15 حقیقت مهم در مورد خواب شیرخواران قسمت آخر

دکتر حمیدرضا بادلی

view

حقیقت دهم در مورد خواب شیرخواران

حدود 20 در صد شیرخواران کولیک پیدا می کنند .

واژه کولیک برای شیرخوارانی بکار برده می شود که گریه های طولانی مدت (بمدت 3 ساعت و بیشتر) که سه یا بیشتر از سه بار در هفته و در ماه های اولیه زندگی اتفاق می افتد. معمولا در اواخر عصر و یا شب اتفاق می افتد ولی ممکن است در هر ساعتی از روز اتفاق بیافتد.. معمولا در 2 ماهگی بیشترین شدت را داشته ودر 3 تا 4 ماهگی بتدریج از بین میرود.

متاسفانه هنوز برای کولیک شیرخواری علتی شناخته نشده است. در گذشته تصور می شده که مشکلات دستگاه گوارش و هاضمه مانند گاز و ریفلاکس عامل آن است ولی مطالعات متعدد هنوز نتواسته است یک عامل مشخص برای ایجاد آن را مشخص نماید. اگرچه کولیک برای والدین بسیار کلافه کننده است اما آن را جزیی از روند رشد و تکامل شیرخوار می دانند. ممکن است برای شما لازم باشد که این سوالات را از پزشک کودکان تان بپرسید: آیا او به شیر بیشتری نیاز دارد ویا شیر شما کم است ؟ آیا ریفلاکس ویا حساسیت به پروتیین گاوی دارد؟مقدار شیر شما زیاد است ؟ و آیا شیرخوار "بند زبان یا فرنوم دارد"؟

آرام کردن شیرخوار کولیکی بسیار سخت است. کارهایی مانند حرکت گهواره ای و پوشاندن او با قنداق تا حدی کمک نماید. یکی از بهترین راه های آرام کردن شیرخوار کولیکی تماس پوست به پوست با شیرخوار است. لباس او را در بیاورید و اورا روی سینه لخت خود قرار دهید. این کار اغلب باعث آرامش و ساکت شدن او می شود.برای مطالعه قسمت اول 15 حقیقت خواب شیرخواران کلیک نمایید


حقیقت یازدهم خواب شیرخواران

اتاق مشترک تا 6 متهگی برای شیرخواران توصیه می شود.

بسیاری از والدین تمایل دارند بدانند بی خطرترین روش خواب شیرخوار چیست ؟ اول ازهمه باید دانست همیشه به پشت بخوابد و هرگز او را به شکم نخوابانید. دوم اینکه سطح بستر او نباید نرم باشد و در تخت او نباید پتو؛ بالش، عروسک و وسایل نرم رختخواب بگذارید.

تعدادی از والدین شیرخواران خود رادر اتاق دگری قرار می دهند. اما در روزها و هفته های عمر که شیرخوار به صورت مکرر برای شیرخوردن از خواب بیدار می سود عملا امکان پذیرنیست که  او را در اتاق دیگری قرار دهید. بهترین گزینه، استفاده از سبد و یا تخت های کوچکی است که شما می توانید آن را در نزدیکی تخت تان قرار دهید تا دسترسی او برای شما آسان باشد. انجمن کودکان استفاده از اتاق مشترک برای شیرخوار و والدین را در ماه های اولیه عمر را توصیه می کنند.

حقیقت دوازدهم در مورد خواب شیرخوار

داشتن روتین های قابل پیش بینی و روزانه به خواب شیرخوار کمک می کند

در 6 ماه عمر شیرخوار برای خواب ساعت مشخصی را تعیین نمی کند. اما شیرخوار و حتی نوزاد ممکن است از روتین های قابل پیش بینی پیروی کنند. و قتی شما روتینی برای او خلق می کنید در واقع نوعی فعالیت قابل و یا دسته ای از فعالیت های قابل پیش بینی را در اطراف می سازید. این روتین ها به او کمک می کنند تا بداند بعد از اجرای آنها،  زمان خواب او فرا رسیده است.

مهمترین روتین خواب برای شیرخوار روتینِ خوردن-بازی- خواب است. این روتین به این شکال اجرا می شود:

خوردن: اگر از چُرت بیدار شد ابتدا به او شیر بدهید.

بازی کردن: بعد از شیر او برای مدتی زمانی برای دوره بازی بیدار می ماند. در این مرحله می توانید با اسباب بازی، خواندن کتاب برای او، گرفتن حمام   و به شکم خوابیدن برای او روتین بسازید. نباید در روزهای اولیه طولانی باشید یعنی اوایل فقط نیم ساعت را برای زمان بازی در نظر بگیرید ولی بتدریج با رشد او آن را طولانی تر کنید.

خواب: بعد از زمان بازی باید او را به بستر ببرید تا بخوابد.

زمان بازی بایدفقط در روزها باید اختصاص یابد و در طی شب پس از شیر خوردن بلافاصله باید او را در بستر قرار دهید.

برای مطالعه قسمت اول 15 حقیقت خواب شیرخواران کلیک نمایید

برای مطالعه قسمت دوم 15 حقیقت خواب شیرخواران کلیک نمایید
حقیقت سیزدهم در مورد خواب شیرخواران

شیردهی در خواب برای بعضی از شیرخواران جواب می دهد و برای بعضی ها خیر

شیردهی خواب یعنی اینکه به شیرخوار در بستر و بدون جابجایی او یا بیدارکردن، به او شیر بدهید. توجیه آن، خواب بیشتر شما در شب و تغذیه کافی او در همین مدت است.

برای بسیاری از والدین شیردهی درخواب نعمت الهی برشمرده می شود. بعنوان مثال اگر شیرخوار ساعت 7 شب بخوابد و شما در حوالی ساعت 10 شب یا زمان خواب شما به او شیر بدهید و خواب او تا 3 تا 4 صبح طول بکشد برای شما یک خواب 6 تا 8 ساعت به ارمغان خواهد رسید.

متاسفانه شیردهی در خواب همیشه جواب نمی دهد. در بسیاری از اوقات شما نمی توانید او را برای شیردهی بیدار نگه دارید. یعنی بعضی ها برای شیرخوردن بیدار و بلافصله بخواب می روند اما بعضی ها باندازه کافی بیدار نمی شوند که بتوانند شیر بخورند. گروهی از آنها ممکن است طولانی تر بیدار بمانند و حتی با شیر دهی و بیداری ناشی از آن بدخُلق هم شوند.

چرا این اتفاقات می افتد مهمترین آنها : شاید او در مرحله گُذار سیکل های خواب باشد و یا این روش عادت خواب او را برهم می زند.حقیقت چهاردهم در مورد خواب شیرخواران

شیرخواران بسرعت رفتارهای بد خواب را فرا می گیرند.

تکان دادن یا حرکت گهواره ای، شیردادن در خواب و دادن پستانک به شیرخوار اگرچه برای روزهای اول زندگی  برای آرامش او بسیار مفید هستند ولی با گذشت زملن تبدیل به یک عادت می شوند که ترک از آن ها برای شیرخوار بسیار دشوار می شود. به این عادات باصطلاح " تداعی کننده های خواب " می گویند.

اگر با تکان دادن به خواب می رود یعنی فقط با همین حرکات در آینده بخواب خواهد رفت. بنابراین بین خواب ها و چُرت ها ، حتما باید تکان داده شود تا بخواب رود چون روش به خواب رفتن بخودی خود را فرا نگرفته است.

حقیقت پانزدهم در مورد خواب شیرخواران

با چند تکنیک ساده ، شما می توانید در مستقل خوابیدن به او کمک نمایید.

با این چند تکنیک می توانید مانع از " تداعی کننده های خواب " شوید و به شیرخوار کمک کنید به تنهایی و بدون نیاز به آنها به خواب رود.

یک تکنیک مهم آن است که وقتی او باصطلاح خواب آلود است او را روی تخت قراردهید (حداقل 50 درصد موارد در روز) حتی اگر چشم هایش باز باشد بسیاری از اوقات  آرام می شود و بخواب می رود. با این کار بتدریج فرا می گیرد که با دراز کشیدن در تخت می تواند به خواب برود. اما بخاطر داشته باشید این روش بسادگی اتفاق نمی افتد و باید کمی تمرین شود و معولا حدود 4 ماهگی بسیاری از آنها یاد می گیرند که مستقل بخوابند. 

برای مطالعه قسمت اول 15 حقیقت خواب شیرخواران کلیک نمایید

 
منبع: Baby Sleep
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید