16 نشانه مهم سلامتی و بیماری در آزمایش ادرار

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 

  • آیا می دانید چه اطلاعات مفیدی از سلامت شما با آزمایش ادرار قابل دسترسی است؟

 

شما و پزشکتان ممکن است با دیدن رنگ ادرار براحتی بتوانید از غیر عادی بودن ادرار آگاه شوید اما با بررسی دقیق تر آزمایش ادرار می تواند اطلاعات بسیار بیشتری را در اختیارتان قرار دهد.

  

16 علامت مهم در ادرار

 

اگر خون در ادرار دیدید بلافاصله به پزشکتان مراجعه نمایید. خون در ادرار می تواند ناشی از حالات بسیار بی خطر مانند ورزش سنگین و یا داروها باشد. اما گاهی می تواند ناشی از بیماری ها شدیدتر کلیوی، بزرگی پروستات، بدخیمی مثانه و یا کم خونی داسی شکل باشد.

 

16 علامت مهم در ادرار

 

  • نگاه دقیق تر به ادرار

 

بعضی از غذاها و داروها می توانند رنگ ادرار را تغییر دهند. برای مثال چغندر آن را قرمز، یا قهوه ای تر، مارچوبه آن را سبز و هویچ ادرار را نارنجی می کند.

بعضی از ضد اسیدها سایه ای آبی رنگ به ادرار می دهند. بعضی از داروهای شیمی درمانی رنگ ادرار را نارنجی می کنند. هر تغییر رنگ غیر معمول ادرار اگر داشتید با پزشکتان مشورت نمایید.

 

16 علامت مهم در ادرار

  • بوی بد ادرار

 

مواد غذایی، ویتامین ها و داروها می توانند بوی ادرار را تغییر دهند. مثلا مارچوبه که میتواند باعث ایجاد بوی ادرار را شبیه آمونیاک کند. بوی ادرارتان در صورت مصرف کم مایعات و یا داروهایی که حاوی ویتامین B6 هستند تندتر از معمول  حس می شوند . اما گاهی بیماری ها هم می توانند بوی ادرار را تغییر دهند. دیابت، عفونت مثانه، عفونت کلیه و نارسایی کبد می تواند باعث تغییر در بوی ادرار شوند.

اگر تغییر در بوی ادرار دیدید که با گذر زمان تغییر نداشت حتما با پزشکتان مشورت نمایید.

 

16 علامت مهم در ادرار

 

 

اگر عفونت داشتید ممکن است ادرار شما قرمز، قهوه ای و یا لکه های قرمز در آن وجود داشته باشد. برای تشخیص معمولا پزشک برای تان آزمایش ادرار و کشت ادرار درخواست می کند. اگر تشخیص عفونت ادراری باشد با آنتی بیوتیک درمان خواهد شد.

 

16 علامت مهم در ادرار

اگر قند یا گلوکز خون از حد بیشتر شود در ادرار ظاهر می شود. شما نمی توانید ردپایی از وجود قند در ادرار را ببینید اما پزشکتان با آذمایش خون پی به وجو آن خواهد برد . وجود قند در ادرار نشانه ای از دیابت است که همانطوریکه مطالعه دیابت می تواند باعث مشکلات قلبی، سکته مغزی ، بیماری کلیه، کوری و مشکلات دیگرگردد.

 

16 علامت و نشانه مهم در سلامت

 

  • دیابت

اگر بدن نتواند از قند موجود در بدن استفاده نماید (که در جریان دیابت و عدم وجود انسولین اتفاق می افتد) شروع به مصرف و سوخت وساز چربی می کند که این امر باعث وجود کتون در ادرار می شود .

 

16 علامت مهم در ادرار

 

 

اگر ادرار تیره تر داشتید و دفعات ادرار کردن تان کم بود ممکن است کم آبی داشته باشید ممکن است همزمان با کم آبی، احساس خستگی، تهوع و گیجی داشته باشید. پزشک با آزمایش ادرار می تواند از علت کم آبی مطلع شود.

 

 

 

 

اگر هورمون خاص زنانه با نوار ادراری مخصوصی که از داروخانه می خرید در ادرار رویت شود تست حاملگی شما مثبت می شود. به این هورمون HCG می گویند. بعد از 5 تا 10 روز از تاخیر قاعدگی این تست با دقت بالا حاملگی را مشخص می نماید.

 16 علامت مهم در ازمایش ادرار

  • دیابت و درگیری کلیه

 

ادرار کف آلود بیانگر وجود پروتیین ادرار است . وجود پروتیین ادرار اولین نشانه درگیری کلیه ناشی از دیابت است. دیابت باعث آسیب به عروق کوچک داخل کلیه می شود. این عروق نقش مهمی در حفظ آب و نمک و تعادل آن ها در بدن دارند. پزشک با آزمایش، آلبومین یا پروتیین موجود در ادرار از وجود آن مطلع می شود.

 

  • بیماری گلومرو نفریت

 

وجود ادرار کف آلود و خون در ادرار می تواند نشانه ای از این بیماری باشد. گاهی ورم در ناحیه صورت و مچ پا پیدا می کنید. این بیماری بدلیل آسیب به فیلتر های بسیار کوچک (گلومرول) در بافت کلیه اتفاق می افتد. اختلال در این گلومرول ها باعث تجمع آب، املاح و مواد زاید در بدن می شود. عامل ایجاد کننده گلومرونفریت می تواند بیماری های خود ایمنی، دیابت و عفونت باشد.

 

 

  • واسکولیت یا التهاب عروقی

 

در این بیماری رنگ ادرارتان قهوه ای یا شبیه کوکاکولا می شود. این بیماری زمانی ایجاد می شود که آنتی بادی هایی که در حالت عادی باید عوامل خارجی را از بین ببرند بر علیه عروق خودتان فعال و به آن آسیب می زند . این بیماری ها باعث می شود که خون و پروتیین در ادرار پیدا شود و گاهی باعث توقف کارکرد کلیه ها شوند.

 

 

 

گاهی در زمان ادرار کردن، بیمار احساس می کند که نوعی انسداد در مسیر ادرار وجود دارد. در این حالت گاهی رنگ ادرار خونی و گاهی کدر می شوند. انسداد می تواند بدلیل پروستات بزرگ، سنگ کلیه، سرطان مثانه، لخته خون و بیماری های دیگر ایجاد شود.

 

 

 

 

اگر سنگ ادراری داشتید ممکن است پزشک تان برای شما درخواست بررسی بعضی از مواد مانند کلسیم، اگزالات، سیترات و ..... در ادرار کند. این تست ها می توانند به تشخیص نوع سنگ به پزشک کمک کنند.

 

 

در این بیماری آنتی بادی بدن بر علیه خود فرد فعال می شود. اگر این آنتی بادی کلیه ها را درگیر کنند به اصطلاح بیمار نفریت لوپوس پیدا میکند. در بسیاری از اوقات درمان این بیماری سخت و گاهی درمان ها ممکن موفقیت آمیز نباشد.

 

 

  • مشکلات کبدی و کیسه صفرا

 

اگر ادرارتان بسیار تیره باشد ممکن است این ارگان ها درگیر  باشند. مصرف استامینوفن بیش از اندازه می تواند باعث این حالت شود. بدخیمی ها، سنگ کیسه صفرا، ویروس های هپاتیت مانند  C هم می توانند رنگ ادرار را تیره کنند. در این بیماری ها ممکن ماده ای به نام بیلی روبین در پوست و چشم ها رسوب زرد رنگ ایجاد نمایند و در ادرار به رنگ تیره در آیند. آزمایش خون و ادرار وجود آن را در بدن نشان خواهد داد.

ملاحظه فرمودید ادرار با این ظاهر ساده چقدر می تواند گویای مشکلات و بیماری ها در بدن باشد و به پزشک در رسیدن به تشخیص مناسب کمک کند.

 

 بیشتر بخوانید

 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید