15 حقیقت مهم در مورد خواب شیرخواران قسمت دوم

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 

حقیقت پنجم خواب شیرخواران

 

شیرخواران برای رشد طبیعی نیاز به چُرت دارند.

بعد از 5 سالگی انسان می تواند بدون چُرت روزانه و تنها با خواب شب نیازهای خود را مرتفع سازد اما این مورد در کودکان زیر5 سال و بخصوص شیرخواران درست نمی باشد.

 چرت ها، حق ویژه و یا انعام محسوب نمی شوند بلکه نیاز بدن آنهاست. برای رشد و نمو مناسب شیرخواران به چُرت هایی در طی روز نیاز دارند. کودکان تفاوت های زیادی با هم دارند اماباید گفت همه آنها نیاز به چُرت روزانه دارند.

·        از بدو تولد تا سه ماهگی، تعداد چُرت ها متغیر است اما بین 4 تا 6 بار است. البته این تعداد خواب، به کیفیت مناسب  خواب و بیداری بین آنها بستگی دارد.

·        در 3 تا 4 ماهگی حدود 4 چُرت روزانه

·        از 5 تا 8 ماهگی حدود سه بار ، ولی بعضی از آنها بدلیل چُرت های طولانی تر ممکن است فقط دو چُرت داشته باشند

·        برای 9 تا 12 ماهگی معمولا دو چُرت دارند


برای مطالعه قسمت اول 15 حقیقت خواب شیرخواران کلیک نمایید 

 
حقیقت ششم خواب شیرخواران
 

 

قنداق کردن، گهواره و صداهای آهنگین می توانند به خواب شیرخوار کمک کنند.

یکی از متخصصین بنام کودکان که در زمینه خواب کودکان صاحب نظر می باشد ماه های اول زندگی را به 4 فصل تبدیل می کند که دراین ماه های اولیه شیرخوار با صداها و حس های دیگری که مشابه آن در رحم وجود داشت آرامش پیدا می کنند.

قنداق کردن روشی است که باعث می شود شیرخواری که گریه زیاد می کند را با ایجاد احساس محیطی دنج مانند رحم مادر او را آرام نمود. ساده ترین آن قنداق کردن با ملحفه است. از ملحفه 100 در صد کتان و سبک وزن استفاده کنید. با قنداق کردن او احساس امنیت و آرامش می کند و باعث می شود خوابی راحت و طولانی تر پیدا کند.

اما باید دقت نمایید که نباید شیرخوار را به حدی محکم ببندید که مانع نفس کشیدنش یود ویا اورا به شکم بخوابانید.

حرکت گهواره ای روشی سریع و آسان برای آرام کردن شیرخوار است در این حالت هم او احساسی مانند رحم مادر دارد چون در دوران جنینی شیرخواران با راه رفتن مادر چنین احساسی دارند. اما بخاطر داشته باشید که شیرخوار نباید به مدت طولانی در گهواره بخوابد چون احتمال " سندروم مرگ ناگهانی شیر خواران" SIDS را افزایش می دهد.

نویز سفید White Noise به صدای یکنواخت و با فرکانس تقریبا مانند هیش هیش، صدای جارو برقی و صدای سشوارکه به مخفی کردن صداهای اضافی کمک می کنند. جنین در رحم مادر با این نویزهای سفید کاملا احاطه شده است یکی از این صدا ، صدای ضربان قلب مادر است. شما می توانید از اپلیکیشن های خواب که برای همین منظور ساخته شده اند استفاده کنید.


 
 
حقیقت هفتم خواب شیرخواران
 

 

زمانی که شیرخوار بتواند تمام شب بخوابد از شیرخواری به شیرخواری دیگر متفاوت است


شیرخوار زمانی می تواند یک شب کامل را درخواب سپری نماید که توانایی خوابیدن  5 تا 6 ساعت مداوم بدون بیدارشدن برای شیرخوردن را تجربه نموده باشد. بسیاری از آنها در 2 تا 3 ماهگی صاحب چنین توانایی می شوند ولی عده ای دیگرممکن است 8 تا 9 ماهگی به این توانایی برسند.

اگرچه برای کودک طلب شیر در شب تا 12 ماهگی طبیعی تلقی می شود، ولی توصیه می شود دادن شیر در شب را در 8 تا 9 ماهگی متوقف نمایید. چون در این سن شیرخوردن را همانند یک عادت طلب می کند یا اینکه در طی روز شیر و تغذیه کافی نداشته است.

 

 
حقیقت هشتم خواب شیرخواران

 

 
در 4 ماهگی عادت خواب شیرخوار تغییر کلی و دایمی پیدا می کند


خواب شیرخواران مانند خواب بزرگسالان الگوی ثابتی ندارد بلکه به صورت دوره یا سیکل هایی متغیر است. در طی شب،  همیشه خواب در سیکل های خواب سنگین و سبک در حال جابجایی است. در خواب سبک ممکن است ما بیداری های کوتاه مانند برای جابجایی ، پشت ورو کردن و صاف کردن بالش انجام دهیم و بلافاصله پس از آن بخواب برویم.

در زمان تولد خواب نوزاد بیشتر از نوع سنگین بوده و خواب سبک کمی دارند. در 4 ماهگی الگوی خواب ها تغییر و شبیم ما خواهند شد. در این حالت و در حوالی 4 ماهگی ، در طی خواب بیداری های زیادی در شب اتفاق می افتد. به این حالت باصطلاح "پسرفت خواب 4 ماهگی" می گویند.

 

 

برای مطالعه قسمت اول 15 حقیقت خواب شیرخواران کلیک نمایید

 

حقیقت نهم خواب شیرخواران

 

خواب شیرخواران درمواقع بیماری،رشد سریع، دندان در آوردن و تکامل درچار نیاز به تغییراتی دارد.


کمی دقت نمایید ما در زمان بیماری ها خواب مان چه تغییراتی می کند. شما معمولا به خواب بیشتری نیاز دازید، اینطور نیست؟ در مورد شیر خواران هم این قانون حاکم است یعنی وقتی شیرخوار با عفونتی در بدن مبارزه می کند نیاز به استراحت بیشتری دارد. اما بدلیل درد و یا علایم دیگر، گاهی ممکن است چند بار از خواب بیدار شوند. در زمان رشد سریع هم ، آنها خواب بیشتری در شب دارند.

اما در هنگام تکامل، وقتی یاد می گیرد که تغییر وضعیت دهد، بخزد، بنشیند، بایستد و حرف بزند شیرخوار کمتر می خوابد و بیداری های بیشتری پیدا می کند. در این دوره  هم " پسرفت خواب " اتفاق می افتد.

پسرفت خواب در ماه و یا دروه های زیر اتفاق می افتد"

  1.  چهار ماهگی
  2. 8 تا 10 ماهگی
  3. 18 ماهگی
  4. 2 سالگی
دندان در آوردن تغییرات زیادی در خواب شیرخواران ایجاد می کند. اغلب درسنین 3 ماهگی و یا کمی بیشتر شروع به در آوردن دندان می کنند. علایم دندان در آوردن شامل تورم لثه، آبریزش از دهان و لجبازی است. بعضی از شیرخواران خواب معمول خود را دارند اما گروهی از آنها چندین باردر زمان دندان در آوردن از خواب بیدار می شوند.
 
 

 

منبع: Baby Sleep
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید