؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

موم گوش چسبنده است، براق است اما به هر حال چه چیزی است؟ و از کجا می آید؟موم گوش در کانال گوش خارجی ساخته می شود. این ناحیه بین قسمت گوشتی گوش روی سر و گوش میانی است. پوست در کانال گوش خارجی دارای غدد ویژه ای است که موم گوش را تولید می کنند.
پس از تولید موم، این موم به آرامی از طریق کانال گوش خارجی به سمت مجرای خارجی باز می شود. در اکثر مواقع، کانال خارجی گوش همیشه موم تولید می کند ، بنابراین کانال همیشه موم کافی دارد.

 

گوش پاک کن برای تمیزی گوش لازم است؟


پس چرا گوش ما موم نیاز دارد؟

 

مم گوش  دارای چندین نقش مهم است. اول اینکه موم گوش، گوش را محافظت کرده و پوست کانال گوش را مرطوب نگه می دارد، همچنین موم گوش از خشک و خارش گوش جلوگیری می کند

دوم، موم گوش شامل مواد شیمیایی ویژه ای است که از عفونت هایی که می توانند در داخل کانال گوش آسیب بزنند محافظت می کند. در نهایت، به عنوان یک سپر بین گوش خارجی و داخلی عمل می کند. هنگامی که گرد و خاک، خاک و سایر چیزها وارد گوش می شوند، از طریق موم نمی توانند وارد شوند.

اگر می خواهید از شر موم خلاص شوید، در اینجا راهکاری به شما پیشنهاد می شود  

هیچ چیز! اکثر بچه ها نیازی به انجام کاری خاص برای حذف موم ندارند. اگر موهایتان را به طور منظم شستشو دهید، این کافی است چون گوشهای خود را تمیز نگه خواهید داشت.

شما می توانید بخش خارجی گوش خود را با یک دستمال پاک کنید، اما هرگز از گوش پاک کن، انگشت و یا هر چیز دیگری برای حذف موم گوش استفاده نکنید. کانال گوش و گوش خارجی شما بسیار ظریف و حساس است و می توانید به ان آسیب برسانید یا باعث خونریزی شوید. شما با دستکاری در گوش همچنین می توانید موم را به سمت بالا بکشید و مسیر را ببندید.

در بعضی از بچه ها، یک یا هر دو کانال گوش می توانند موم زیادی را تولید کنند. اگر موم خیلی زیاد باشد، با پزشک مشورت کنید اغلب می توانند با داروهای خاصی موم اضافی را از بین ببرند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۸ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید